8 Şubat 2018 Perşembe

2017’de Giden Oylar 2019’da Geri Gelir


AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, 2019 seçimlerini referandum sonuçları üzerinden yorumladı: “Mevzuu partiyse AK Parti seçmeni fire vermez.”


25 Şubat'ta gerçekleşecek AKP İl Kongresi'nde genel merkez tarafından başkan adaylığına ikinci dönemi için atanan Şemsetin Ceyhan, İzmit'teki basın toplantısından hemen bir gün sonra, "İhmal ettiği" Gebze Bölge basını ile bir araya geldi. Toplantıya ev sahipliğini AKP Gebze İlçe Başkanı İrfan Ayar yaparken çok kısa bir selamlama konuşması yaptı. Toplantı sonunda bu tür toplantıların geleneği, toplu fotoğraf çekimi gerçekleşti. 


AKP İl Başkanı ve Başkan Adayı Şemsettin Ceyhan; referandumda çok tartışılan sonucun 2019 seçimlerine ölçü olmayacağını ima edip, “Halk oylaması bitmiştir. Halk oylamasında millet metinlere oy vermiştir. Belki küçük rakamlarda da olsa, belki kendi seçmenimizde de anlatamadığımız tek tük negatif yansıyanlar da olmuştur. Karşı taraftan da pozitif yansıyanlar olmuştur. Ama parti ve lider, Cumhurbaşkanlığı seçimi olduğunda AK Parti kadroları ve seçmeni en ufak bir sekteye uğramadan lideriyle beraber yürür” dedi.

Kuş ve Yazar Ortaklığındaki Merdane Kafe’de


-Soldan sağa - Muzaffer Bıyık, İrfan Ayar, Avukat Bülent Yazar, Yavuz Kuş, Adnan Köşker, Şükrü Karabacak

Şemsettin Ceyhan, Başbakan Binali Yıldırım’ın yurt dışı programı nedeniyle 25 Şubat Pazar gününe ertelenen kongreye ilişkin olarak önceki gün il basınına yönelik İzmit’te düzenlediği basın toplantısının ardından dün de Gebze Bölge basını ile bir araya geldi. Basın toplantısı AKP Gebze İlçe Halkla İlişkiler Birim Başkanı Yavuz Kuş ile Gebze Arabulucular Derneği Başkanı Avukat Bülent Yazar ortaklığındaki, Barış Mahallesi’ndeki Merdane Kafe Restaurant’ta gerçekleşti.

Belediye Başkanları Sağında
İlçe Başkanları Solunda Oturdu


-Soldan sağa - Şevki Demirci, Şükrü Karabacak, Adnan Köşker, Şemsettin Ceyhan, İrfan Ayar, Muzaffer Bıyık, Ali Osman Gür, Osman Akbulut 

Ceyhan’a toplantı divanında sağ tarafında belediye başkanları Adnan Köşker (Gebze), Şükrü Karabacak (Darıca) ve Şevki Demirci (Çayırova); sol tarafında AKP İlçe Başkanları aynı toplantının ev sahibi konumundaki İrfan Ayar (Gebze) ile Muzaffer Bıyık (Darıca), Ali Osman Gür (Çayırova) ve Osman Akbulut (Dilovası) eşlik etti. AKP Gebze İlçe Başkan Yardımcısı Emrullah Bilgin ve Darıca Gazetesi'nin sahibi Erol Polat (sağdaki)

Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar’ın Ankara programından ötürü mazeretli katılmadığı toplantıyı AKP İl ve İlçe yöneticileri de basın mensuplarının aralarında oturarak takip etti.  
Özeleştiri Yaparak Bir Sorunun Önünü Kesti


Şemsettin Ceyhan sözlerine Gebze Bölge Basını ile benzer bir toplantıyı ihmal ettiklerini, bir seneyi aşkın süredir böyle bir toplantı düzenlememekten duyduğu üzüntüyü aktararak, özeleştiri ile başladı.  Ceyhan, “Helalleşerek söze başlamak isterim. Geciktirdiğimizin farkındayız. Bunu baştan söylüyorum ki konuya dair olası sorunuzun önüne geçmiş olayım” dedi.

Kongreden Hemen Sonra Seçim Çalışması

Bir ilçede (Gebze) iki, diğer 11 ilçede üçerden 35 ana kademe kongresini sorunsuz geride bırakıp Gebze İlçe yönetiminde atamaya gittiklerini hatırlatan Ceyhan diğer il teşkilatlarının tersine gençlik ve kadın kolları kongrelerini il kongresinin önüne aldıklarını aktardı. “İl kongresinin hemen ardından Cumhurbaşkanımız tarafından da dile getirilen yüzde 50+1 için mücadele edeceğiz.2019’da da önce yerel seçimler, ardından Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kocaeli başarıya imza atacaktır. Bizler de tüm kadrolarımızla gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz” diyen Ceyhan açış konuşmasını kısa tutup gazetecilerin sorularını yanıtlamaya başladı.

“Evet” ve “Hayır” Bileşenlerine Bakmalıyız

Ceyhan, Gebze Gündemi’nin referandum sonuçları ve Hayır bileşenleri üzerinden sonuca etki olasılığı sorusu üzerine şu değerlendirmede bulundu: “Halk oylamasında halkımızın ferasetiyle Anayasa değişikliği kabul edilmiş oldu. Bu manada mevzuunun bileşenlerine, ‘Evet’ diyenlerle ‘Hayır’ diyenlere bakmak lazım.

Hayır’ı Sahiplenen CHP’nin
Yüzde 22-25 Oranında Oyu Var

Cumhurbaşkanımız girmiş olduğu seçimlerde kendisi, kendi markası, kendi karakteri ve partisiyle beraber yüzde 52 oranında oy almış bir lider. Bugün diğer partilere yani ‘Hayır’ bileşenlerine ve meseleye parti temelli baktığımızda CHP, ‘Hayır’ı sahipleniyor. Bugün CHP’nin Türkiye genelinde genel geçerdeki oyu ortalama 22 – 25 arası desek abartmış olmayız.

CHP’nin Değil Ülkeyi Yönetmek
CHP’yi Yönetmekle Sorunu Var

Herkes kendi liderine, partisine oy verdiğinde cepte ne var, ona bakmalı. Yoksa hayaller güzel. Ama bugün CHP’nin kongre sürecinde de gördük ki CHP’nin değil ülkeyi yönetmek; kendi partisini bile yönetmekte sorunları var. CHP kendi parti tabanında bile adaletle alakalı sorgulamalara cevap vermeye zorlanırken Türkiye’yi yönetmeye talip! Bunun bugünkü şartlarda mümkün olmadığını ister CHP’li ister tarafsız seçmen olsun... Duyarlı ve gerçekten sorgulayıcı gözlerle bakan herkes tarafından fotoğraf böyle gözüküyor.

Cumhurbaşkanlığı Seçiminde
AK Parti Kadroları Sekteye Uğramaz

Referandumda millet metinlere oy vermiştir. Belki küçük rakamlarda da olsa, belki kendi seçmenimizde de anlatamadığımız tek tük negatif yansımalar da olmuştur. Karşı taraftan da pozitif yansımalar olmuştur. Ama parti ve lider, Cumhurbaşkanlığı seçimi olduğunda AK Parti kadroları ve seçmeni en ufak bir sekteye uğramadan lideriyle beraber hareket eder, yürür.

MHP’den Sonra BBP de Desteğe Katılıyor

Kaldı ki bugün Milliyetçi Hareket Partisi de milli mutabakat çerçevesinde AK Parti ile beraber. Büyük Birlik Partisi’nin de bu desteğe katıldığını veya katılıyor olduğunu gördüğümüzde buradaki safların samimi ve net bir saf olduğunu, yapının koltuk için değil bu ülkenin geleceği için bir araya gelen milli düşünenlerden olduğu gözüküyor.

Hayallerden Çıkıp Gerçeğe Dönülmeli

Ama karşı tarafta herkes; ‘Sen mi aday olsan, ben mi aday olsam. Bunu nasıl toplarız’ gibi toplama işlere kalkışıyorlar. Ben vatandaş tarafından çok ciddi karşılanacağını düşünmüyorum. Ama dedik ya bazı şeyleri zamanında konuşmak lazım. Bizim işimiz millete hizmet etmek, millete yaptıklarımızı anlatmak. Eksikleri sizler vasıtasıyla öğrenip eksiklerimizi tamamlamak. O nedenle hayallerden çıkıp gerçeğe dönmesi gerekir diye düşünüyorum.”

Arslan: Sizce Bu Durum Adil mi?

Şemsettin Ceyhan, Yeni Haber Gazetesi muhabiri Mustafa Arslan’ın, “CHP’nin avukatı değilim ama siz de Gebze’de kongre yapamadınız. İl kongrenize ilişkin olarak iki üç aday çıksa, Gebze’nin kongre delegesi yok. Sizce bu durum çok adil ve kabullenilir mi?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

Gebze’de Genel Merkez Prensipleri Yürümedi

“Gebze ile olan siyasi ilişkim, ‘Keşke böyle olmasaydı’ dedirtecek noktada. Gebze’de genel merkezin almış olduğu prensipler yürümedi, yürütülemedi. Eksiğin kimde olduğuna dair tartışmaların zamanını çoktan geçtik. Genel merkez büyük ilçelerde iki listeli seçime sıcak bakmıyor.

Önce İstişare Eder Sonra Genel
Merkezin Kararını Uygularız

Sistemimizde; kongreyi erteleme gücü, il başkanlığı olarak bizde yok. İşin hikayesel tarafı basın olarak sizin ilgi konunuzdur ama biz AK Parti olarak alınan kararları önce siyasi aktörler ile, sonra genel merkez ile istişare eder ve ardından genel merkezin aldığı kararı uygularız. Kurumsal bir parti; her konuyu kendi arasında konuşabilen Türkiye’de örnek bir teşkilatız.

Genel Merkezin Kararını Uyguladım

Keşke kongremiz yapılabilseydi ve keşke buradan da il delegemiz olabilseydi, bunda hem fikiriz. Ama genel merkez prensip kararında ısrarcı olup erteleme kararı alınca, il başkanı olarak şahsıma da bu alınan kararı uygulamak kaldı.

Partimizin Kuralı Size Uymayabilir Ama Bizi Bağlar

Hakkari’de atanan adayın karşısına aday çıktı. Seçimi kazandı. Ama genel merkez MKYK kararı ile istifa etti. Atanan aday başkanlığa atandı bu sefer. Bunun, şahsınıza uymayacağını söyleyebilirsiniz ama partimizin kararları, kuralı biz partililerin hepsini bağlar. Bu partinin bir lideri var. Biz liderimizin ettiği siyasi söz üzerine söz etmeyiz.

CHP’yi İki Listeli Kongreden Dolayı
Değil Yumruklaştılar Diye Eleştirdim

Ben CHP’yi kıyas ederken, iki listeli kongresini eleştirmedim. Siyaseten yaşanan o tabloları, il kongrelerinde yaşanan tartışmaları, yumrukları küfürleşmeleri kast ettim. Demokrasi birbirimizi kesmek değil uzlaşı demektir. CHP mesela uzlaşmayı becerebildiği yerlerde, ‘Uzlaştık, çok güzel oldu’ diyor. AK Parti yaptığında, ‘Tek listeli kongre mi?’ deniliyor.

Süreç İçindeki Kırılmaları Telafi Edeceğiz

Biz uzlaşmayı mümkün mertebe sağlayan, sağlamaya gayret eden, istişarelerini masalarda, uzlaşıyı da başka platformlarda sağlamaya çalışan bir partinin buradaki temsilcileriyiz. O nedenle Gebze konusu Gebze’ye özel bir şey değil. Genel merkezin almış olduğu kararla İrfan Bey ilçe başkanımızdır. Diğer arkadaşlarımızla beraber AK Parti Gebze ailesi bir bütündür. İrfan Bey ile beraber, onlarla birlikte çay içecek ve varsa süreç içindeki kırılmaların telafisi için gayret edeceğiz. Ama AK Parti yoluna devam ediyor ve edecek.

Delegesizlik Gebze’nin Söz Sahibi                            
Olmayacağı Anlamına Gelmez


Şemsettin Ceyhan basın toplantısının hemen ardından partisinin ilçe başkanları, il ve ilçe yöneticileri, belediye başkanları ile birlikte kongreyi değerlendirdi. 

Elbette il kongremizde Gebze delegesi olsaydı daha iyi olurdu. Ama bugünkü şartlarda yok. Delegenin olmaması Gebze’nin Kocaeli siyasetinde söz sahibi olmayacağı anlamına gelmiyor. Kaldı ki siz kalktıktan sonra biz ilçe başkanlarımız ile oturacağız. İl yönetimiyle ilgili kanaatlerini alacağız. Hem temsil hem Kocaeli’nin gücüne güç katacak arkadaşlarla ilgili müzakerelerde bulunacağız.”

Yönetim Kurulu Adaylarına
Güvenlik Soruşturması Yapılacak

Ceyhan, yönetim kurulu adaylarının nasıl belirleneceğine dair soruyu ise şöyle yanıtladı: “Yönetim kurulu üyeleri, ilçelerle birlikte yapılacak değerlendirmeler ile belirlenecek. Mikro milliyetçi bir parti değiliz ama memleket ile birlikte ikamet edilen ilçe, siyaset dengeleri, güvenlik soruşturmaları gibi gerekçeler var. Üç sene önceki gibi bir ortam yok.”

Yerel Seçimlerde Milli Mutabakat Olur mu?

Yenigün Gazetesi’nin sahibi Uğur Saray; yerel seçimlerde milli mutabakat olup olmayacağına dair soru yöneltirken Kocaeli’nde bazı ilçelerin AKP ile MHP arasında pay edildiğinde dair kulislerin olduğunu öne sürdü. Yapılan komisyon çalışmalarıyla ilgili şahsına bilgi verilmediğini kaydeden Şemsettin Ceyhan soru üzerine şunları kaydetti:

Şu Anda, Muğlak!

“Yerel seçimlere milli mutabakat ile girilip girilmeyeceği, şu anda muğlak. Temel konuşulan Cumhurbaşkanlığı seçimleri. Yerel seçimlerin biraz daha olgunlaşması lazım.

Basının İşi Malzeme Bulmak

Basının işi hem malzeme bulmak hem de fotoğrafın gözükmeyen yanını yakalayıp sonuçta haber yapmak. Buna saygı duyuyorum. Sonuçta işiniz bu. Ama hep söylediğim gibi işin realitesi ve şartları oluşmadan bir il başkanının, ilçe başkanının, siyaseten aktör olan bütün arkadaşların bir şey ifade etmesi kolay değil.

Balıktan Önce Tavaya Düşmemek Lazım

Cumhurbaşkanlığı seçimiyle alakalı Sayın Bahçeli’nin açıklamaları malum. Bu yerel seçimlere tezahür eder mi? Yerel seçimlerin ruhunu genel seçimlerden farklı görmek lazım. Farklı gördüğümüz için de böyle hemen, balıktan önce tavaya düşmemek lazım. Arzu ederseniz süreci bir görelim.

Öyle Bir Konu Kulağımıza Gelmedi

Süreçte sizin bahsettiğiniz gibi bir konu bizim kulağımıza gelmedi. Konuşulan da bir durum yok. Sonuçta Kocaeli 12 ilçe. Büyükşehir ile birlikte 13 belediyeli bir yapısı var. Hepsi de AK Parti’de. Tabi biz de çalışacağız ve milletimizin desteğini yine isteyeceğiz. Sonuçta Cenab-ı Hakk’ın takdiri olacak. Buna amenna. Ama biz de kul nezdinde çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. Yine 12 ilçemiz ile Büyükşehir’i AK Parti’nin tabelasına yazdırmak adına gayretimizi sergileyeceğiz.”

Milletvekilliğine Adaylığının da Sinyalini Verdi
Yeniler Aday Olamaz Ama Biz Eskiyiz!Hiç yorum yok:

Yorum Gönder