13 Mart 2018 Salı

Kızıma Tacizi Gördüm. Gördüğüme İnanmadımÇayırova’daki son taciz vakası için Bakanlık takibi istenecek. O anne Hürriyet’e konuştu: “Gördüm. Gördüğüme inanamadım. Gerçekle yüzleşmek zor”
Cinsel taciz vakalarının Kocaeli’nin diğer ilçelerine nazaran gözle görülür şekilde daha yoğun yaşandığı Çayırova’da aylardır kıyıda köşede konuşulan ve mide bulandıran bir taciz vakası kısmen aydınlandı. Babası tarafından taciz edilen kız çocuğunun annesi, CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’e ve hiçbir şekilde teşhir edilmemek kaydıyla Gebze Gündemi’ne konuştu. O annenin tüyleri diken diken eden, dinlerken Milletvekili Hürriyet’i de sık sık ağlatan sözleri şöyle:

Kafasının İçinden Neler Geçiyor. Bilmiyorum!

“Üç yavrum var, onlar için yaşıyorum.

Ben anneyim.  Çocuğum niye yalan söylesin.

Çocuklara ve çocuğuma inansınlar. Kızım niye yalan söylesin, çocuklar niye yalan söylesin.

Kızımın şu an ne hissettiğini, ne düşündüğünü, kafasının içinden neler geçtiğine, insanlara nasıl baktığını… bilmiyorum!

İnsan olan herkesten bu konuda destek bekliyorum.

Onun (eşinin) yüzünü bile görmek istemiyorum.

İnsan Gerçeklerle Yüzleşmeye Korkuyor

İlk ben yakaladım. Eşimin, kızına tacizini ben gördüm. ‘Yanlış 
görmüşümdür’ diye düşündüm. Çünkü, çünkü insan gerçeklerle yüzleşemiyor. O gördüğümü, eşime konduramadım.

Sonra, sonra kızımdaki değişikliği fark edince sordum. ‘Yok bir şey anne’ dedi. Ama ‘Yok bir şey anne, anlatamam’ dediğinde, ‘anlatamam’ dediğinde anladım bir şeyler olduğunu.

Okulda rehberlik öğretmenine yönlendirdim. Ona anlattı. Öğretmeni de bana…

Sadece Taciz Etmiyor. Onu Öldürüyor

Çocuklara cinsel tacizde bulunan, tecavüz eden sadece taciz etmiyor. Onu öldürüyor. Tüm hayalleri bitiyor. Ölüyor o , ölüyor…”

Hürriyet Bakanlık Takibi İsteyecek

Acılı anneyi dinlerken sık sık gözyaşı döken Milletvekili Hürriyet ise konunun her türlü takipçisi ve destekçisi olacakları söyledi. Gerek Kocaeli Barosu Çocuk Hakları Komisyonu aracılığı ile her türlü hukuki desteğin verileceğini kaydeden Hürriyet ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın da konuyu takibe alması için girişimlerde bulunacağını söyledi.

Rehber Öğretmenler Çok Önemli

Anneyi dinlerken tacizi açığa çıkartan ikinci kişinin çocuğun tacizi anlattığı rehber öğretmeni olduğuna dikkat çeken Hürriyet, rehber öğretmenlerin nöbet yazılmak dâhil olmak üzere pasifize edilmeye çalışılmasının çok yanlış bir uygulama olduğunu kaydetti. Babası tarafından tacize uğrayan kız çocuğunun annesine anlatamadığını rehber öğretmene anlattığını belirten Hürriyet iktidarın da rehber öğretmenlerin önemini kavraması gerektiğini savundu.

Taciz Sanığı “Baba” Tutuklu Yargılanıyor

Çayırova’daki son cinsel taciz vakasının sanığı “baba” halen tutuklu yargılanıyor. Önümüzdeki bir hafta içinde davaya dair yeni bir duruşmanın olduğu öğrenildi.

İlçedeki Diğer Cinsel Taciz Vakaları

Çayırova’da son yıllarda çok sayıda cinsel taciz vakası, iddiası yansıdı. Onlardan bazıları yargıya taşındı. Ama çok büyük kısmı, hele ki ensest diye de adlandırılan aile içi vakalar türlü gerekçelerle hep sumen altı edildi. Onlardan somutlaşan ve söylenti halindeki bazıları şöyle:

Tacizle Suçlanan İmamı AKP İl Yöneticisi Hukukçu Savunuyor

Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgiye göre bir imam veya din görevlisi, çocuğa taciz iddiası ile yargılanıyor. Yine söylentiye göre bir dönem AKP Çayırova Kadın Kolları Başkanlığı da yapan, AKP İl Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Hacer Banu Çürüksulu Demir, tacizle suçlanan din görevlisinin savunma avukatı.

Sarıçam Komplo Kurbanı Olduğunu İddia Etti

Çayırova’da geçtiğimiz yıllarda yaşanan bir cinsel taciz vakasında ise karara varıldı. Gazetecilik mesleğinin içinde de yer alan Ercan Sarıçam; ilçede ayakkabıcılık yaptığı yıllarda, o yıllarda henüz 16 yaşında olan ve yanında çalışan kız çocuğu tarafından tacizle suçlandı. Sarıçam’ın kız çocuğuna gönderdiği SMS’ler de basına sızdı. Sarıçam bir süre önce sosyal medyadan yaptığı paylaşımda o SMS’lerin kendi telefonundan ama telefonu kullanan yeğeni tarafından gönderildiğini, komploya kurban gittiğini iddia etti. Yeğenini ‘ş….z’lik, o dönem 16 yaşında olan kız çocuğunu ‘y…’lık ile suçladı. Sarıçam’ın söz konusu suçtan tutuklandığına dair üzüntü ifadeleri için bir sosyal medya paylaşımı Gebze Belediyesi Özel Kalem Müdürü Levent Köşker ve AKP Gebze İlçe Başkanı Hasan Soba tarafından da beğenildi. Köşker ve Soba o paylaşımın beğen bölümünü tıklayanlar arasında yer edindi.

Taciz Şikâyeti Polis Merkezinde Kaldı

Çok konuşulan bir diğer cinsel taciz vakasında, vakanın mağduru kız çocuğu ile annesi polis merkezine başvurdu. İddiaya göre meselenin yargıya taşınmaması için çeşitli çevrelerden aileye çok ağır baskı yapıldı. Aile reisi baba, annesi ile aynı düşünmüyordu ve yanlış anlama olduğunu öne sürüyordu. Polis merkezindeki şikâyet dilekçesi, çok uzun süre savcılığa sevk edilmedi. Tacizle suçlanan kişi isminin deşifre olmaması kaydıyla Gebze Gündemi’ne konuştu ve tamamen yanlış anlama olduğunu söyledi. Mesele yargıya taşınmadı. Taciz suçlamasında bulunan kız veya ailesinden, hiçbir şekilde deşifre edilmemeleri kaydıyla dahi olsa herhangi bir açıklamada bulunulmadı.

Bir Belediye Çalışanı İki Taciz İddiasıyla Çok Konuşuldu

Çayırova’da uzunca süre belediyeye ait bir birimde çalışan bir kişinin çalıştığı bölümde bir çocuğu taciz ettiği, oradaki yerinden alınıp başka bir yerde görevlendirildiği, o gittiği yerde de tekrar ettiği konuşuldu.

Demirci ÇADEM’i Sırlarıyla Kapattı

Çayırova Belediyesi’nde Ziyaettin Akbaş’ın belediye başkanlığı döneminde psikolojik danışmanlık hizmetleri genişletildi. Kısa adı Çayırova Aile Danışmanlık ve Eğitim Merkezi olan ÇADEM kuruldu. İstanbul Bostancı’dan konusunda çok uzman bir isim olan Psikolog ve Psikoterapist Ufuk Maviengin orada çok sayıda kişiyi dinledi. Şevki Demirci göreve geldikten çok kısa süre sonra tasarruf uygulamalarına gitti. Çayırova Belediyesi tarafından yüzü halka dönük belediyeciliğin güzel ve örnek bir sosyal sorumluluk projesi, Şevki Demirci marifetiyle sırlarıyla birlikte tarih oldu…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder