17 Şubat 2018 Cumartesi

Çocuk İstismarı Değil İnsanlık Suçu


Antalya’da 4.5 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz sonrası CHP’liler tecavüzcü aklamaktan sabıkalı iktidarı uyardı: İstismar değil insanlık suçu
İktidara Meselenin Aslını
Hatırlatıp Öğrettiler

Antalya’nın Manavgat İlçesi’nde 4.5 yaşındaki bir kız çocuğunun tecavüze uğraması ülke genelinde tepki çekerken CHP İl Örgütü ile kadın ve gençlik kolları ortak açıklamada bulundu. Bugüne kadar çıkarttığı veya çıkartmak istediği yasalar ile tecavüzcü ve tacizci aklamaktan sabıkalı, bu tür vakaları çocuk istismarı diye basitçe geçiştiren iktidara bunun bir istismar değil insanlık suçunu hatırlatıp öğretti.

1.5 Yıl Boyunca Tecavüz Etmiş

Kadına şiddetin, çocuklara yönelik tecavüz olaylarının son yıllarda giderek arttığı şu günlerde geçtiğimiz gün annesi kolon kanseri olan,  4,5 yaşındaki kız çocuğuna babasının 1,5 yıl tecavüz ettiği ortaya çıktı. Konuyla ilgili olarak CHP İl Başkanı Av. Cengiz Sarıbay, İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Andız ve İl Gençlik Kolları Saymanı Burcu Yazıcı ortak bir basın açıklaması yaptılar. CHP İl Gençlik Kolları adına yapılan Burcu Yazıcı tarafından okundu. Yazıcı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

Ananı da Al Git’ Diyenlere Karşı Ellerimizi Birleştirmeliyiz

“İnsanlık suçu olan tecavüze ve tecavüze bakışa; ezberci inanç ve düşüncelere, normatif duygulanımlara, ahlaki yargılara, edilgen tepkisizliğe ve suskunluğa, yapıştırılan yaftalara, ata erkil söylemlere ve “İkinci Travma”lara - “İkinci Tecavüz”lere karşı, “Ananı da al git!” diyenlere ve yardakçılarına karşı, hamile kadınları dövenlere karşı, yumurta demagojisi destekçilerine, alkol ve haberleşme yasakçılarına, sanat yoksullarına karşı, perdesiz evi örtüsüz kadına benzetenlere karşı ellerimizi birleştirmeliyiz.”

Kaya: Tecavüz İktidarın Gücünü
Şiddetle Kanıtlama Çabasıdır

Kadın Kolları İl Başkanı Songül Kaya ise açıklamasında, “Bedenlerimize,  zihinlerimize, kişiliklerimize, temel hak ve özgürlüklerimize, cinselliğimize, cinsiyetimize, cinsel yönelimimize, yaşamımıza her an iktidar olma amacıyla tecavüz ediliyor.  Tecavüz insanlık suçudur. Tecavüz; iktidarın, gücün kendinde olduğunu şiddetle kanıtlama çabasıdır. Tecavüz, -ilkel ya da uygar- fiziksel güç kullanarak iktidar olma sanrısı ve bu sanrıdan haz alma çiğliğidir” dedi. Kaya şöyle devam etti:

Cinayetten Daha Vahim Bir Durum

“Geçtiğimiz gün 4,5 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz eden yaratık ve yaratıklar bu yaptıklarının hesabını en ağır şekilde vermelidir. Bu tam anlamıyla cinayetten daha vahim bir durumdur.  Yetkililer buna sadece “çocuk istismarı” diyerek bu iğrençliği basitleştirmeye çalışıyor. Bu istismar falan değildir. Bu düpedüz insanlık dışı, kasıtlı bir vahşettir.”
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder