3 Ocak 2018 Çarşamba

Muhammet Demirtaş Neredeyse Liste Deliyordu


Çayırova Belediye Meclisi’nde denetim kurulu seçiminde AKP’li Muhammet Demirtaş neredeyse liste deliyor, Sarıdede’nin yerine denetçi oluyorduÇayırova Belediye Meclisi ocak ayı olağan toplantısı ilk oturumunda gündemin dokuzuncu maddesi gereği denetim komisyonu üye seçimi yapıldı. Gizli oylama açık tasnif ile yapılan oylama sonucunda denetim komisyonuna AKP’nin önerdiği dört, CHP’nin önerdiği bir isim girebildi ancak AKP Grubu’nun önerdiği liste neredeyse deliniyordu. CHP Grubu’nun önerdiği liste de hafif sekteye uğradı.

32 Üyeli Meclis 28 Üyeyle Toplandı

Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci ile birlikte 22’si  AKP, 6’sı CHP, 3’ü Saadet biri bağımsız olmak üzere 32 üyeye sahip Çayırova Belediye Meclisi’nin ocak ayı olağan toplantısına AKP’li üyeler Filiz Ayyıldız ve Bülent Kanca mazeretli olarak katılmadı. CHP, Saadet ve bağımsız toplam 10 üyenin firesiz katıldığı meclise gözlemlenebildiği kadarıyla (kesin tespit değil) AKP’li üyeler Arif Şentürk ve Berkan Emiroğlu da mazeretsiz katılmadı. Mecliste oylamaya, toplantıya katılan 28 üyeyle gidildi.

CHP’li Koç 28’de 28, AKP’li Küçük 28’de 26 Yaptı


AKP'de önerilen dört isimden en yüksek oyu, iki fireye rağmen meclis katip üyelerinden Murat Küçük aldı. 

Denetim Komisyonu’na AKP Grubu Murat Küçük, Erhan Sarıdede, Şaban Güllüce ve Arif Şentürk’ü, CHP ise grup sözcüsü Halis Koç’u önerdi. Murat Küçük (26), Erhan Sarıdede (19), Şaban Güllüce (25), Arif Şentürk (21) ve Halis Koç (28) oyla denetim komisyonu üyeliklerine seçildi. Bu esnada AKP’nin önerdiği liste adeta yamalı bohçaya dönüşürken neredeyse deliniyordu.

Liste Dışından Demirtaş’a 12 Oy-Sağdan sola - Vahit Terzi, Muhammet Demirtaş, Mehmet Zeyneloğlu 

Önerilen listede isimlerinin yer almamasına karşın AKP’li Muhammet Demirtaş’a (12), Vahit Terzi’ye (1) oy çıktı. CHP’li Ata Savaş Durak’a (1) oy çıktığı açıklandı ancak Durak’a aslında en az (2) oy çıktığı bariz saptandı. Sonuca etkisi olmadığından Durak’ın sözlü itirazına karşın fazla üzerinde durulmadı. Saadet Partili Zeki Özçelik (4), bağımsız meclis üyesi Adem Kılıç da (3) oyla dikkatleri üzerine çekti.

Kesin CHP’liler Yapmamış!


CHP'den Ata Savaş Durak'a da öneri listesinde yer almamasına karşın bir oy çıktı ama bir hata olduğu, Durak'a en az iki oy çıktığı kesin. Sonuca etkisi olmadığı için üzerinde fazla durulmadı. 

Gizli oylama sonrası ilk iki oy pusulasının CHP alternatifinde Halis Koç’un yerine Ata Savaş Durak ismi okununca CHP’lilere, “Kesin sizinkiler yapmıştır” diye iğneleme yapan Demirci’nin pusulalar açıldıkça AKP listesinin neredeyse delinmesi üzerine hiç espri yapmaması dikkat çekti. 28 üyeyle toplanan mecliste Halis Koç’a 28 oy çıktığından ötürü Durak’a iki oyun CHP harici geldiği açığa çıktı.

Açık Tasnifte İsimleri Görmek İstediler


Öte yandan başlarda birkaç oy pusulası okunduktan sonra CHP Grubu’ndan gelen itiraz üzerine oy pusulalarında isimlerin yer aldığı bölüm, meclis üyelerinin görebileceği şekilde tasnif edilmeye başlandı. Katip üye Mehmet Özdemir oy pusulalarını meclis üyelerine göstermeye çalıştı.

Geçersiz Oylar da Geçerli Sayıldı


Önerilen listede yer almamasına karşın AKP'li Vahit Terzi'ye de bir oy çıktı. Terzi, oyunu kullanırken. 

Öte yandan oy pusulalarından birinde Muhammet Demirtaş yerine Muhammet Taş, Murat Koca yerine Murat Koç yazılmasına karşın, geçersiz olacağı sanıla o oyların sayımda geçerli sayıldığı gözlendi. Yine toplamda beş yerine dört isim yazılan pusulaların da geçerli sayıldığı tespit edildi.
  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder