3 Şubat 2018 Cumartesi

TTB’ye Saldırı Halk Sağlığına Saldırıdır


Gebze Emek ve Demokrasi Güçleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tehdidi sonrası yargı baskısı gören TTB’ye sahip çıktı
Afrin Harekatı’na ilişkin barış çağrısıyla yapılan basın açıklaması sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tehdidine maruz kalan, hemen ardından yargının baskısını gören Türk Tabipler Birliği’ne Gebze Emek ve Demokrasi Güçleri’nden destek geldi. Eğitim-Sen Gebze Şubesi’nde, “TTB’ye saldırı halk sağlığına saldırıdır” başlığıyla yapılan açıklamaya Eğitim-Sen’in yanı sıra CHP, HDP, ÖDP ve EMEP ile TMMOB Makine Mühendisleri Odası ve İnsan Hakları Derneği de destek verdi. Eğitim-Sen Gebze Şube Yürütme Kurulu Üyesi Eylem Bahadır tarafından okunan açıklamada şu görüşler yer aldı:

Faşizm Sistematik Olarak Kurumsallaştırılıyor

“Son yıllarda, özellikle de 20 Temmuz AKP sivil darbesi sonrası, faşizmin sistematik olarak kurumsallaştırılması sürecini yaşamaktayız. AKP’nin herhangi bir politikasını eleştirmek hedef gösterilmek, yargılanmak, gözaltına alınmak, tutuklanmak için yeterli görülmektedir. Ayrıca 17 aydır sürdürülen OHAL hukuksuzluğu ülkede demokrasi, adalet, eşitlik, özgürlük, insanca bir yaşam isteyen milyonları hedef almış, bu kesimlere yönelik bir düşman hukuku oluşturulmuştur. Birçok gazeteci ve siyasetçi tutuklanmış, işçi grevleri yasaklanmış, binlerce kamu emekçisi haksız hukuksuz biçimde ihraç edilmişti.

Barış Yanlılarına Yönelik Susturma Operasyonu

Son olarak da TTB’ye yönelik Cumhurbaşkanı’nın tehdidi üzerinden, birkaç gün geçmeden, toplumsal sorunlarda göremediğimiz bir hızla harekete geçen savcıların 12 Eylül’de bile görülmeyen şekilde TTB yönetimini evlerini, iş yerlerini, TTB’yi basarak gözaltına alması tüm barış yanlılarına yönelik açık bir susturma operasyonudur. Barış talebine soruşturma açılması başlı başına sorunlu olsa da,  adresleri belli olmasına rağmen ve çağrılıp ifadeleri alınmaları mümkün iken, evleri, işyerleri basılarak gözaltına alınmaları muhalif tüm kesimlere yönelik bir gözdağıdır, korkutma amaçlıdır.

Barış Demeye Devam Edeceğiz

Hekimlerin görevi yaşatmaktır. Yeminine bağlı kaldığı için hekimler cezalandırılamaz.
İstiyorlar ki, tüm toplum tek sıra halinde arkalarında dizilsin! Dizilmeyeceğiz!
Kimse bizlerden tabutlara yaslanıp poz vermemizi, poz verenleri alkışlamamızı beklemesin!
Gençlerimizin ölmemesi, çocuklarımızın geleceğinin karartılmaması, ekmeğimizin daha fazla küçülmemesi için hemen barış demeye devam edeceğiz.

Emek Demokrasi ve Barış Talebinde Bir Araya Gelmeliyiz

Üzülerek belirtmek istiyoruz ki, ülkemiz doludizgin uçuruma doğru itilmektedir. Gidişattan kaygı duyanların sıra kendilerine gelmeden emek, demokrasi ve barış talebi etrafında bir araya gelmeleri ve mücadele etmeleri dışında bir yol, bir seçenek yoktur.

TTB Yöneticileri Serbest Bırakılmalıdır

Başta düşünce ve ifade özgürlüğü olmak üzere, temel hak ve özgürlükleri, hukuku askıya alarak suç işleyen iktidarı bu politikalardan derhal vaz geçmeye çağırıyoruz.
Gözaltına alınan TTB yöneticileri derhal serbest bırakılmalı, başlatılan işlemler sonlandırılmalıdır.”

4’ü Siyasi Parti 7 STÖ


-Soldan sağa - Recep Karadeniz, Hasan Atik, Musa Yılmaz, Eylem Bahadır, Melike Aydın, Sinan Yücel, Azize Adıgüzel 

Eylem Bahadır’a basın açıklamasının toplantı divanında CHP Gebze İlçe Başkanı Musa Yılmaz, HDP Gebze İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Melike Aydın, ÖDP Gebze İlçe Başkanı Recep Karadeniz, EMEP Gebze İlçe Başkanı Hasan Atik, TMMOB MMO Gebze Temsilciliği Başkanı Sinan Yücel, İnsan Hakları Derneği Kocaeli İl Temsilcisi Azize Adıgüzel eşlik etti.

KHKzede Doğan ve Kaya da KatıldıBasın açıklamasına ayrıca HDP Gebze İlçe eşbaşkanı Mustafa Altunbaş, EMEP Darıca İlçe Başkanı Orhan Kaya, CHP Gebze İlçe Sekreteri İsmail Çiçek ve Örgütlenmeden Sorumlu İlçe Başkan Yardımcısı Cavit Kapoğlu, ÖDP Gebze İlçe Sekreteri Recai Özel, aralarında Muhammet Uludağ ve Durmuş Çelik’in de bulunduğu EMEP Gebze İlçe yöneticileri, Eğitim-Sen Gebze Şube eski Başkanı Güngör İrdem, KHK ile açığa alınan devlet memurları Özcan Doğan ve Eğitim-Sen Gebze Şube Yöneticisi Remzi Kaya da katıldı. Eğitim-Sen Gebze Şube Başkanı Oğur Aydın’ın ise vefat eden bir yakınının cenazesine katılımından ötürü açıklamada yer almadığı belirtildi.

Yücel: Ülkeyi Karanlıktan Birlikte Çıkartacağız


Basın açıklamasının ardından açıklamaya katılan STÖ’lerin başkan ve yöneticileri de söz aldı. MMO Gebze Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Sinan Yücel, Türkiye’nin OHAL’den çıkıp demokrasiye geçmesi gerektiğini belirtip TTB’nin ilgili açıklamasında hekimlerin en temel görevini yerine getirdiğini söyledi. TMMOB ve MMO olarak bu konuda TTB’nin yanında olduklarına dikkat çeken Sinan Yücel, “Ülkeyi bu karanlık süreçten hep birlikte çıkartacağız” dedi.

Atik: ÖSO’nun Namlusu Bize de Dönebilir


Emek Partisi Gebze İlçe Başkanı Hasan Atik, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tehdidi sonrası TBB yöneticilerine yönelik uygulamaların kabul edilebilir yönü olmadığını belirtip, “Ülkenin geldiği nokta açısından düşündürücü bir uygulama. Barış diyen herkes tutuklanıyor. Ya biat etmemiz isteniyor ya da gideceğimiz yerin belli olduğu ifade ediyor” dedi. Afrin Harekatı’nı, “Başka bir toprağın işgali” diye tanımlayıp Özgür Suriye Ordusu – ÖSO’nun El Kaide başta olmak üzere terör örgütleri destekli, paralı bir yapılanma olduğunu kaydeden Atik, ÖSO’nun namlularının bir gün Türkiye’ye dönme olasılığı olduğunu ima etti.Yılmaz: Problem Oluşturup Kahramanlık Yapıyorlar


CHP Gebze İlçe Başkanı Musa Yılmaz, 12 Eylül döneminde dahi yaşanmayan faşizmin gününüzde yaşandığını kaydedip, “Demokratik ülkelerde OHAL gibi yöntemlere başvurulmaz” dedi. Türkiye’nin içinde yer aldığı coğrafyada aslında tüm insanların kardeş olduğunu belirtip faşizm ve emperyalizme karşı bir mücadelenin gerekliliğine dikkat çeken Musa Yılmaz, AKP’nin iktidara geldiği günden bu yana gerek iç gerekse dışta önce problem oluşturup ardından çözümüne yönelik “kahramanlık” girişimlerini olduğunu kaydetti.

Hünkar Çayırı’nın Satışını Halk Engelledi

Yerel gündemdeki Hünkar Çayırı vakasını örnek gösteren Yılmaz, “Hünkar Çayırı, Başbakan imzası olmadan satılamazdı ve satıldı. Kamuoyu baskısı üzerine geri adım atıldı. Hünkâr Çayırı’nın satışını engelleyen iktidar partisi değil halkın kendisidir” dedi. Yılmaz toplumsal eylem ve tepkilerin her zaman hukuka dayalı olmayacağına işaret etti.

Adıgüzel: Kürt Sorunu Çözülmeden Demokrasi Gelmez


İnsan Hakları Derneği Kocaeli Temsilcisi Azize Adıgüzel, TTB’ye yönelik baskılara farklı bir yaklaşım getirdi ve Türkiye’de Kürt sorunu çözülmeden eşitlik, demokrasi ve barışın temininin mümkün olmadığını savundu. TTB’nin yaşam hakkını savunan basın açıklaması sonrası baskıyı örnek gösteren Adıgüzel; Afrin’e yönelik operasyonun uluslar arası hukuktan başka bir ülkenin toprağının işgaline kadar çok sebepten ötürü hukuka aykırı olduğunu öne sürdü. Adıgüzel, “Afrin Operasyonu’nun ‘Bekaamız sorunu’ olduğu söyleniyor ama Afrin’den bu tarafa taş dahi atılmamıştır” dedi.Yılmaz: Faşizm Sadece Kürtler’e Yönelik Değil


Adıgüzel’in açıklamasının ardından bir kez daha söz alan Musa Yılmaz, “Türkiye’de Kürt sorunu olduğu bir gerçektir ama faşizm sadece Kürtler’e yönelik değildir” deyip meseleye her türlü etnik kimlikten arınmış şekilde yaklaşılması gerektiğine dikkat çekti.

Karadeniz: Korku Arttıkça Baskı da Artıyor


ÖDP Gebze İlçe Başkanı Recep Karadeniz farklı konulara girmenin beraberinde cevap hakkı getirdiğine dikkat çekti. AKP’nin hem içeride hem dışarıda sıkıntılı bir yönetim biçiminde olduğunu belirtip buna karşı ne yapılması gerektiğinin düşünülmesi, kararlaştırılması gerektiğine işaret eden Karadeniz, “Referandum sonucu gösterdi ki iktidardan düşme korkusu arttıkça baskı da artıyor. Bu aşamada partilerin değil toplumun çıkarları üzerinden hareket etmeliyiz” diye konuştu. Karadeniz çözümün sokaktan geçtiğini savundu.
Altunbaş: 2003’te de Hain İlan Etmişti


HDP Gebze İlçe Başkanı Mustafa Altunbaş da dün güne Bursa’da HDP ve EMEP yöneticilerine yönelik gözaltılar ile başlandığını belirtip özetle, “Afrin Operasyonu, bir organizasyondur. Bize düşen TTB’nin çağrısı temelinde bir refleks sergilemektir. 2003 yılında kendisi ‘Barış’ dediğinde karşı çıkanları hainlikle suçlayan dönemin Başbakanı Erdoğan bugün tam tersi bir tutum içinde, ‘Barış’ diyenleri hainlikle suçluyor” dedi.

Kürt Sorunu Geniş Platformlarda Tartışılmalı

Altunbaş toplantıda gündeme gelen Kürt sorununun da akademisyenlerin, sol ve sosyalist çevrelerin, Kürtler’in bir arada geleceği bir platformda sosyoloji başta olmak üzere çok yönlü olarak ele alınması ve kararların hayata geçirilmesi ile mümkün olduğunu kaydetti.  Sorunun o platformlarda tartışılması gerektiğini savundu.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder