8 Şubat 2018 Perşembe

Arsalar Tartar’a 700 Halka 1200 Lira


Çayırova Belediyesi, Başkan Yardımcısı Refik Tartar’a encümen kararıyla 700 liradan yer sattı. DOP ile halktan alınan yerleri ise 1200 liraya geri satıyor


Kamuoyuna ilk Gebze Gündemi’nin duyurduğu, özellikle Çayırova’da gündemi oluşturan Çayırova Belediye Başkan Yardımcısı Refik Tartar’ın taşınmazları, yerel siyasetinde de gündemine oturdu. CHP Çayırova İlçe Başkanı Selahattin Kaya dün akşam CHP Çayırova İlçe Örgütü’nde düzenlediği basın toplantısında meselenin belediyeyi bağlayan boyutunu belgesiyle açıkladı.

Ekonomideki “Büyümeye” Karşın Makas Böyle Açılıyor

Belgeler, AKP tipi rantı önde tutan yerel yönetim anlayışının da yansıması oldu. Ülke ekonomisi yüzde 11.1 “büyürken” varsıl ile yoksul arasındaki makasın nasıl açıldığı “merak” konusuydu. Görünen o ki azınlıktaki varsıllar 11.1’in çok üzerinde büyürken AKP’yi de iktidarda tutan çoğunluktaki yoksulların üstelik ülke ekonomideki büyümeye karşın nasıl küçüldüğü açığa çıktı. Büyüme payı bile eşit dağılamaz iken yoksul değil mevcudu korumak, daha da yoksullaştı.

Tartar İsteyince Belediye Arsası 700 TL’den Satıldı

Muallak olmak kaydıyla üzerinde 51 bin metrekareyi aşkın arsa ve üç daire kaydı bulunan Refik Tartar’a, encümen kararında yer alan ifadeye göre Tartar’ın talebiyle, Şekerpınar’da metrekaresi 700 TL’den belediye arsası satıldı.

Belediye Halktan Aldığı Yeri Halka 1200 Liradan Satıyor

Üstelik aynı bölgeden olmak kaydıyla aynı belediye, DOP diye halktan aldığı yerleri ise aynı halka 1100-1200 liradan satıyor veya satmak istiyor. Üstelik bu yerler Şekerpınar’ın köylük yıllarından köy tapulu yerler ve iddiya göre belediye sadece arsadan değil vatandaşın oturduğu binadan dahi, DOP kesti!

Çoğunluğun Küçülme Oranı Azınlığın Büyüme Oranı

O uygulamaya tabi tutulan halkın ekonomideki küçülme oranı ile Refik Tartar ve emsallerinin yüzde 11.1 ötesi büyümelerinde, “ötesi”ne denk gelen oran aynı olacak sanılıyor.

Aylık 41 Bin Lira Taksitin İlkini Ödedi


Çayırova Belediye Encümeni; 13 Eylül 2017 tarihinde Refik Tartar’a belediyeye ait yerlerden iki satış gerçekleştirdi. Tartar belediyeye ait iki ayrı parselden toplam 683.42 metrekarelik hisseyi, 656 ve 657 sayılı encümen kararları ile edindi. Metrekaresi 700 liradan, 12 taksitle yapılan satış sonrası ilk taksit tutarı olan 41 bin lirayı belediyeye ödedi.  

Bir Başkan, Üç Meclis Üyesi
Bir Müdür ve İki Memur İmzaladı

O kararlarda Başkan Şevki Demirci ile birlikte AKP’li meclis ve encümen üyeleri Cemil Göksu, Bertan Emiroğlu ve Murat Küçük, Belediye İmar Müdürü Devrim Yılmaz ile memurlar Arslan Kara ve Zahide Kurucu’nun imzaları var. Yine encümen kararlarında yazan ifadeye göre Refik Tartar o hisselerin kendisine satılması için bizzat başvuruda bulunmuş.

 Belge Tarihi Başkan Demirci’yi Yayınlıyor

Başkan Kaya dün akşamki toplantıda Başkan Demirci’ye böylesi bir satışın yapılıp yapılmadığına dair soruya aldıkları yanıtta Demirci’nin kendisinden önceki dönemi kasten, “5 yıl önce böyle bir satış yapıldığını” açıkladığını aktardı ancak belge tarihlerinin Demirci’yi yalanladığını kaydetti. Ayrıca Şekerpınar’da köylük döneminden kalan tapuların dağıtılması, yeni imar planı ile vatandaşın binasından bile DOP kesintisi yapılıp Tartar’a 700 TL’den satılan yerlerin halka 1100-1200 TL’den satılmak istendiğini söyledi.

Demirci ve Tartar’ı Açıklama Yapmaya
Kaymakam Gözen’i Soruşturmaya Davet Etti

Başkan Kaya konuyla ilgili olarak Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci’yi açıklamaya, Refik Tartar’ı özellikle Erdemli’deki yerlerinin hisseli olma olasılığından esasla taşınmazlarına dair bilgilendirmeye davet etti. Refik Tartar’ın devlet memuru olmasından esasla Çayırova Kaymakamı Hasan Gözen’in de soruşturma başlatması gerektiğini savunan Başkan Kaya aksi takdirde kendilerinin suç duyurusunda bulunup konuyu yargıya taşıyacaklarını kaydetti.

Özel Kalem Müdürü Sandığınız Gibi Değil

Başkan Kaya dünkü basın toplantısında sadece Refik Tartar’a ait taşınmazları konu ettiklerini belirtip 15 gün sonra bir benzerini tekrarlayacaklarını ve kamuoyunda ismi geçen diğer iki kişiye ilişkin de bilgilendirmede bulunacaklarını söyledi. Kaya dünkü toplantıda o isimleri resmen açıklamayacaklarını kaydetti ancak gazetecilerin ağzını yokladı. Bir gazeteci Çayırova Belediyesi Özel Kalem Müdürü’nü (Cengiz Gürkan) aleni kast ederken Başkan Kaya doğruladı ancak Özel Kalem Müdürü’nün konumunun sanıldığı gibi olmadığını dile getirdi.

Altı Meclis Üyesinden Beşi Katıldı


-Soldan sağa - Dursun Yıldız, Ata Savaş Durak, Halis Koç, Selahattin Kaya, Abdulkadir Honca, Kemal Karagül 

Kaya’ya basın toplantısı divanında Kocaeli Büyükşehir ve Çayırova Belediyeleri Meclis Üyesi Kadir Honca, Çayırova Belediyesi Grup Sözcüsü Halis Koç ile belediye meclis üyelerimiz Kemal Karagül, Ata Savaş Durak ve Dursun Yıldız eşlik etti. Hüseyin Tarakçı toplantıda yer almadı. Kaya’yı gazeteciler ile birlikte Kadın Kolları Başkanı Suna Çınar, partili yöneticiler ve üyeler dinledi.

Gebze Gündemi, Kocaeli
Pusula ve Hedef Katıldı

CHP Çayırova İlçe Örgütü’ndeki basın toplantısına yerel basın ilgisi Gebze Gündemi haber bloğu ve Kocaeli Pusula Gazetesi, toplantı başladıktan bir süre sonra Hedef Gazetesi ile sınırlı kaldı. Toplantıya Çayırova’daki günlük gazetelerin de ilgisi olmadı. Başkan Kaya sözlerinin başında duruma tepkisini, “Sorunlara pek ilgi göstermediklerini görüyorum. Bunu belirtmek isterim” diye gösterdi. Kaya ayrıca özetle şunları söyledi:

Bugüne Kadar Belgeleri Toplamak İçin Bekledik

“Çayırova kamuoyunda uzun süredir gerek arsa satışları gerekse bir belediye personelinin kendi üzerine kayıtlı çok sayıda arsası olduğu konuşuluyordu. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu konuya dair, bilgiye ve belgeye dayanmayan hiçbir açıklamada bulunmadık. Ve bugüne kadar belgeleri toplamak için bekledik.

09 Ocak’ta Demirci’yi Açıklama Yapmaya Davet Ettik

09 Ocak 2018 tarihinde bir basın açıklamasıyla Sayın Belediye Başkanı’na konuyu sorduk. Başkan Demirci’yi konuya dair açıklama yapmaya davet ettik ama o günden bu yana en küçük bir açıklamada bulunulmadı.

Belediye Meclisi’nde Halis Koç Sormuştu

Yine bir önceki meclis toplantısında grup sözcümüz Halis Koç tarafından gündem dışı konuşmada gündeme getirilmiştir. Halis Koç, imardan sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Refik Tartar ile Metin Çolak (Şevki Demirci’nin bacanağı) isimli yurttaşımıza encümen kararıyla, düşük fiyatla arsa satılıp satılmadığını sormuştur.

Demirci, “5 Yıl Önce Satış Yapıldı” Dedi

Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, Refik Tartar’a böyle bir arsa satışı olduğunu kabul etmiştir, beş yıl önce yapıldığını söylemiştir. Bu cevabı meclis kayıtlarında da yer almıştır. Belgeler üzerinden bunun böyle olmadığını sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu konuyu (Metin Çolak) ikinci bir basın toplantısında belgeleriyle açıklayacağız. Bugün tek konumuz Refik Tartar.

Halbuki Encümen Kararıyla 13 Eylül 2017’de Satıldı

Sayın Şevki Demirci, Refik Tartar’a encümende satışın beş yıl önce yapıldığını söylemişti. Halbuki 13 Eylül 2017 tarihli encümen kararıyla iki satış yapıldı. 2017’ye 656 sayılı encümen kararıyla 606 ada 20 parseldeki 593.57 metrekarelik arsadan 341.71; 2017’ye 657 sayılı encümen kararıyla yine aynı ada aynı parseldeki 527.36 metrekarelik arsadan yine 341.71 metrekarelik hisse 12 ay taksitle, metrekaresi 700 TL’den satıldı.

Sorun Bitti” Denen Şekerpınar’da
Dram ve Mağduriyet Yaşanıyor

Geçen hafta Şekerpınar’da davet üzerine bir toplantıya katıldık. Çağrılma nedenimiz bölgede yaşanan arsa mağduriyetleri idi. Şekerpınar’da köy zamanından kalma köy tapuları ile ilgili bir mağduriyet yıllar önce zaten vardı. Sorunun çözüldüğü, hiçbir yurttaşımızın mağduriyet yaşamadan tapularını aldığı ifade ediliyordu. Toplantıda gördük ki bu sorun çözülmemiş. Orada gerçekten bir dram, mağduriyet yaşanıyor.

Vatandaş Maliye veya Belediyeye Borçlandırılmış

İmar düzenlemesi yapıldıktan sonra arsa, parsel sahiplerinin bir kısmı belediyeye, bir kısmı Maliye’ye borçlandırılmış ve sorun bu şekilde çözülmüş. Asıl önemlisi belediye hisseleri vatandaşa metrekaresi 1100 – 1200 TL’den satılmak isteniyor. Ama görüyoruz ki vatandaşın yıllar önce edinmiş olduğu, arsasından kesilen, kendi binasının içindeki hisseler vatandaşa 1100-1200 TL’ye satılmak istenirken belediye adına tapulu arsa belediyenin başkan yardımcısına 700 TL’den, 12 ay taksitle satılıyor. Yine aynı bölgeden, yani üç ay önce.

Cevabını Verecek Olan Refik Tartar’dır

Elimizde Refik Tartar’a ait Türkiye genelindeki tapu sicil kayıtları mevcut. Bu arsaların sadece sekiz tanesi Şekerpınar’da. Üçü Akse Mahallesi’nde. Gebze’nin Osman Yılmaz ve Güzeller Mahalleleri’nde. Diğer tapularda Mersin Erdemli, Kocaeli Derince ve diğer bölgelerde. Tapu sicil kayıtlarına bakıldığında önceden edinilmiş değil. 2014, 2016 ve 2017’de edinildiği açığa çıkıyor. Mersin’deki limon, portakal bahçeleri babadan kalmış diye düşünebilirsiniz ama tarihlere bakınca, satın almış gibi gözüküyor. Cevabını verecek olan Refik Tartar’dır.

Bir Belediye Memuru Aylık
41 Bin Lira Taksiti Nasıl Öder

Sayın Tartar, Çayırova Belediyesi’ne aylık 41 bin lira taksit ödüyor. Bir belediye memurunun aylık 41 bin lira gibi bir taksiti nasıl ödediğini merak ediyoruz. Taksitlerin ilkini de yatırmış.

Küçük Sanayi Sitesi Yönetim Binasında
Refik Tartar’ın Hissesi Var

Bu bahsettiğim tüm arsaların kayıtları, metrekareleri mevcut. Mersin Erdemli ile birlikte Kocaeli, Bursa’dan arsalar daha doğrusu hisseler var. Şu anda belediyenin bir projesi var. Şekerpınar’da küçük sanayi sitesi yapılmasıyla ilgili proje hazırlığındayız. Şifa Mahallesi’ne cepheli bir bölge, riskli alan ilan edildi. İhtiyaç olan bir proje. Ama bazı yerlerde Sayın Tartar’ın hisseleri var. Yönetim binası içinde gözüken yerlerde Tartar’ın yerleri var. O yerlerde hisseler oluşturulmuş.

Hissesini Yüksek Fiyatı mı Satacak
Yoksa Öbür Hisseyi de mi Alacak

Metrekareleri çok yüksek yerler buralar. Bu hisse neden verilmiş, maksat nedir? Acaba amaç mevcut hisseyi arsa sahibine yüksek fiyatla satmak mı yoksa sonrasında öbür hisseyi de almak mı? İki türlü bir durum söz konusu.

Duyarsız Kalamaz Görmezden Gelemezdik

Az buz arsalar değil buralar. Çok uzun süredir konuşulan, gündeme getirilen iddialar bunlar. CHP olarak böyle bir konuda duyarsız kalmamız, görmezden gelmemiz mümkün değildi. Bu işleri belgelendirdikten sonra bugün kamuoyu ile paylaşıyoruz.

AKP Grubu’ndaki Arkadaşlar da Rahatsız

Şevki Demirci, ‘Belediye personelinin nereden ne aldığını takip edemem’ diyebilir ama encümen satışında Başkan Demirci’nin bizzat imzası vardır. Bu etik midir ve kabulü mümkün müdür. Bugüne kadar bütün bu sorular, iddialar geçiştirilmemeli, cevap verilmeliydi. İlk basın açıklamamda hiçbir iddiada bulunmadan açıklama yapmasını istedim. AKP içindeki meclis üyesi arkadaşlarımızın da bu konuyla ilgili rahatsızlıkları var. Grup toplantılarında gündeme geliyor. Maalesef bu dedikodu ve sıkıntılara kulak tıkadı. Artık kamuoyuna geniş çaplı açıklamada bulunması kaçınılmaz olmuştur. CHP olarak konunun peşini bırakmayacağız.

Tartar Mal Beyanında Bu Arsaları Gösterdi mi

Refik Tartar devlet memurudur ve mal beyanı vermelidir. Acaba mal beyanında bu arsaları göstermiş midir? Bu sadece bir ilk. Daha birçok ismin buna benzer arsa edindiğini önümüzdeki günlerde belgeleriyle birlikte kamuoyu ve basınla paylaşacağız.

Pürüzlü Yer Satınca Yine Satış Kararı Çıkarttı

Uzun süredir Çayırova’nın en büyük sıkıntısı arsa satışlarıdır. Bu denli satışların doğru olmadığını her toplantıda meclis üyelerimiz dile getiriyor. Düşük fiyatlarla, bu kadar fütursuzca elden çıkmasının doğru olmadığını anlatıyor. Sayın Demirci eski belediye başkanlarını bu konudan eleştirirken şimdi parsel parsel satıyor. Şekerpınar’da üç yer sattı. Sorunlu olduğu açığa çıktı. Yerine başka arsa vermek için belediye meclisinden karar çıktı. Pürüzlü, örneğin hazine hisseli yerleri elinden çıkartıp bir an önce paraya kavuşmak istiyordu.

Gerçek Piyasası Oluşmadan
Satış Kamuyu Zarara Uğratır

Biz CHP olarak bu değerli arsaların satışlarına karşı çıkmayı sürdüreceğiz. Şekerpınar daha yeni imara açıldı. Sanayi, ticaret imarlı 1, 1.5 dönümlük yerleri satışa çıkarttınız. Dolayısıyla bu bölgede daha bir satış yapılmadı. Gerçek piyasası oluşmadı. Bu koşulda satışların belediyeyi, kamuyu zarara uğratacağını ifade ettik. Bu konuyla ilgili muhalefetimiz sürecek.

Açıklama Yapılmazsa Suç
Duyurusunda Bulunacağız

Refik Tartar ile ilgili konuların açığa çıkması için Başkan Demirci bir an önce açıklamada bulunmalı. Aksi taktirde suç duyurunda bulunacak, konuyu yargıya taşıyacağız.

Kaymakamlık Yeri İçin
Elimizden Geleni Yapacağız

Atatürk’te Kaymakamlık yeri olarak bilinen 4 bin 700 metrekarelik yer var. Takasla gündeme gelmişti, yargıya taşıdık. Sonra satışa çevirdiler. Buranın da yok pahasına elden çıkmaması için elimizden geleni yapacağız.

Umarız ki Sayın Kaymakam Gerekeni Yerine Getirir

Refik Tartar için soruşturma izni verilmesi, Kaymakam’ın iznine bağlı. Umuyoruz ki Sayın Kaymakam bu saatten sonra gerekeni yapacaktır.

Konuşulan İddiaları Konu Edindik

Bu söylemler sırf CHP’nin muhalefet yapması için değil. Bu iddialar CHP’nin dışında kamuoyunda konuşuluyor. Bize de ciddi baskılar geliyor. Üzerine gitmediğimiz için eleştiriler alıyoruz ama cevabını veriyoruz. CHP; bilgiye, belgeye dayanmadan konuşmaz. Geçmişte de iddialar da bulunduk. Ben isterdim ki cevap verilseydi. Açıklamış olduğum tüm konular bilgi ve belgeye dayalı. Karalama maksatlı değil. Belediye Başkanı Şevki Demirci yanıt verirse, gerekli bilgi ve belgeleri kendisine sunarız.

Hastane Giriş Kapısından Yerler Satıldı

Şekerpınar’da encümen kararıyla satılan yerlerden biri, belediye meclisi olarak hastane yeri tahsisi yapılan yerde. Doğuş Otomotiv’in arkasından arkası yer tahsis edildi. Hastanenin giriş kapısındaki yerler bunlar. Diğer giriş kapılarından kimlere yerler verildi, bunları da sonra açıklayacağız.

Değer Tespitini Demirci Yapmış

Erdemli’de limon, portakal bahçemiz yok. Arsa fiyatlarını kıyaslayamadık. Ama değer tespitini Başkan Demirci yapmış. Biz daha fazla olduğunu düşünüyoruz ama 1100-1200 TL’den yapmış. Şuulandırma yapılırken, DOP kesintisiyle alınan yerlerde halkın mağdur edilmemesi gerektiğini belirterek söylüyorum. Bu şartla oralar 1100-1200 TL. üzerindedir.

Sıkıntı Neredeyse Onun Kaynağına İnilmeli

Burada bir kişinin cezaevine girmesi bizi mutlu etmez. Sıkıntı neredeyse onun kaynağına inmeli. Limon portakal bahçesini bir kenara, şunları bir kenara bırakıyorum. Sayın Refik Tartar’ın encümen üzerinden kendisine satış yapıldığı zaman, ‘Beni ateşe mi atıyorsunuz?’ diye tepki göstermesi lazımdı. Encümen kararıyla, ‘Konu encümende görüşülerek 656 ada 20 no’lu parsel 593.57 metrekare miktarlı taşınmazın içerisinde 341.71 metrekarelik arsanın metrekaresi 700 TL’den Refik Tartar’a satışının yapılmasına karar verildi’ deniliyor.

Şu Durum İntihardan Farksız

-Soru üzerine- Ben olsam; haklısınız. Şu durum intihardan farksız. Az önce açıkladığım tapu kayıtlarında, birinin içinde hissesi var. 3 bin metrekarelik arazinin tamamı onun değil. Toplam kayıttaki rakam üzerinden giderseniz yanıltıcı olur. Devletin resmi tapusu 4 bin kusur metrekare. Hisseler bire bir incelendiğinde gerçek miktar ve meblağ ortaya çıkacaktır.

Kamuoyunda geçen diğer isimlere dair belge var. O da buna benzer, onu bilahare açıklayacağım.

İmar Uygulaması Sonrası Aynı Tarihte Tapu Belgesi Verilmiş

Şekerpınar’daki arsaların edinilme tarihi, biri 09 Ocak 2017 ve diğerleri 22 Haziran 2017 gözüküyor. Anladığım bir konu var. Şekerpınar Bölgesi’ndeki imar, şuulandırma yapıldıktan sonra tapuya arsa sahiplerinin listesi var. Tapu Müdürlüğü de aynı gün tapuyu kesti. O bölgedeki tapuların tarihlerine baktığınızda, birbirine yakın günlere denk gelecektir.

2017’yi Mal Mülk Edinme Yılı İlan Etmiş

Diğer edinmelere bakınca Bursa’daki 06 Haziran 2016… 2012, 2014, 2017 yıllarında edinmeler var. 2017’yi mal ve mülk edinme yılı olarak ilan etmiş Refik Tartar. Şekerpınar’ı anlarsınız ama Erdemli’de de var.

Mafyaya mı Teslim Oldu Refik Tartar’a mı

Bu konuların hepsi belediye meclis üyelerimizle konuşup takip ettiğimiz konular.7-8 ay önceki bir belediye meclis toplantısında yine sorunlar, arsa satışları gündeme geldiğinde Sayın Şevki Demirci bunaldı resmen. ‘Siz benim ne çektiğimi biliyor musunuz? Arsa mafyasıyla mücadele ediyorum’ demişti. Ben de Başkan Demirci’nin arsa mafyasına teslim olup olmadığını sormuştum. Şimdiyse Refik Tartar’a teslim olup olmadığını soruyorum.

Özel Kalem Bilgileri Bildiğiniz Gibi Olmayabilir

15 gün sonra bir diğeri. Adı geçen isimleri biliyorsunuz. Özel kalemle ilgili bilgiler, sizin bildiğiniz gibi olmayabilir. O konuyu da paylaşacağım. Ama bilgi ve belgeye dayalı olacak.

Bacanak Taksitli Aldığı Arsayı Peşin
Ödeyip Hemen Elden Çıkardı

Bacanağa dair soru önergesi vermedik. Halis Koç sözlü olarak yansıtınca  Demirci, ‘Adı geçen şahıs bacanağım. Aldığı doğrudur. Eksik midir, nedir. Araştıralım’ demişti.  Metin Çolak ile ilgili taksitli arsa satışı yapıldı. Biz sorduktan sonra peşin ödedi. Arsalar elden çıkarılmıştır. Ama ne zaman elden çıkardılarsa çıktılar, karar ve tapu kayıtları sabittir.

Taksitle satmanın belediyeye hiç katkısı olmaz. Amaç gayet nettir.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder