10 Mart 2018 Cumartesi

8 Mart Anma Anılma ve Anlaşılma GünüdürCHP İl Kadın Kolları eski Başkanı Hülya Yolcubal, 8 Mart’ın kutlama günü olamayacağını belirtip, “Anma, anılma ve anlaşılma günüdür” dedi


CHP İl Kadın Kolları eski Başkanı Hülya Yolcubal, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün vahşi kapitalizm tarafından içinin boşaltılıp dejenereleştirilmesine, tüketim günü haline getirilirken kadının niteliğini köreltmesine Darıca’dan isyan etti. CHP Darıca Kadın Kolları’nın 8 Mart etkinliğine konuk olan Yolcubal, “8 Mart kutlama günü olamaz. 8 Mart anma, anılma ve anlaşılma günüdür” dedi. Yolcubal konuşmasında sözlerine ülkemizdeki tüm olumsuz koşullara rağmen adam gibi kadınlar yetiştiren tüm kadınları ve konukları selamlayarak başladı.

Çiçekler Zamlı. Kapkacak ve Makyaj Ürünleri İndirimli!

Uluslar arası ve sınıf temelli emekçi kadınlar gününün vahşi kapitalizm tarafından nasıl sıradanlaştırıldığına veya sıradanlaştırılmak istendiğine ilişkin somut örnekler veren Yolcubal; “Bugün çiçeklere yüzde 30 zam geldi ama dayanıklı tüketim mallarında, güzellik ürünlerinde ve bakımlarında promosyonlu hizmetler, indirimler var” dedi.

8 Mart Hayat İşçisi Kadının da Günüdür


Sistemin 8 Mart’ta kadını evde oturan, denileni yapan bir birey gibi gördüğünü ima eden Yolcubal, “Halbuki 8 Mart Afrin’de ve Güneydoğu’da çocuğu şehit düşen, Gezi ve benzer eylemlerde polis kurşunuyla copuyla öldürülen, fabrikada emeği sömürülen kadının, pis bir sarhoşun nefesini ensesinde hisseden hayat işçisi kadının, çeşitli gerekçelerle sömürülen kadının günüdür. 8 Mart; Nene Hatunlar’ın, Behice Boranlar’ın, Türkan Saylanlar’ın… günüdür” dedi.

Öyle Çocuklar Yetiştirin ki Halaylarla Kutlansın

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün asla bir kutlama günü olamayacağına dikkat çekip 8 Mart’ı “Anma, anılma, anlaşılma” günü diye tanımlayan Yolcubal sözlerini, “Siz anneler öyle güzel evlatlar yetiştirin ki bir daha 25 Kasımlar (Kadına yönelik şiddete karşı uluslar arası mücadele günü) olmasın. 8 Martlar meydanlarda halaylar ile kutlansın” diyerek tamamladı.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder