4 Mart 2018 Pazar

14 Mart’ta Müjde Değil İcraat Bekliyoruz


 Ömer Çeker, 14 Mart Tıp Bayramı’na 11 gün kala yaptığı açıklamada yıpranma paylarına dair müjde değil icraat beklediklerini söylediTürk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker yıpranma payları konusunda Hükümet’i samimiyete davet etti. 14 Mart Tıp Bayramı’nın kutlanmasına 11 gün kala gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Ömer Çeker yıpranma paylarına dair yerine getirilmeyen sözleri hatırlatıp, “Lafla peynir gemisi yürümüyor, kuru laflar karın doyurmuyor. Bu nedenle yaklaşık iki hafta öncesinden ilan ediyoruz; 14 Mart’ta yıpranma payı müjdesini değil, yıpranma payı ve diğer özlük haklarındaki iyileştirmelerin ete kemiğe bürünerek TBMM’den geçtiği bir icraat bekliyoruz” dedi. 

Oyalama, Günü Kurtaran Gelenek Haline Geldi

Şube yöneticileri, temsilciler ve delegeler ile birlikte basın açıklamasında bulunan Başkan Çeker, “Sağlık çalışanları yetersiz istihdam, yoğun iş yükü, şiddet ve ekonomik kayıplar gibi çalışma hayatında birçok sorunla uğraşmaktadırlar. Çalışanlar, sorunlarına çözüm beklerken;  Hükümet yetkililerinin sağlık çalışanlarına sürekli müjdeler verip oyalamak, ortaya somut bir şeyler koymamak gibi bir anlayışı adeta günü kurtaran bir gelenek halini almıştır” dedi. Çeker açıklamasında ayrıca şu görüşlere yer verdi:

Hükümet Samimiyetten Uzaklaşmıştır

“Başta yıpranma payı olmak üzere özlük haklarında iyileştirilmelerin yapılacağı yıllardır sadece söylenmektedir. Söylenmeye de devam etmektedir. Siyasilerimiz kamuoyuna müjde olarak sunduğu bu tür açıklamaları sürekli yaparken icraatını, gereğini yapmamaları düşündürücüdür. Bu tutumları nedeniyle hükümet samimiyetten uzaklaşmıştır. Beş yıldır sürekli olarak yıpranma payı müjdesi verilmektedir ama ortaya çıkan somut bir adım yoktur. ‘Tasarı hazır’, ‘çalışıyoruz’ gibi ifadelerle süreç devam ettirilmektedir.

Çalışanlar Müjde Duymaktan Usandı

Cezaevlerinde görev yapan gardiyanlar KHK ile yıpranma payına bir günde kavuşurken, sağlık çalışanları beş yıldır müjdelerle oyalanmaktadır. ‘Taslak yolda gibi ifadelerle büyük bir beklenti oluşturulmakta fakat aradan biraz süre geçtikten sonra yine hayal kırıklığı ve hüsran yaşanmaktadır. Artık her 14 Mart Tıp Bayramı, yerine getirilmeyen ve bir sene sonraki tıp bayramında tekrar edilen müjdelerin verildiği bir tarihe dönüştürülmüştür.  Çalışanlar müjde duymaktan usanmış, sözlere doymuştur. Kısacası sağlık çalışanları artık söz duymaktan yorulmuş, müjdeler dinlemekten sıkılmıştır. Herkes icraat görmek istemektedir.

Sözün Yerini Kanun Maddeleri Almalı

Türk Sağlık-Sen ailesi olarak bizler, sağlık çalışanlarının bu beklentisinin karşılanması adına hazırlanan bir tasarı var ise bir an önce kamuoyu ile paylaşılmasını ve sosyal taraflar ile en kısa sürede istişare edilerek yasalaşmasını istiyoruz. Sayın Sağlık Bakanımızın iyi niyetli açıklamalarını görüyoruz lakin artık sözün yerini kanun maddelerinin aldığını görmek istiyoruz. Lafla peynir gemisi yürümüyor, kuru laflar karın doyurmuyor. Bu nedenle yaklaşık iki hafta öncesinden ilan ediyoruz; 14 Mart’ta yıpranma payı müjdesini değil, yıpranma payı ve diğer özlük haklarındaki iyileştirmelerin ete kemiğe bürünerek TBMM’den geçtiği bir icraat bekliyoruz.” 

Geniş Heyetle


Çeker’e toplantıda Şube Başkan Yardımcısı Saniye Yıldıran ile yöneticiler Şengül Çakmak ve Birol Umut, Denetleme Kurulu Üyesi Erkan Temel, İl Sağlık Müdürlüğü Temsilcileri Mevlüt Dinçer, Ergül Nuray ve Erkan Çakmak, İzmit İlce Sağlık Müdürlüğü Temsilcisi Ömer Çolak,  Kocaeli Devlet Hastanesi Temsilcileri Seda Çetin ve Alp Maytalman, İzmit Seka Devlet Hastanesi  İş Yeri Baş Temsilcisi Ahmet Atalay ile temsilciler Çiğdem Öktem ve Levent Öz,  Derince İlce Sağlık Müdürlüğü Temsilcisi Kürşat Alkan, Derince Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi İş Yeri Temsilcisi  Mehmet Koşkan, Körfez İlçe Temsilcilisi Muammer Erhan, Körfez Devlet Hastanesi  İş Yeri  Baş Temsilcisi ve Şube Denetleme Kurulu Üyesi Arif Balcı, Kandıra Kazım Dinç Devlet Hastanesi İş Yeri Temsilcisi Emrullah Ceylan, Gölcük İlçe Sağlık Müdürlüğü Temsilcisi İbrahim Er, Gölcük Devlet Hastanesi İş Yeri Baş Temsilcisi Orhan Gazi Gencel ve temsilci Gürol Şanbayatlı, şube kongre delegeleri Engin Paşaoğlu, Feridun Sözer, İsa Süzen, Ömer Kuru, Harun Yaşar Yavuz, Yalçın Gül ve Bilal Arıcıoğulları eşlik etti.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder