8 Mart 2018 Perşembe

Gün Kutlama veya Yakınma Değil Mücadele Günüdür


Ülker Yiğit, 8 Mart mesajında günün kutlama veya sorunlardan yakınma değil kadın sorunlarının çözümü için mücadele günü olduğunu söyledi
Bundan 161 sene önce bugün Amerika’da vahşi kapitalizme başkaldıran, çıkan olaylarda yanarak can veren 129 tekstil emekçisi kadının şahsında tüm emekçi kadınlara atfedilen bir günü, kutluyoruz.

O vakanın ardından 161 sene geçmiş olmasına karşın sistem aynı sömürüsünü sürdürüyor, sisteme direnenler her şekilde bedelini ödemeye devam ediyor.

Yine aynı sistem tarafından kirletilen dünyamızda kadın sadece emeği üzerinden değil bedeni üzerinden de her tür sömürüye maruz kalırken ne kadına yönelik şiddette, ne de tecavüz ve tacizlerde sanığın hak ettiği cezayı aldığı günlerden çok uzağız.

Kaldı ki sorunun sadece yasal önlemlerle çözülemeyeceği, eğitim sistemimiz başta olmak üzere gözden ve elden geçirilmesi gereken çok şeyin olduğu da ortada.

Tüm bilinen olumsuzluklara karşın gün yakınıp bir kenara çekilme değil gün hayata mutlaka bir yerinden tutunup mücadele etme günüdür.

Gün fabrikada sendikal örgütlenme özgürlüğünün engeline ve emeğin sömürüsüne,

Toplumun her alanında kadına yönelik tecavüze ve tavize hayır deme günüdür.

Gün, şeker fabrikalarının özelleştirilmek istenmesine hayır deme günüdür.
Gün tüm mücadeleleri birleştirme İznik’te, Trakya’da, Artvin’de… doğayı katleden ve insanı zehirleyen her tür santrale karşı hayır deme günüdür.

O günün bugün olduğu hissiyle tüm kadınların Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü tebrik ederim.

Ülker YİĞİT

Gebze Artvinliler Derneği Kadın Kolları Başkanı

CHP Gebze Kadın Kolları eski Başkanı

İşbu metin bir ilandır
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder