23 Ocak 2018 Salı

Hoşgörü Yolu Obezite İle Mücadele EdecekKültür Rotaları Derneği’nin rotaları arasında yer alan AB destekli İzmit – İznik arası Hoşgörü Yolu’nun toplumsal faydaları arasında obezite ile mücadele de var
Türkiye’nin mevcut kültür rotalarını korumak, yeni rota oluşumlarının tanıtımını yapmak ve bunların gelişimi için en iyi standartları oluşturmak adına kurulan Kültür Rotaları Derneği; ilimiz merkez ilçesi İzmit’ten Bursa’nın tarihi ilçesi İznik’e kadar uzanacak olan Hoşgörü Yolu’nun tanıtımını gerçekleştirdi.Ekonomik Toplumsal ve Çevresel Faydaları Var


Çok yönlü faydaları olan projenin güzergâh üzerinde yer alan sekiz köyü ekonomik olarak kalkındıracağı öngörülüyor. Toplumsal faydası; “Çocuk, engelli ve yerel halkın sosyalleşmesi ve obezite ile mücadele” olarak tanımlanırken öngörülen çevresel faydası şöyle: Endemik bitki ve hayvan türlerin tespiti, korunması ve tanıtılması, doğal yaşam alanlarının korunmasına dönük yerel işbirlikleri yapılması.

KYÖD, KOBİDOS ve KODOSK Paydaşlığında


Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği – KYÖD Başkanı Mehmet Toker’in ev sahipliğinde KYÖD Lokali’nde gerçekleşen toplantıda bilgilendirme Kültür Rotaları Derneği adına Nick Hobbsi, Kate Clow ve Caroline Finkel tarafından yapıldı. Toplantıya Kocaeli Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü – KOBİDOS, Kocaeli Doğa Sporları Kulübü - KODOSK ve ilimizdeki Rotary kulüplerinden yönetici ve üyeler katıldı. KYÖD, KODOSK ve KOBİDOS projenin paydaşları arasında da yer alıyor.

Toker: Umarım Sonuna Kadar Götürürüz


KYÖD Başkanı Mehmet Toker toplantının açılışında yaptığı konuşmada toplantı günü Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde bir dizi bilgilendirme toplantıları yapıldığını aktarıp, “Biz bir aileyiz, zaten sık sık bir araya geliyoruz. Konuk arkadaşlarımız proje hakkında bilgilendirme toplantısı yapacaklar umarım bu başladığımız işi sonuna kadar götürürüz” dedi.1999’da Açılan Rota Bir Türk
Tarafından İlk 2005’te Yüründü


Toker’in ardından söz alan Kültür Rotaları Derneği sözcüsü Kate Clow, kültür rotasının oluşmasında daha önceki ziyaretlerinde gördüğü ve gittiği rotalar üzerinde çıkarımlarda bulunduğunu belirten Clow, “Deniz kenarından bir rota belirlemeye karar verdik. Bu rotayı ilk oluşturduğumuzda, ‘Kim burayı yürüyecek’ dedik. Güzel bir ilgi oldu ama hiçbir Türk katılmadı. Yolu 1999’da açtık ama orayı ilk yürüyen Türk, 2005’te yürüdü” diye konuştu.

Avrupa’dan Türkiye’ye Yürüyoruz

‘Avrupa’dan Türkiye ye Yürüyoruz’ projesi hakkında da bilgi veren Kate Clow ilimizi de içine alacak alan projede Hoşgörü Yolu’nun önemini aktardı. Yunanistan’ın Selanik şehri ile İznik arasında kalan yol ile Edirne’ye kadar oluşan bölümde Avrupa ile Kültür yolu bağlantısının kurulması için çalışacaklarını söyledi.

Nikomedia Nicea / İzmit İznik
Hoşgörü Yolu Güzergahı

Hoşgörü Yolu, antik dönemde Romalılar’ın hüküm sürdüğü, günümüzde İzmit (Nikomedia) ile İznik (Nicea) arasında kalan bölgede, antik yürüyüş yollarına dayalı, tarihi ve doğa güzelliklerin görülmesi düşüncesiyle oluşturulmuş ve uluslararası standartlara uygun işaretlenmiş yürüyüş ve bisiklet yoludur. Hoşgörü Yolu’nun toplam uzunluğu, yürüyüş rotalarına bağlı olarak 70-80 km arasında değişir.

Bu Parkur En Kısası

İzmit’ten başlayan yolda Seymen, Bahçecik, Suiçmez patika yolu takip edilerek, İznik Yolu üzerindeki Servetiye Karşı Köyü’ne ulaşılır, İznik Yolu takip edilerek, Nüzhetiye yol ayırımından, Menekşe Yaylası yoluna sapılarak Sıcakdere’ye varılır. Yola devam edilerek, Menekşe Yaylası’na çıkılır. Kırıntı yol ayırımından Kırıntı Yolu takip edilerek Kırıntı üzerinden Candarlı’ya varılır. , Candarlı-Gürmüzlü veya Candarlı-Sansarak Köyü üzerinden İznik’e varılır. Bu parkur en kısa İzmit-İznik yoludur. Bu ana parkurun yanı sıra, alternatif yollar da bulunmaktadır.

Mürettebat Katılım Grubu
Bahçecik’ten İznik’e Yürümüştü

Projenin İzmit ayağının çoğu Mürettebat Katılım Grubu tarafından organize ediliyor. Hoşgörü Yolu Proje Koordinatörü ve Kültür Rotaları Derneği üyesi Deniz Badem ile Murat Sipahioğlu, Özlem Sipahioğlu, Melek Işık, Serkan Metin, Aslı Metin, Erdem Çakır, Esin Çakır, Seda Badem, Can Uçar, Furkan Yavuz, Erdinç Ergün, Nazlı Demirtaş ve Kadem Duran’ın da içinde yer aldığı grup geçen yıl mayıs ayında Bahçeçik’ten İznik’e iki gün üç gecelik bir yürüyüş gerçekleştirirken belgesel çekimi de yaptı.


Gölcük Menekşe Yaylası’nda
Kurulacak RES’e Karşılar

Grup çöp toplama başta olmak üzere çevre etkinlikleri de gerçekleştiriyor. Grubun bir diğer gündem konusu ise Gölcük sırtlarında, Menekşe Yaylası’nda kurulacak Rüzgar Enerji Santrali (RES) de var. Ciddi bir orman katliamına yol açacağı şüphe götürmeyen RES’e karşı grup etkili bir karşı propaganda yapma hazırlığı içinde.

Hoşgörü Yolu Kültür Rotası Projesi’ne DairProjenin Konusu :  Adını, Dördüncü Yüzyıl’da Roma İmparatorluğu'nda ilan edilen Hoşgörü Fermanı'ndan alan Hoşgörü Yolu Kültür Rotası,  İzmit'ten (Nicomedia) İznik’e (Nikaia) uzanan bir yürüyüş yoludur. Yüzyıllar boyunca önemini hep korumuş bu iki kenti; Tarihe, doğaya ve insana dokunarak birbirine

bağlayan Hoşgörü Yolu, Türkiye Kültür Rotaları Derneği tarafından tescillenmiş ve kültür rotası kapsamına alınmıştır. Ayrıca İngiltere'den başlayıp Fransa, İtalya ve Yunanistan'dan geçerek Antalya'da sona eren ''Avrasya Yolu'' kültür rotasının güzergahına dahil edilmesine karar verilmiştir.

Hoşgörü Yolu'nun toplam uzunluğu, yaklaşık 70-90  km'dir. Yürüyüş ve 50 km'lik bisiklet yolundan oluşmaktadır. GPS koordinatları çıkarılmıştır. Kentin tanıtımı adına, eko turizm kapsamında ve kültür rotası olması dolayısıyla Hoşgörü Yolu Yürüyüş Rotası'nın uluslararası standartlarda işaretlendirilmesi ve  Kocaeli'ne kazandırılması gerekmektedir.

Proje Yeri : Kocaeli-Bursa

Hoşgörü Yolu Projesi, İki İl (Kocaeli ve Bursa), Üç İlçe merkezi (İzmit-Başiskele-İznik), sekiz köyü kapsayan (Bahçecik-Servetiyekarşı-Servetiyecami-Kırıntı-Kutluca-Hacıosman-Gürmüzlü-Elbeyli) 70-90 km uzunluğunda  yürüyüş ve 50 km'lik bisiklet yoludur.

Proje Başlangıcı: 01/01/2018

Proje Bitişi: 31/12/2018

Projenin Amacı:

Hoşgörü Yolu Ekoturizm planıyla,  yerel ve özgün zenginlikleri, kültürel ve doğal mirası korumak  ve  turizm potansiyelini değerlendirmek, işlevlendirmek amaçlanmaktadır. İzmit-iznik arasındaki bölgede yerel halkın ekonomik-sosyal ilişkilerini konu alacak proje, yerli ve yabancı turistlerin bölgeye gelmesine, bölgesel kalkınmaya destek olacaktır. Bölgenin tarihsel ve doğal güzelliklerinin sadece ziyaret açısından değil, Birleşmiş Milletlerin belirlediği devamlılık ilkesini dikkate alarak bölgenin potansiyelini açığa çıkarmak amacıyla da bu proje hazırlanmıştır.

Projenin Hedefleri


Kocaeli'nin turizm alanında daha etkin tanıtılmasını sağlamak,

Hoşgörü Yolu’nu bir kültür rotası olarak ülkemize ve dünyaya kazandırmak ve tanıtmak,

Hoşgörü Yolu'nun tanıtılması adına belgesel çekimi yapmak, internet sitesi kurmak, broşür ve kitapçık hazırlamak,

Uygun bir tarihte İzmit ile İznik arasında ‘’Uluslararası Hoşgörü Yolu Ultra Maratonu’’ düzenleyerek sporcuların, dünya gezginlerinin dikkatini bu bölgeye çekmek,

Günü birlik gezileri,  tarih koridoru ile bütünleştirerek ana güzergahta doğa turizmine katkı sağlamak,

Tarihsel zenginliğin ön plana taşındığı doğa yürüyüşleri ile tarih ve doğa bilincinin oluşmasına katkıda bulunmak,

Günü birlik doğa yürüyüşleri güzergahlarında eko turizmi geliştirerek, yerel turizme katkı sağlamak, (Dinlenme tesisleri, butik oteller, kamp alanları, aktivite merkezleri (at-bisiklet-atv, köylü pazarları, geleneksel el sanatları satış merkezleri vb.)
Günü birlik doğa yürüyüşleri ile sağlıklı yaşam ve sportif etkinliklerin yaygınlaşmasını sağlamak,

Dünya‘da ve Türkiye’de önemli bir sağlık sorunu olan obezite ile mücadeleye katkıda bulunmak,

Grup sporu yaparak, insanlarla iletişim kurma, yardımlaşma, paylaşım ve daha fazla sosyalleşme sağlayarak psikososyal destek ve gelişime katkı sağlamak.

Özellikle çocuk ve gençleri de teşvik ederek sağlıklı yaşam ve fiziksel aktivitenin bir yaşam biçimi haline gelmesini sağlamak,

Samanlı Dağları'nın zengin biyolojik çeşitliliğini korumak ve tanıtmak. ( Kuş gözlem istasyonları, endemik kelebek ve çiçeklerin tespit edilmesi vb.)

Hoşgörü Yolu üzerindeki parkurlarda, tarih ve kültür meraklılarıyla; yine dağ, doğa ve fotoğraf severlerle yürüyüşler düzenleyerek dikkatleri bu bölgeye çekmek

Projenin Hedef Kitlesi ve Faydalanıcıları

Hoşgörü Yolu projesinin hedef kitlesi, yerli ve yabancı turistler, doğa sporları dernek ve kulüpleri; çocuk, yaşlı ve engelli yürüyüşçüleri, fotoğraf sanatçıları, tarih, arkeoloji, botanik gibi bilim  dalları ile ilgili araştırmacılardır.

Hoşgörü Yolu Projesi iki İl (Kocaeli ve Bursa), üç İlçe merkezi (İzmit-Başiskele-İznik), sekiz köyü kapsayan (Bahçecik-Servetiyekarşı-Servetiyecami-Kırıntı-Kutluca-Hacıosman-Gürmüzlü-Elbeyli) 70-90 km uzunluğunda koridorda bulunan yerel halk için ekonomik ve sosyal olanaklar yaratacaktır.

Projenin Ana ve Alt Aktiviteleri

*Hoşgörü Yolunun uluslararası standartlarda işaretlenmesi

*Rota kitapçığının çıkarılması

*         Yürüyüş rotasını, kentin tarihi ve doğal dokusu içinde anlatan belgesel filmin hazırlanması (İlimizi ve Hoşgörü Yolu kültür rotasını Türkiye'de ve uluslararası alanda tanıtacak bir belgeselin çekimi için ön hazırlıklara başlanmış, Kültür ve Turizm Bakanlığına başvuru yapılmıştır.)

Projenin Ekonomik, Toplumsal ve Çevresel Fayda Sağlayan Ögeleri:

Yönetim planının konusu Hoşgörü Yolu Doğa Yürüyüşü Yolu tesisi olup plan süresinin Amenajman planı süresi (2017-2037) kadar olması planlanmıştır. Bu durumda Amenajman planının kalan süresi de yirmi yıl olup, Ekoturizm Yöneti Planı'nın süresi de yirmi yıl olarak kabul edilmiştir.  Hoşgörü Yolu'nun Kocaeli sınırları içerisinde kalan kısmının,  Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan "Tebliğ No: 308 Ekoturizm Fonksiyonlu Alanların İdaresine Ait Usul ve  Esaslar" tebliğ doğrultusunda değerlendirilmesi yapılmıştır.

Tebliğde belirtilen bütün kriterleri, bölge ve rota üzerinde değerlendirilmesi sonucunda  % 89 Puan gibi çok yüksek eko turizm potansiyeline sahip olduğu gözlenmiştir.

Ekonomik Fayda: Bölgesel kalkınma (sekiz köy)

Toplumsal Fayda: Çocuk, engelli ve yerel halkın sosyalleşmesi ve obezite ile mücadele
Çevresel Fayda: Endemik bitki ve hayvan türlerin tespiti, korunması ve tanıtılması, doğal yaşam alanlarının korunmasına dönük yerel işbirlikleri yapılması.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder