20 Şubat 2018 Salı

Kadife Sesli Radyocu Eve İş Götürmüyor

Bir kadın olarak sihirli güçleri olduğunu belirten Radyo Mavi’nin kadife sesli sunucusu Sevgi Aksel, “Eve iş götürmem…” diyor1980’li yıllarda TRT’de yayınlanan Müzik Yelpazesi adlı programın sunucusu Sezen Cumhur Önal’ın kullandığı klişe sözler arasında; “Altın sesli şarkıcı”, “Çikolata renkli şarkıcı”nın yanı sıra “Kadife sesli şarkıcı”nın da ülkemiz edebiyatında önemli bir yeri var. Bu anlamda radyoculuğu bir yaşam biçimi olarak gördüğünü belirten ancak, “Eve iş götürmeyen” Sevgi Aksel’in sesi kime ne kadar kadife gibi gelir, göreceli yaklaşımdır ancak o hayatımıza, sesiyle dokunmayı sürdürüyor:

Sihirli Güçlerim Var Benim.
Gülüşlerimle Güç Verebilirim


Bir kadın olarak sihirli güçlerim var benim. Mesela gülüşlerim ile zor zamanlarda güç verebilirim.”

101.9 frekansından yayın yapan Radyo Mavi’de haftanın altı günü, Sevgi Aksel ile Sevgi Seli programının yapımcısı ve sunucusu Sevgi Aksel  radyoculuğa 2009 yılından itibaren başladı. Çeşitli radyolarda çalıştıktan sonra bir süre ara verdiği mesleğine 101.9 frekansından yayın yapan Radyo Mavi ile döndü. Halen hafta içi günleri 08.00 -12.00, cumartesi günleri 09.00 – 14.00 saatleri arasında programını sürdürüyor.

Hassas ve Duyarlı


Sevgi Aksel ile Sevgi Seli programında güncele dair gelişmeleri duyuran genç ve sevilen radyocu özellikle toplumsal ve bireysel vakalara karşı hassas, duyarlı. Programı esnasında sosyal medya ile bağını kopartmadan, kan anonsuna dair herhangi bir paylaşım gördüğünde mutlak surette dinleyicilerine de duyuran Aksel şunları kaydetti:

O Mutluluğun Tarifi Yok

“Hayata, yaşama bir ucundan dokunmak lazım. Öylesi bir çaba içinde birinci derecede akrabası, sevdiği, yakını için telaşla ve can havliyle kan arayışına geçen kişinin sesini, ihtiyacını önce duyurabilmek önemli. Hele ki çözümüne bir katkı sunabildiysem onun getirdiği mutluluğun tarifi yok.”

Radyoculuğun Hazzını Hiçbir Benzeri Veremez

Radyoculuğun kendisi için artık bir yaşam biçimi olduğunu kaydeden Sevgi Aksel, “Yapı Kredi Bankası’nın Şekerpınar’daki genel müdürlüğünde, bireysel emeklilik bölümünde uzun yıllar müşteri temsilcisi olarak çalıştım. Oradaki işim de telefon ile iletişim kurmak, insanlarla konuşmaktı. Ama radyoculuğun verdiği hazzı hiçbir benzeri veremez” dedi.

Evde Çok Fazla Konuşmam


Sevgi Aksel en büyük destekçisi eşi Fatih Aksel ile. 

Mesleği gereği gün içinde saatlerce konuştuktan sonra, “Eve iş götürmediğini” kaydeden Sevgi Aksel, “Evde çok fazla konuşmam. Mesleğim geveze olmayı gerektirir veya başkaları bu mesleğimden esasla geveze olduğumu düşünebilir ama günlük hayat içinde, ev dışı yaşam alanlarımda da konuşmaktan ziyade dinlemeyi tercih ediyorum. Bu benim için dezavantaj değil avantaj aslında.

Dinleyince Daha Çok Öğreniyorum

Şöyle ki konuşursam kendi bildiklerimi dinliyorum. Başkalarını dinlersem, bilmediğim konu ve ayrıntıları öğreniyorum. Bu benim için önemli çünkü radyoda da öncelikle dinleyicinin sıkılmaması için farklı sohbet ve konulara, hikâyelere yer verip dillendirmek lazım. Onları da ancak dinlersem öğrenip hafızamda depolayabiliyorum” diye konuştu.

İbrahim Erkalcı’yım


Sevgi Aksel aynı çatıda ve binada yayın yapan Radyo Şahin'in müzik direktörü, Özlem Extra programının yapımcısı ve sunucusu Özlem Ayalın Kırıkçı ile. 

Radyo programlarında ağırlıklı olarak arabesk ve fantezi türü müziklere yer verdiğini belirten Sevgi Aksel, Türk Halk Müziği’nin seçme eserlerini de beğendiğini kaydetti. Aksel eçen yılın mayıs ayında hayatını kaybeden İbrahim Erkal’ın hayranı olduğunu kaydetti:  “Hayat çabuk geçiyor. 11 Mayıs’ta İbrahim Erkal’ı kaybedişimizin birinci yıldönümü. Kendimi o anlamda tam bir İbrahim Erkalcı olarak tanımlayabilirim. Beni etkileyen yönü sesi ve yorumunun yanı sıra topluma örnek olacak şekilde, yozlaştırmadan sürdürdüğü özel yaşantısı olmuştur. Yoksa mesele ses veya yorumdan ibaret değil.”

Çok Kişiye Sesimle İyi Geldiğimin Farkındayım


Radyo dinleyicisi ile arasında çok iyi bir bağ kurduğunu da belirten Sevgi Aksel şunları kaydetti: “Gayet keyifli bir mesleğin içinde yer almaktan, insanlara sesimle dokunmaktan mutluyum. Çok sayıda kişiye sohbetimle ve dile getirdiğim konularla iyi geldiğimin farkındayım çünkü bunu bana kendileri söylüyor. Bunu sosyal medyadaki sayfamda da yazdım. Bir kadın olarak sihirli güçlerim var benim. Mesela gülüşlerim ile zor zamanlarda güç verebilirim.”  

Rabbim Mehmetçiğimizin Ayağına Taş Değdirmesin 

Halen süre giden Afrin Zeytindalı Harekatı'na da değinen Aksel şunları kaydetti: "Sınırlarımızın ve bizlerin güvenliği için yapılan operasyonda Türk Silahlı Kuvvetlerimiz'in yanında ve destekçisiyim. Rabbim. Mehmetçiğimizin ayaklarına taş değdirmesin. Rabbim birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyenlere fırsat vermesin. Allah, Mehmetçik'in yar ve yardımcısı olsun. Afrin Harekatı başta olmak üzere tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder