2 Mart 2018 Cuma

Ural'a 7 Milyon TL Komisyon Lavıyla Teslim Edildi


Gebze Meclisi’nde Ahmet Esat Ural yönetimindeki Marmara Uzmanlar’ın sermaye artırımı kararı komisyon neredeyse “lav” edilerek alındı 

Yorum Katılmış Haber

AKP’li Adnan Köşker başkanlığındaki Gebze Belediye Meclisi dün aldığı bir kararla Plan ve Bütçe Komisyonu’nu resmen lav etti. Gebze Belediyesi iştiraki Marmara Uzmanlar’ın sermaye artırımına ilişkin olarak komisyonda yapılan görüşmede şirketin yeni yönetiminin belirlenmesinin ardından sermaye artırımına gidilmesi kararı alındı ancak mecliste sermaye artırımı onaylandı.

Kendilerini Yok Sayan Karara Onay Verdiler

Komisyonun AKP’li üyeleri de kendilerini hiç ve yok sayan önergeye onay verirken başkanlığını atıl haldeki Gebze Kent Konseyi’nin genel sekreterliğini de üstlenen Ahmet Esat Ural’ın başkanlığını yaptığı; yeri yurdu belli olmayan şirkete halkın 6.8 milyon TL’si parası emanet edildi.

1990’ların Ortasında Kurulmuştu

Gündemin beşinci maddesinde, belediye iştiraki Marmara Uzmanlar Limited Şirketi’nin sermayesinin arttırılması uzun tartışmalara sahne oldu. Plan ve Bütçe Komisyonu’nun raporuna göre şirketin sermayesinin 6 milyon 867 bin 425 TL tutarında arttırılması talep edildi. Şirket merhum Ahmet Penbegüllü’nün belediye başkanlığındaki ilk döneminde, 1990’ların ortalarında kurulmuştu. Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker sermaye ihtiyacına gerekçe olarak belediye bünyesinde taşeronluğun kaldırılmasını gösterdi.

Dilek Tan: Komisyonda Yeni Yönetimin Beklenmesi Kararlaştırıldı

Öte yandan CHP’li Meclis Üyesi Dilek Tan konuyu komisyonda uzun süre tartıştıklarını, güzel de bir karar aldıklarını ancak meclise sunulan önergenin komisyon kararından değişik olduğunu öne sürdü. Öte yandan Dilek Tan’dan edinilen bilgiye göre komisyon, şirketin yeni yönetiminin belirlenmesinin ardından sermaye artırımına gidilmesi yönünde karar aldı ancak mecliste sermaye artırımına gidildi. Dilek Tan komisyonun, şirket yönetiminin değişmesi gerektiğine dair kanaati olduğunu da kaydetti.

Köşker, Ural’ı Partilisi Meclis Üyelerine Tercih Etti


Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Adnan Köşker’in neredeyse lav ettiği Gebze Kent Konseyi’nin de genel sekreterliğini yapan Ahmet Esat Ural’ın yaptığı Marmara Uzmanlar’a halkın 6 milyon 867 bin 425 bin TL’si teslim edildi. Öte yandan Adnan Köşker, Gebze’ye Yalova’dan getirttiği, değişik zamanlarda farklı şekillerde de tartışılan Ural’ı belediye meclisinin partilisi üyelerine tercih etti.

AKP’li Dört Meclis Üyesi Kendilerini
“Hiç” Sayan Öneriyi Onayladı

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Tan’ın bu iddiasına karşı hiçbir şey söylemeyerek doğruladı. Böylece CHP’li Dilek Tan’ın yanı sıra AKP’li Ali Haydar Muratoğlu başkanlığında yine AKP’li üyeler Metin Aksu, Sezer Ünlütürk ve Nazmiye Höbek’ten oluşan komisyonun AKP tipi “demokrasi” ve “yerel yönetim” anlayışında “Hiç”ten ibaret olduğu teşhir edildi. Gerek komisyon başkanı Muratoğlu gerekse AKP’li diğer meclis üyeleri Dilek Tan’ın açığa çıkarttığı demokrasi ayıbına sessiz kalarak halkın oyuyla seçildikleri belediye meclisinde makamın hakkını ne kadar verdiklerini, halkın oyunun karşılığını ne kadar verdiklerini şahıslarında sergiledi.

O Yöneticilere Köşkerler’in Yönetimini Bir Gün Teslim Eder misiniz

Dilek Tan konunun tartışıldığı esnada Başkan Köşker’e, “Marmara Uzmanlar’ın yönetimindeki arkadaşlara sadece bir günlüğüne, şahsınıza ait Köşkerler Çelik Halat’ın yönetimini temsil eder misiniz?” diye sordu. Dilek Tan, 2014 yılından beri maaş ödeyemeyen, sürekli zarar eden, adresi bile belli olmayan bir şirkete 7 milyon TL’ye yakın para aktarıldığını kaydederek, “Doğmamış bebek için elbise isteniyor” dedi. Başkan Köşker ise polemiğe girmek istemediğini belirtti. Tartışmalar sonrası karar oy çokluğuyla onaylandı. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder