10 Mart 2018 Cumartesi

Petrol-İşli Kadınlar Yönetime Göz Dikti


Petrol-İş Gebze’nin 8 Mart etkinliğinde izdiham yaşandı. Şubenin henüz kadın temsilcisi bile yok ama kadınların yönetimde gözü varPetrol-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz etkinliğin ardından yeni örgütlendikleri CT Otomotiv'den kadın emekçileri le bir süre sohbet etti. Aynı zamanda Gebze BİLKAR Tiyatro Topluluğu oyuncu ve yönetmenlerinden olan, bir dönem işyeri ve sendikayı temsilen de tiyatro yapan Emek Nalbant (soldaki) şubenin son işyeri temsilcilerinden idi. Genç emekçi ve tiyatrocu etkinliğe karnında yedinci ayına girmekte olan kızı Piraye ile geldi. 

Ülkemizde emek hareketi için önemli bir yere sahip olan ancak işçi sendikalarının değil yönetimlerinde yer edinmek, işyeri temsilcilerinde dahi var ile yok arasında bir yerde olan kadınlar Petrol-İş Gebze’de kabuğunu kırıyor. 

Geleneksel Etkinliğe Olağanüstü İlgi


Şubenin geleneksel hale getirdiği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliklerine bugüne kadar olan ilgi hep sönük kalırken sonuncusunda adeta izdiham yaşandı. Şube üyesi kadınlar, salona sığmadı. Yapılan konuşmalarda işyeri temsilciliklerinde dahi kadının yer almadığına dikkat çekildi.

Pehlivan: Kabahat Biraz da Bizde!!!


Petrol-İş Gebze Şube Kadın Komisyonu Başkanı Beria Pehlivan konuşmasında, “Fabrikalarımızda erkek işçiler yoğun. Kadın işçiler de maalesef kendilerini ikinci plana atıyor. Temsilci, delege olmak isteyen arkadaşlarımız ya desteklenmiyor ya da desteklenmediklerinden dolayı kendisi çekiliyor. Biz kadınıyla erkeğiyle işçi sınıfının bir parçasıyız.

Türk-İş ve Petrol-İş Önümüzü Açmalı!

Kadınlar işyerlerinde haksızlıklara karşı mücadele etmedikçe, sendikalarında örgütlenmedikçe, temsil edilmeyi sağlamadıkça işçi sınıfı kazanamaz. Bizim talebimiz konfederasyonumuz ve sendikamızın kadın temsiliyetini arttırması yönünde çaba içinde olmasıdır” dedi.


Kaplan: Çocuklara Babaları
Bakmalıydı. Şubede Çocuk Odası Yok

Toplantıda dikkat çeken detaylardan birine Petrol-İş Kadın Dergisi Editörü Selgin Zırhlı Kaplan dikkat çekti. Kaplan toplantıya çok sayıda kadının çocuğuyla katıldığını belirtip bunun bir nevi eşitsizlik olduğunu, bu gibi durumda çocuğa diğer eşin yani babanın ebeveynlik yapması gerektiğini kaydetti ancak şube yönetimini de çocukların gönlünü hoşça geçireceği yer tahsis etmemekle inceden eleştirdi.

Akyüz: Bu Kadar İlgiyi Olacağını Öngöremedik


Şube Başkanı Süleyman Akyüz ise bu eleştiriye verdiği yanıtta, “Bu yılki ilgi, bizim tahminimizin de çok üzerinde oldu. Şayet bu ilgi sürerse önümüzdeki yıllarda etkinliği düğün salonu veya daha geniş yerlere taşır, gereken önlemi alırız” dedi.

Sosyal Medyadan Halk Eleştirisi Geldi


Şube yönetimi plaket töreninde Gebze Gündemi'nin kurucusu Aktan Uslu'yu da onurlandırırken Uslu sosyal medyadan teşekkür mahiyetli paylaşım yapınca halkımız kadına ilişkin günde plaketlerin erkekler tarafından verilmesini eleştirdi.  

Petrol-İş Gebze kurumsalında emek hareketi içinde kadın yönetici eksikliği, sosyal medya üzerinden de eleştiri konusu oldu. Etkinlik günün anısına 8 Mart/Petrol-İş logolu plaket töreniyle sona erdi ancak kadınların gününde plaketlerin Süleyman Akyüz ve şube yöneticileri şahsında erkeklerin vermesi halkın ince eleştirisini aldı.


Kazanımları Değil Sorunları Konuşuyoruz!


Sunuculuğunu Halime Apaydın’ın (sağdaki) üstlendiği programda açış konuşması Petrol-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz tarafından yapıldı. Akyüz yeni bir 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne yine kadınların tarihsel kazanımlarından çok kadınların yaşadığı sorunları konuşmak zorunda kalınarak girildiğine dikkat çekti.

Anlamı Kadınların Mücadelesinden Geliyor

Kadına yönelik şiddetin içinde bulunduğumuz yılda da giderek arttığına tanık olunduğunu kaydeden Akyüz, “Oysa 8 Mart’ın asıl anlamı kadınların hakları için verdiği mücadelelerden gelmektedir” dedi. 8 Mart’ın tarihi üzerine bilgilendirmede bulunan Akyüz ardından şöyle devam etti:

8 Mart: Takvim Gününden Fazlası


“Görüldüğü gibi 8 Mart bir takvim gününden daha fazlasını ifade etmekte ve emekçi kadınların eşit, ayırımsız ve daha güzel bir dünyada yaşama özlemini ortaya koymaktadır. Bilindiği üzere bugün ülkemizde kadın erkek eşitsizliği giderek keskinleşmektedir. Özellikle çalışan kadınlar açısından eşitsizlikler ve çalışma hayatında yaşanan zorluklar daha belirgin hale gelmiştir. Kadınlar erkeklere göre daha güvencesiz, daha kötü koşullarda, daha düşük ücretle çalışmaktadırlar. Fabrikalar ve işyerlerinde mobbinge daha fazla maruz kalmaktadırlar.

Lehte Gibi Gözüken Aleyhte Yasalar

Tüm bunların yanında arka arkaya kadınların lehine gibi gözüken birçok düzenlemeye imza atılmaktadır. Bu düzenlemeler kadınlardan daha esnek, düzensiz, yarı zamanlı çalıştırılmasını kolaylaştırarak, kadınların geçici ve sendikasız çalışmasının önünü açmaktadır. İşverenler bu düzenlemelerden cesaret almakta ve kadınları ikinci sınıf çalışan olarak görmektedir.

11 Milyonun Üzerinde Kadın İşgücüne Dahil Olmadan Üretiyor

Ayrıca ülkemizde kadınların büyük bir kısmı ise çalışma yaşamından zaten dışlanmış durumdadır. 11 milyonun üzerinde kadın ev işleriyle meşgul olarak işgücüne dahil edilmemekte, çalışmak isteyen kadınlar ise işsizlik sorunuyla karşılaşmaktadır. Bugün resmi rakamlar bir yana çalışmak isteyen her üç kadından biri işsiz durumdadır. Bu koşullarda kadın cinayetleri artmakta, kadına yönelik şiddet yaygınlaşmaktadır.

Sendikal Örgütlülüğümüzden Başka Çare Yok

Bu tablo karşısında hakkımızı aramaktan, sorunlarımızın çözümü için mücadele etmekten ve sendikal örgütlülüğümüzden başka çaremiz yok. Çalışan kadınların örgütlü olması, bu sorunlarla mücadelede önemli bir kazanımdır. Petrol-İş olarak kadınların gerek toplumsal yaşamda gerek de çalışma hayatında uğradıkları ayrımcılıkların farkındayız. Yıllardır bunların ortadan kaldırılması için sizlerle birlikte mücadele veriyoruz. Mücadelemize devam edeceğiz.”

Abdulkadir’in Cibali’si Halime Koç’u Duygulandırdı


Sunuculuğunu Halime Apaydın’ın üstlendiği programda kadın sorunlarını anlatan kısa bir sinevizyon gösterisi gerçekleşti. Novares çalışanlarından Halime Koç, İbrahim Abdulkadir’in yazdığı Cibalili kadın emekçileri ve kadınları anlattığı Cibali isimli şiiri okumak için mikrofon aldı. Hayli duygulandığı gözlenen Koç bir ara ağlamaklı gibi olsa da toparlanıp şiirini başarıyla okudu. 
Şubenin yeni örgütlendiği işyerlerinden CT Otomotiv çalışanı Yeliz Doğan örgütlenmenin önemine değindi.
Nazım’dan Kadın.. Oppenheim’den Ekmek ve Güller


Petrol-İş Gebze Şubesi’nin emektar asistanı Yeliz İştar ise Nazım Hikmet’in kadını anlattığı Kadın adlı şiiri dile getirdi. 


Plascam çalışanı Mesudiye Öcbe kadına şiddet üzerine konuştu. James Oppenheim’in 1912’de Amerika’da hakları için yürüyen 15 bin kadından ilham alarak yazdığı Ekmek ve Güller adlı şiiri CT Otomotiv çalışanı Ayşe Apaydın tarafından okundu. 


Petrol-İş Kadın Dergisi Editörü Selgin Zırhlı Kaplan’ın konuşması, müzik dinletisi ve ikramın ardından etkinlik tüm emekçi kadınlara plaket töreni ile sona erdi. Müzik dinletisinde Gebze BİLKAR Müzik Toplulukları’ndan Mert Koçak ve Murat Dursun sazları ile sahne alıp sevilen türküleri Petrol-İş üyesi emekçi kadınlarla seslendirdi. Koçak ve Küçük de etkinliğin bitiminde şube yönetiminde günün anısına onurlandırıldı. 

Etkinliğe dair diğer konuşma detay ve içerikleri önümüzdeki hafta içi emekçi kenti Gebze’de emek hareketinin kalbinin attığı haber platformunda

Gebze Gündemi’nde yer alacak…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder