17 Şubat 2018 Cumartesi

Süt Kaydı Angaryası Şimdi Başkanın Gündeminde


KBB ve İl Sağlık arasındaki sözleşmeyle hamilelere yönelik süt kaydının ASM’leri kitleyen angaryası şimdi de Karaosmanoğlu’nun gündemine girdi
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile İl Sağlık Müdürlüğü arasında yapılan sözleşmenin ardından hamilelere, hamilelik öncesi ve sonrası süt desteğinde bu desteğin ASM’leri kitleyen angaryasında sorun çözülmek üzere. KBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu kendisinden geçen yıl bu zamanlar randevu isteyen Kocaeli Aile Sağlığı Elemanları Derneği – KASED Başkanı Nur Serttaş ve yönetimini ağırladığı toplantıda sorun ve beklentileri dinledi. Aynı esnada KBB Sağlık ve Sosyal İşler Müdürü Mücahit Aslan’ı arayıp dernek yönetimiyle sorunun çözümü doğrultusunda görüşme yapması talimatını verdi.

Kocaeli Basınında İlk Gebze Gündemi Yazmıştı

İki kurum arasında yapılan anlaşma sonrası ASM’lerde AKP iktidarında adı aile sağlık elemanına dönüştürülen hemşirelerin kayıt angaryasının da kendilerine yüklenmesinden ötürü yaşadığı sıkıntı 30 Ocak 2018 tarihli haberde Gebze Gündemi’nde konu edilmişti.

Her Kesimle Görüştüğünü İddia Eden
Başkan’dan Randevu Yanıtı Alamıyorlardı

Dernek yönetimi son bir sene içinde üç başvuruya rağmen, Büyükşehir Meclisi’nin son toplantısında toplumun her kesiminin talep halinde kendisiyle görüştüğü iddiasının sahibi Başkan Karaosmanoğlu’ndan yanıt dahi alamamıştı. Heyetin İl Sağlık Müdürü Operatör Doktor Şenol Ergüney’e ziyaretinde sorunun ve detayların işlenmesiyle randevu krizi aşıldı. Sorunun da çözüme kavuşacağına ihtimal veriliyor.


Sağlıkta Şiddete Karşı Yanımızda Olmalısınız


-Soldan sağa - Hacer Gündüz, İbrahim Karaosmanoğlu, Nur Serttaş, Naciye Gökçen 

Kocaeli Aile Sağlığı Elemanları Derneği Başkanı Nur Serttaş’a ziyaret esnasında şube yönetiminden Hacer Gündüz ve Naciye Gökçen eşlik etti. Heyet ziyaret esnasında ayrıca diğer sorun ve beklentilerini yansıttı. Dernek yöneticileri sağlık çalışanlarına yönelik şiddet vakalarına karşı tepkilerinde Başkan Karaosmanoğlu’nu yanlarında görmek istediklerini söyledi. Hatırlanacağı üzere bir süre önce Çayırova Güzeltepe ASM’de Doktor Bilal Kemik’e yapılan saldırının protesto edildiği kitlesel basın açıklamasında Kocaeli Büyükşehir ve Çayırova Belediyeleri de temsil eksikliği dikkat çeken kamu kurumları arasında yer edinmişti.

Belediyelerin Sağlıkta Şiddeti Körükleyen
Bilinçsizliğine Karşı Başkanı Uyardılar

Heyet ziyarette sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik önemli bir uyarıda da bulundu. İki kurum arasındaki anlaşma sonrası hemşirelere yüklenen kayıt angaryasında hemşirenin önceliği asli görevine vermesinden ötürü yaşanan aksamalarda belediye personelinin halka, “ASM’de ebe hanım süt girişini yapmamış” demesinin sağlıkta şiddeti körüklediğine dikkat çeken heyet, “Bu durumlarda vatandaş büyük bir hiddetle ASM’lere geliyor” dedi.

İndirimli Seyahat Hakkını Aile
Sağlığı Elemanları İçin de İstediler

Ayrıca; “Aile hekimliğine vatandaşların başvurması için kamu spotu çalışması yapılması”, “Sağlık kurumları başta olmak üzere her yerdeki emzirme odalarına ve tüketici faturalarına aile hekimliği ile ilgili hatırlatıcı ibareler eklenmesi”, “Aşı karşıtlarının artması nedeniyle Başkan Karaosmanoğlu’nun bazı yerlerdeki konuşmalarında bu konunun önemine değinmesi”, “Halkın aile hekimliğine yönlendirilmesinde muhtar desteğinin sağlanması”, “Sağlık çalışanlarını motive etmek için diğer kamu çalışanlarına sağlanan toplu taşıma araçlarında indirimli seyahat hakkının kendilerine de tanınması”, “Belediye tarafından bebek bakımı kurslarının açılması” da beklenti ve talepler arasında sıralandı.

KBB’den Geçilen Haberde Derneğin
Beklenti ve Talepleri Konu Edilmedi


Öte yandan heyetin Başkan Karaosmanoğlu’nu ziyaret haberi KBB Basın Müdürlüğü tarafından yerel basına Karaosmanoğlu’nun söylemleri üzerinden servis edildi. Ziyarette Başkan Nur Serttaş’a eşlik eden yöneticiler Hacer Gündüz ve Naciye Gökçen’in fotoğraflardaki görünürlüğüne karşın haber içinde isimlerine yer verilmemesi dikkat çekti. “Başkan Karaosmanoğlu: Sağlıkta Çağ Atladık” başlığıyla basına servis edilen haberdeki diğer detaylar şöyle:

Bütün Sağlık Camiasının Katkısı Var

Başkan Karaosmanoğlu, “Daha önceki yıllarda vatandaşlarımızın çok basit ameliyatları için bile yurt dışına gittiği bir Türkiye’den, bugün dünyaya sağlık alanında hizmet veren bir ülkeye ulaştık. Halkımız sağlık alanında atılan adımlardan son derece memnun. Bunun sağlanmasında sağlık sektöründe çalışan doktorundan hizmetlisine kadar bütün sağlık camiasının katkısı var” dedi.

Taleplere Cevap Veriyoruz

Hizmete açılan şehir hastaneleri ve yapımı devam edenlerle birlikte ülkemizin sağlık alanında çok büyük başarılara imza attığını iddia eden Başkan Karaosmanoğlu, “Büyükşehir Belediyesi olarak halkımızın daha sağlıklı bir yaşam sürmesi için hayata geçirdiğimiz projelerle vatandaşımızın taleplerine cevap veriyoruz. Bakınız annelere süt projesinden, spor alanlarının yapımına kadar farklı birçok alanda sağlıklı yaşamın önemi için çalışmalar yapıyoruz. Bu konuda üzerimize düşen görevleri yerine getiriyoruz” diye konuştu.

Teşekkür Etti

Kocaeli’de yapımı süren şehir hastanesinin de sağlık alanında atılmış devasa bir adım olduğunu sözlerine ekleyen Karaosmanoğlu, “Artık ülkemizin güçlenmesi ve kalkınması ile halkımızın taleplerine karşılık verilen hizmetler de Türkiye’nin çağ atlamasına vesile olmuştur. Vatandaşlarımızın bu alanda duyduğu memnuniyetin sağlanmasından dolayı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Hükümetlerimize ve Sağlık Bakanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Kocaeli’de gerçekleştirilen sağlık yatırımlarında büyük katkılarıyla takiplerini gerçekleştiren Başbakan Yardımcımız Fikri Işık’a ve milletvekillerimize bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder