28 Şubat 2018 Çarşamba

Yılmaz ve Korkmaz’dan Ecevit ve Erbakan’a Nazire


CHP Gebze’nin SP Gebze’yi ziyaretinde her iki oluşumun merhum liderleri Ecevit ve Erbakan birbirlerine nezaketine nazire yapıldı
CHP Gebze İlçe Başkanı Musa Yılmaz ve SP Gebze İlçe Başkanı Necati Korkmaz, eski liderleri Bülent Ecevit ve Prof.Dr. Necmettin Erbakan’ın birbirlerine nezaketine nazire yaptı. CHP heyeti dün seriye aldığı protokol ziyaretleri kapsamında Saadet Partisi Gebze İlçe Teşkilatı yönetimine de konuk oldu. Ev sahipleri ve konukları ülkemiz siyasetinde özlenen bir tabloyu anımsattı.

Yılmaz: Doğrular Temelinde Bir Arada Olmalıyız


Saadet Partisi Gebze İlçe Başkanı Necati Korkmaz’ın kısa bir selamlama ve hoş geldiniz konuşmasının ardından söz alan CHP Gebze İlçe Başkanı Musa Yılmaz, “Bizler de CHP olarak sizleri ziyaret etmekten mutluyuz, gururluyuz. Doğrular her zaman sayısal olarak yanlışların çok altındadır. Doğrular temelinde bir arada olmamız gerektiğine inanıyorum. Bir tane ülkemiz var. Ayrımız gayrımız yoktur. Bu ülke ve bu topraklarda barış, huzur, kardeşlik içerisinde yaşaması gereken sade bireyleriz, yurttaşlarız. Yurttaş olarak da sorumluluklarımız neyse onu yerine getirmekle mükellefiz” dedi.

Birbirlerinin Liderlerini Yâd Ettiler


Ev sahibi ve misafir başkanların konuşmalarının ardından önce ev sahibi sonra konuk heyetin yöneticileri kendilerini kısaca tanıttı. CHP’liler bu esnada Milli Görüş lideri ve eski Başbakan Prof.Dr. Necmettin Erbakan’ı yedinci ölüm yıldönümü nedeniyle hayırla yad etti. Bu esnada CHP ve DSP’nin eski lideri merhum Bülent Ecevit de yad edilirken Ecevit ile Erbakan’ın koalisyon Hükümeti’nde yer aldığı dönemler ve 1974’te Kıbrıs Barış Harekatı hatırlandı.

Korkmaz: Onların Açtığı Çığırdan Ders Almalıyız

SP Gebze İlçe Başkanı Necati Korkmaz başta Ecevit ile Erbakan arasındaki nezaket olmak üzere yakın tarihte siyasilerin kendi aralarındaki nezaketin günümüzde arandığını ve kendilerince yaşatılması gerektiğini belirtip, “Demirel döneminde Demirel dahi bizleri (Milli Görüşçüler) sürekli bir yere yamama gailesi içindeydi. Geldiğimiz süreçte görüyoruz ki Türkiye’de sanayileşmede olsun, Kıbrıs Harekatı’nda olsun, yapılan hayırlı hizmetlerde bu iki değerli insan var. Dolayısıyla bizlerin bu iki insanın açtıkları çığırdan ders alarak önümüze bakmamız gerekir” dedi.

Yılmaz: Eskiden Dört Lider Aynı Programda Konuşurdu

Musa Yılmaz da Türkiye’nin farklı kültürleri, inanç yapıları bünyesinde barındıran bir yapısı olduğunu kaydedip şöyle devam etti: “Geçmişte siyaset kültürü çok değerli ve seviyeliydi. İnsanların birbirine karşı sevgi, saygı ve hoşgörüsü çok daha üst düzeydeydi. Eskiden Demirel, Ecevit, Erbakan, Türkeş aynı televizyon programında halkın karşısına çıkar, soruları yanıtlardı.

Eski Siyasi Kültürümüzü Gözden Geçirmeliyiz

Geride kalan 16 yıllık sürece baktığımızda ise Türkiye tek adamlığa doğru sürüklenmiştir. Toplumla hiçbir şeyi paylaşmayan bir yapı ile karşı karşıyayız. Ne olacağımızı bilmiyoruz. O eski kültür, son 15-16 yıl içinde yok edildi. İnsanlar birbirine tabiri caizse öcü gözüyle ve kuşku ile bakmaya başladı. Bu üzücü bir durumdur. Bizim bir an önce eski siyasi kültürümüzü yeniden gözden geçirmemiz, uygulamamız gerekiyor. CHP Gebze olarak herkese kapımız açık, bize kapısı açık olan her yerlerde her muhabbeti, istişareyi yaparız.”

Korkmaz: AKP Bir Projedir. O Algıyı Bozmazlar

SP Gebze İlçe Başkanı Necati Korkmaz ise aynı konuya dair şunları söyledi: “O noktada biz AKP’yi bir proje olarak görüyoruz. Çünkü 15-16 yıldır, algı ile yönetiliyoruz. Bu da etki altına alınmış medya ile oluyor. En büyük kaygı ise dediğiniz şekilde, karşı karşıya gelmektir. Genel medyanın büyük kısmı ya tamamen iktidarın kontrolünde veyahut da etkisi altında. İktidarın sürmesi için algının bozulmaması lazım. Mesela bizim genel başkanımızdan da bazı kanalların görüş almak için randevu alıp daha sonra iptal edildiğine tanık olduk. Dolayısıyla dört liderin o şekilde bir araya gelmesi, içinde bulunduğumuz dönemde olamaz.”

Kutuplaşmanın Parçası Olmadık Olmayacağız

Korkmaz, Gebze Gündemi’nin sorusu üzerine gündemdeki ittifakta Saadet Partisi faktörüne ilişkin şunları kaydetti: “Bizim partimizin genel tavrı şu: Ülke normalleşmeli. Ülkemizde kutuplaşma var ve biz bunu çok tehlikeli görüyoruz. Biz bu süreçte her iki taraftan da, yani kutuplaşmanın bir parçası olmak istemiyoruz. Hangi tarafta ülke hayrı görürsek, birlikte hareket ederiz ama kutuplaşmanın parçası olmayacağız. Anayasa oylamasındaki tavrımız kısmen kutuplaşmanın önüne geçmiştir. Evet cephesinde yer alsaydık bir takım söylemler olurdu, aksi tavırla o söylemlerin önüne geçtik. Bizim için ne o cephe, ne bu cephe.

Büyükşehir’in Gebze’ye Bakışı
Fransa’nın Cezayir’e Bakışı Gibi

Görüşme esnasında konuyu Gebzelilik’e getiren Korkmaz, Gebzelilik konusuna dairse şunları söyledi: “Biz Büyükşehir’in Gebze’ye bakışını, Fransa’nın Cezayir’e bakışı gibi görüyoruz. Büyükşehir’in masasında sadece şunu görüyoruz: Köylerde imar çalışmaları oluyor. Yüzde 40 arazi Büyükşehir uhdesine geçecek. Bu araziyi Gebze olarak biz nasıl değerlendiririz.

İzmit’in Borcunu Neden Gebze’den Biz Ödeyelim

KBB veya İzmit’in borcunu niye Gebze’den biz ödeyelim. Bunu Fatih Sultan Mehmet’in otağı vakasında gördük. İzmit’te SEKA’nın yerine Gebze’den karşılık orayı DMO’ya veriyorsun. İzmit’in borcunu Gebze’den niye biz ödeyelim.

Bütün Gebze Teşkilatları İlk İkide Gebze Mücadelesi Vermeli

Bütün partiler şu mücadeleyi vermeli. Kocaeli’nin 11 milletvekili var. Biz ve CHP dahil tüm partiler birinci, ikinci sıraya Gebze’den milletvekili koymalı.

Yılmaz: Önce Gebzelilik Bilinci Oturmalı

CHP Gebze İlçe Başkanı Musa Yılmaz ise sorunun milletvekilliğinde değil Gebze’nin İstanbul ile İzmit arasındaki sıkışmışlığında olduğunu öne sürüp, “Rantiyesi, geliri yüksek sanayi kenti olmamıza karşın en çok işsizliği olan kentler arasında ikinciyiz. Gebze kullanılmaktadır. Kolay değil Gebze’nin işi. Kolaylaşması için önce Gebzelilik bilinci oturmalı. Nerelisin diye sorulunca Gebzeliyiz diyemiyoruz. Geldiğimiz yere adapte olmalıyız. Bu anlamda Gebze talihsiz.

Belediyeye Baskı Kurarak Sosyal Hayatı Canlandırmalıyız

 İnsanlar Kocaeliliyiz diyebiliyor ama Gebzeliyim diyemiyor. Siyasiler burayı hep rant ve çıkar kapısı olarak gördü. Sosyal hayat gelişmedi. İnsanlarımız akşamları Tuzla, Pendik, Kartal sahillerinde. Mevcut belediye yönetiminlerine baskıyla Gebze’de sosyal kültürel hayatı canlandırırsak Gebzelilik bilinci oluşur. İşte o zaman Büyükşehir bize sözünü ettiğiniz o gözle bakamaz” dedi.

Korkmaz: Gebze Belediyesi Ancak Emirlere İtaat Eder

SP Gebze İlçe Başkanı Necati Korkmaz ise Yılmaz’ın tespitlerine katıldığını ancak AKP tipi yönetim biçimini ima ederek Gebze Belediyesi’nin emirleri itaatten başka yapacak bir şeyi olmadığını öne sürdü. “Bu Hünkar Çayırı örneğinde de yaşandı. Başkan Köşker önce, ‘Satılmadı’ dedi. Yer geri alınınca bir şey söylemedi. ‘Beni yanlış yönlendirdiler’ demeliydi” diyen Korkmaz şöyle devam etti:

Milletvekili Göreceksem Gebze’den Görmek İstiyorum

Siyasi partilerde Gebze ilçe örgüt ve teşkilatları olmadıktan sonra il veya İzmit yok demektir. Kendimize göre etki alanımız var. Saadet Partisi olarak adaylar belirlenirken bu konunun üzerine ciddi manada duracağız. İnsanların hayatına yön veren siyasiler. Adaylar belirlenirken gerçek ağırlığımızı ortaya koyacağız. Ben milletvekili göreceksem Gebze’den görmek istiyorum.”

Yılmaz: SP’nin Tabanı AKP’den Sağlam

Musa Yılmaz da Necati Korkmaz’ın sözünü ettiği yöntemin siyasetten geçtiğini ve adayların seçim dönemlerinde belirlendiğini kaydedip, “Saadet Partisi benim gözümde AKP’den çok daha iyi kitleli, sağlam tabanlı bir partidir. Geçtiğimiz yıllarda bir anket yaptırdık, yayınlamadık. Toplum içinde herkes her partili olabilir. AKP toplama oyla gidiyor. Gebze’de, ‘Ben AK Partiliyim’ diyen seçmen yüzde 17. Bizde sıkıntı yok. Yüzde 25’i CHP’liyim diyor, yüzde 26’sı oyum CHP’ye diyor. Tabi şimdi şartlar çok değişti. Toplumsal çıkarlara yönelik siyaset yapıyorsak medeni insanlar gibi oturup konuşur, memnun olmadığımız konularda gereğini yaparız” dedi.

Diyaloğu Sürdürülür Hale Getirecekler

Ziyaret her iki ilçe başkanının diyaloğu sürekli kılmaktan yana temennileri ile sona erdi. Necati Korkmaz, CHP heyetini SP Gebze Teşkilatlanma Başkanı Eyüp Özmen, Tanıtım Birim Başkanı Muhammet Günler, partili yöneticiler Murat Ekinci, Hasan Yedier, Hasan Hüseyin Kocaman ve Marif Balıkçı ile birlikte ağırladı. CHP İlçe Başkanı Musa Yılmaz’a ise ziyarette ilçe yönetiminden Ali Haydar Araz, Hikmet Orhan, Cavit Kapoğlu ve İbrahim Özdede, Kadın Kolları yönetiminden Fatma Onsun ve İsmihan Eroğlu ile Gebze Belediye Meclisi eski Üyesi Cihangir Orhan eşlik etti. 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder