14 Mart 2018 Çarşamba

Tıp “Bayramı” 9 Bin Kamu Dışıyla “Kutlanıyor”


Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, 14 Mart Tıp Bayramı’nda 9 bini aşkın kamu dışı çalışanın varlığını hatırlattı
Bugün 14 Mart Tıp Bayramı… Ülkemizde sağlıkçılar da yaşadıkları sorunlardan ötürü giderek “bayram” atmosferinden çıkan bugünü her şeye rağmen “kutlayacak.” Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker konuya ilişkin yazılı açıklamasında Türk Tabipler Birliği’nin mevcut yönetimini hayli sert dille eleştirirken sağlıkta kamu dışı olarak çalışan 9 bini aşkın emekçinin varlığını da hatırlattı. Çeker açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

14 Mart İsmini Vatan Millet Davasından Alır

“14 Mart, Tıbbiyede eğitim gören öğrencilerin vatan, millet için başlattıkları mücadele gününün adıdır. Bir bayramın ismini vatan ve millet davasından alması onun değerini paha biçilmez yapar. Bunu gerçek anlamda idrak etmek ise hekimlerimizin ve tüm sağlık çalışanların boyunun borcudur.

Tabipler Birliği’nde Kurucu
Tıbbiyeli Ruh Yine Hâkim Olacak

Fakat ne yazık ki bugün Tıbbiyelilerin ruhundan zerre kadar nasipsiz olanlar Türk Tabipler Birliği’ni ellerinin içine almış; terörist sevicilikte, vatan ve millet düşmanlığında sınırları çoktan aşmışlardır. Türk Sağlık-Sen olarak Türk Tabipler Birliği’nde kurucu tıbbiyeli ruhun tekrar hâkim olması için elimizden geleni yapacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Türk Hekimlerinin bunu başaracağına inanıyoruz. Bu mücadeleyi veren hekimlerimizin yanındayız.

Sağlık Çalışanları Bayramı Çoktan Unutmuştur

Hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarının 14 Martlara hasret kaldığını Hükümet, ülkemizi yönetmeye talip olan siyasi organizasyonlar ve halkımız çok iyi bilmektedir. Yıpranma payının hayata geçmemesi, sağlıkta şiddetin cinayetlere dönüşerek devam etmesi, aşırı iş yükü, mobbing ve başta döner sermayeler olmak üzere ücretlerde yaşanan düşüşler nedeniyle Sağlık çalışanları, bayramı çoktan unutmuştur.

Çalışma Hayatında Durum Vahimdir

Taşerona kadro meselesinde bile 500 Bin kişiye kadro verilirken yıllardır devletin emrinde görev yapan ve 9 bin kişiyi aşan kamu dışı aile sağlığı çalışanları, tıbbi sekreterler ve vekil ebe hemşirelerimiz kapsam dışında bırakılmışlardır. Kısacası çalışma hayatında durum vahimdir. Çalışanın huzuru yoktur. Bunun önüne geçilmesi için gerekli olan temel şart, çalışanların memnuniyetlerinin arttırılmasıdır.

Sağlık Çalışanları Çözüm İstiyor.

Bu konuda Sayın Sağlık Bakanımızın da açıklamalarının olması sağlık çalışanlarını memnun etmektedir. Fakat artık sağlık çalışanları çözüm istiyor. Sözlerin yerini düzenlemeler, yasal değişiklikler alsın diyorlar.  Bunun için de bu seneki 14 Mart’ın Milat olmasını talep etmektedirler. Umarız ki bu sene 14 Mart’ta müjdeler yerine icraatlar konuşulur. Çalışanın ekonomik ve özlük haklarının iyileştiren düzenlemeler hayat bulur. Bunun aksi her ne yapılırsa çalışanları yine ümitsizliğe ve hüsrana sevk edeceğinden herkes emin olmalıdır.

Bu Seneki 14 Mart Farklı Olsun İstiyoruz.

Sağlık çalışanları için artık bardak dolmuş, sabır taşı çatlamıştır. 5-6 yıl önceki döner sermayelerin mumla arandığı ve çalışanın ekonomik dar boğazda olduğu bir süreçte süslü sözlerle günlerin geçiştirilmesine kimsenin tahammülü yoktur.

Ekonomik sorunlar çözülsün

Tüm çalışanlar kadrolu olsun,

İstihdam artsın iş yükü hafiflesin,

Mobbing ve şiddet sona ersin.

Tüm bunlar çalışanların sloganları değil temel beklentilerdir.  Bu nedenle biz bu seneki 14 Mart farklı olsun istiyoruz. 

Beş Yıl Önce Verilen Sözler Hayata Geçirilmeli

Sağlık çalışanlarının taleplerinin ciddiye alındığı, sorunlarının çözüme kavuşturulmak için gayret sarf edildiği bir 14 Mart’ı hayal ediyoruz. Umarız ki devletimizi yönetenler de bu çağrımıza kulak verirler, temennimiz beş yıl önce verilen sözlerin hayata geçirilmesidir. Bu sene 14 Mart’ın sağlık çalışanları için gerçek anlamda bir bayrama dönüştürülmesidir.  Bu temennilerle tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını kutluyor; millet olarak hepimizin daha huzurlu, aydınlık 14 Martlara ve yarınlara ulaşmamızı diliyorum.”


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder