3 Mayıs 2018 Perşembe

İmar Barışı da Tapu İçin YetersizGebze’de tapu mücadelesini sürdüren vatandaş, 24 Haziran öncesine tarih biçti. Başbakan Yıldırım’ın “imar barışı” da sorunun çözümü değil

Gebze’de tapu sorunları bir türlü çözülmeyen Yavuz Selim ve Hürriyet Mahallesi sakinleri dünkü Gebze Belediye Meclisi toplantısı öncesi bir kez daha Gebze 15 Temmuz Milli İrade Kent Meydanı’nda bir araya gelip basın açıklamasında bulundu. Basın açıklaması Nazan Yeten tarafından okundu. Yeten, 24 Haziran erken seçimleri öncesi sorunun çözülmesi ve tapularının verilmesi çağrısında bulundu.

Yeni Tasarı da Çözüm Getirmiyor

Gebze Rantsal Dönüşümle Mücadele Platformu Sözcüsü ve CHP Gebze İlçe eski Başkanı Avukat Recep Dursun, Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan imar barışının da iki mahallede çözüm olmadığını, mahalleliyi kapsamadığını belirtip tek çözüm makamının Gebze Belediyesi olduğunu kaydetti.

Yavuz Selim Mahallesi Güzelleştirme Derneği Başkanı Osman Karaman da sorunun yönetenlerden çok halkın kendisinde olduğuna dikkat çekip bir türlü hedeflenen birlikteliğin sağlanamadığını söyledi. 


Basın açıklamasına MHP Kocaeli Milletvekili Aday Adayı Ekrem Yılmaz (sağdaki) ile CHP Gebze Kadın Kolları Başkanı Bilge Ercan Altıntaş ile kadın kolları yöneticileri, aralarında Hikmet Koçoğlu ve Olcay Öğüt’ün de bulunduğu CHP’li eski yöneticiler katıldı.

Belediye Meclisinde Hiç Gündeme Gelmedi

Basın açıklamasının ardından halk kısa mesafeli yürüyüşle meclis toplantısının gerçekleşeceği belediye hizmet binasına doğru kısa bir yürüyüş yaptı. Polis tarafından önlemler bu sefer binaya doğru çıkan bölümden itibaren alındı. Mahalleliyi temsilen beş kadın meclis toplantısına girdi. Halkın, belediye meclisinde alınacak kararla çözüm talebine karşın konu belediye meclisinin gündeminde hiç yer almadı.


Basın açıklamasında sözü ilk Mesut Yağmurkaya aldı. Yağmurkaya özetle, Gebze Belediyesi’nden sorunlarına yönelik olarak somut çözümler beklediklerini kaydetti. Ardından mahalleliler adına Nazan Yeten söz alıp basın açıklamasını okudu. Yeten açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

Seçimler Öncesi Son Kez Uyarıyoruz

“Bugün burada toplanan hak sahipleri olarak bu meydanda defalarca basın açıklaması yapmamıza rağmen sesimizi duymak istemeyen, bizi görmezlikten gelen yöneticileri 24 Haziran 2018 seçimleri öncesi son bir kez daha uyarıyoruz.


30 yıldan fazla süredir bu iki mahallede ikamet eden ve devletimiz tarafından hak sahibi olarak kabul edilen bizler! Oylarımızla seçtiğimiz belediye başkanından bir an önce söz verdiği gibi imar uygulamalarının yapılmasını, tapularımızın verilmesini istiyoruz.

Her seçim öncesi mahalleye gelen siyasetçilerin mağduriyetlerimizden faydalanıp vaatlerle bize sandığı işaret etmelerinden bıktık usandık. Artık çözüm istiyoruz.

Samimilerse Mecliste Karar Alınmalıdır

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, 2014 yılı yerel seçimleri öncesi, ‘Tapular çekmecede. Seçimden sonra vereceğim’ diyerek mahalle halkına vaatlerde bulundu, seçim sonrası bizleri unuttu. Yine bir seçim öncesi, vaat değil tapularımızı istiyoruz.

16 yıldır iktidardaki Hükümet’in temsilcisi Gebze Belediyesi eğer samimi ise 24 Haziran’dan önce mecliste karar alarak resmi bir yazı ile somut adım atmalıdır. Her iki mahalle halkına broşür bastırıp dağıtarak, video yayınlayarak, ‘Tapu sorununu çözdük’ diye önceden olduğu gibi insanlara boş vaatlerde bulunmamalıdır.

Her iki mahallemizin sorunları 24 Haziran’dan önce ya çözülecek, ya çözecekler. Yoksa halk, kendi kararını kendisi belirleyecek.”

Halkın Talepleri Doğrultusunda Çözülmelidir


Avukat Recep Dursun da katılımcıları sürece dair kısaca bilgilendirdikten sonra, “Belediye başkanı, halkın talepleri doğrultusunda sorunu çözmek zorundadır. Mahallelinin rızasının olmayacağı hiçbir projeyi kabul etmeyeceğimizi hep söyledik. Ama bugüne kadar sesimize ses vermediler, söylemlerimizi yok saydılar. 24 Haziran seçimleri geliyor. Bir başkanımız söyledi. Hizmet etmediğiniz tarladan ürün hasılat beklemeyeceksiniz. Samimiyseniz, yapılması gereken belediye meclisinde bir karar almaktır” dedi.

Halka tapularının verilmesi, mevcut fiili duruma göre parselasyon yapılması, parasını ödemiş olanlara bedelsiz kısmen ödemiş veya hiç ödememiş olanlara emlak beyan değeri üzerinden tapu verilmesi seçeneklerini tekrarlayan Dursun,  “Bu sorunu çözmek isteyen idareciler vatandaşların söylemine kulak vermek durumundadır. Kimsenin buradaki vatandaşı yok saymaya hakkı yoktur. Bizim oylarımızla gelenler sorunumuzu çözmek zorundadır” diye konuştu.

Yeni Yasa Tasarısı Planlı Bölgeler İçin Geçerli

Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan, imar barışı diye adlandırılan yasa tasarısına da değinen Dursun şöyle devam etti: “Getirilen yasa tasarısı imar planları yapılmış bölgelerde, Hazine’ye veya belediyeye ait arazi üzerinde ya da vatandaşın kendi arsası üzerinde ruhsatsız, kaçak, ruhsat alıp da sonradan ruhsata aykırı yapılar için yapı kayıt belgesi verilmesini düzenliyor. Oysa Yavuz Selim ve Hürriyet’te plan yok. Biz belediye başkanına dört beş yıldır burada plan uygulaması yapılması gerektiğini söylüyoruz. Planlı hale getirilmezse, imar uygulaması yapılmazsa  yapı kayıt belgesi alma durumumuz yok.

Ada Bazlı Uygulama Sorunumuzu Çözmüyor

Ada bazlı uygulamada orada yaşayan vatandaşların yüzde 60-70’inin mağdur edecektir diye sürekli söylüyoruz.  Mevcut çıkacak torba yasa tasarısına göre yapı kayıt belgesi almak için, mevcut duruma göre parselasyon yapması lazım. Ada bazlı uygulamada yapı kayıt belgesi alma şansınız yok. Demek ki belediyenin yaptığı uygulama doğru değil. Belediyenin dayattığı ada bazlı uygulama bizim sorunumuzu asla çözmüyor.

Tapu Tahsis Belgesiyle Eşdeğer

O bölgede tapu tahsis belgesi olan vatandaşlar var. Parasını tamamen veya kısmen ödemiş vatandaşlar var. Yapı kayıt belgesi geçmiş dönemdeki tapu tahsis belgesine eş değerdir. Zaten elimizde var. Yapı kayıt belgesine ihtiyaç yok ve alabilmek için de mevcut duruma göre parselasyon yapması lazım.

Bakanlık Piyasa Değeri Üzerinden Satacak

Torba yasasında şöyle bir hüküm var. Hazine üzerinde bina, ev yapan vatandaşlar yapı kayıt belgesi alıyor ama tapusu Bakanlığa geçecek. Bakanlık da diyor ki, ‘Burayı piyasa rayiç değeri üzerinden satacak’ diyor. Biz dört yıldır ne konuşuyoruz. Hak sahibiyiz. İşgalci ve aynı zamanda müşteri de değiliz.

O zaman sorunu çözecek olan Gebze Belediyesi’dir. Belediye de bizim söylediğimiz gibi mevcut fiili duruma göre parselasyon yapacak. Vatandaşların kullandığı alanı belirleyecek. Onun için sesimizi duyun, görün. Görmezseniz biz de 24 Haziran’da kimi göreceğimizi biliriz. Mücadeleye hakkımızı, tapumuzu alana kadar devam edeceğiz.”

İradeyse, İrade Burada


Yavuz Selim Mahallesi Güzelleştirme Derneği Başkanı Osman Karaman ise şunları kaydetti: “15 Temmuz Milli İrade Kent Meydanı halkın irade meydanıysa halk burada. İradeyse, irade burada. Halkın iradesine karşı hiçbir şey yapılmayacaksa, halkın dediği yapılır diye düşünüyorum.

Umutları Satın Alıyoruz

Başbakanımız sağ olsun, müjde verdi. Geçen sene de mahallemizde müjde vermişti. Hayat bir umutsa, yaşamak budur. Her açıklamada umutlanıyoruz. Bu kaçıncı umut.  Umutları satın alıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız geldi, belediye meclisinde broşür dağıtıldı. Gebze medyasında bir haber çıkınca umutlanıyorduk.

Sosyal medyada o umut halkaları zincir olursa bu işi başarırız. Sıkıntı aslında mahallemizde. Yanyana gelemiyoruz. Derneği yürütemiyoruz. 40 yıllık geçmişimiz, çocuğumuzun geleceği var. Birlikte mücadele edersek çözeceğiz.”
  
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder