12 Ocak 2018 Cuma

Gören’den Vahim Uyarı Şiddet Normalleştiriliyor


Birlik ve Dayanışma Sendikası’ndan Sibel Gören idarecilerin kınamakla geçiştirip basın açıklamasına dahi katılmadığı şiddetin normalleştirildiğine dikkat çektiHALK DESTEĞİ MORALLERİNİ DÜZELTTİ: İlimizde her kademe ve iş kolunda sağlıkçının moralini bozan saldırının tepki ayağında, bürokrasi ilgisizliği de can sıktı. Ancak en anlamlı destek ilgili haberimizde öne çıkarttığımız gibi saldırıya uğrayan Doktor Bilal Kemik ile Güzeltepe ASM'den sağlık hizmeti alan yurttaşlar Makbule Gök, Nurhayat Yazıcı ve Resul Çiftçi'den geldiler. Üstelik OHAL ve KHK'lar ile demokrasiye uzun süredir ara verilen ülkemizde vatandaşın türlü korku ve kaygılarla vaktinde gelmeyen halk otobüsünden ötürü belediyeyi dahi aramadığı süreçte açıklamaya yoldan geçerken değil bizzat geldiler. Herhangi bir parti veya STK çatısında onlarla değil, bağımsız ve bireysel geldiler. Basından gizlenmediler, aksine "Buradayız, bizi de çekin" dediler. Adlarını da verdiler. Açıklama da yaptılar. Bu ilgi ilimizde sağlık camiasının bozulan moraline ilaç gibi geldi. 

AKP, MHP, HDP, İYİ Parti Temsil Edilmedi

Güzeltepe ASM’de Doktor Bilal Kemik’in uğradığı saldırıya tepki amacıyla Çalışan Gazeteciler Günü’ne denk gelen kitlesel basın açıklamasına katılımda gelmesi beklenip de gelmeyenler vardı. Örneğin iktidardaki AKP, meclisteki muhalefet partilerinden MHP ve HDP, çiçeği burnundaki İYİ Parti ne Çayırova ne de bölgenin merkezindeki Gebze Teşkilatları ile temsil edilmedi. 

Seçilmiş İdarecilerin Muhalifi Vardı İktidarı Yoktu

Belediye meclisi muhalifleri ile yer alırken iktidarın hiçbir meclis üyesi ve belediye başkanı, seçilmiş idareciler yoktu. Bürokratların eksikliğine ilgili haberde ince gönderme ile değinmiştik. Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası Marmara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Doktor Sibel Gören de açıklamasında değindi…

İdarecileri Basın Açıklamalarımızda Göremedik

Basın açıklamasının tüm katılımcılarına katılımları için teşekkür eden Sibel Gören bu duyarlılığı her zaman göremediklerinden sitem etti. Bürokrasinin vakaya ilgisizliğini ise, “Birçok öldürülen, yaralanan arkadaşımız oldu. Şiddete karşı katıldığım kaçıncı basın açıklaması hatırlamıyorum . Ama ne yazık ki idarecilerden, yetkililerden kınama dışında bir çözüm göremedik. Basın açıklamalarımızda yanımızda göremedik” diye izah etti. Gören ayrıca şunları söyledi:

STK’lar ve Basın Dillendirince Tutuklandı

“Bu olayda bile kişi önce serbest bırakıldı. Sonra sivil toplum kuruluşlarının ve basının araya girmesi ve dillendirmesi sayesinde tutuklandı. Toplumsal bir cinnet halindeyiz ve şiddet her alanda normalleştiriliyor, sağlıkta daha çok normalleştiriliyor.

Şiddetin Tek Ayağı Tek Çözümü Yok

Şiddetin tek sorumlusu çalışanın iletişim eksikliği imiş gibi gösterilerek normalleştirilmeye çalışılıyor ama asıl sorun bu değil. Şiddetin tek ayağı yok, tek çözümü de yok. Çözümü herkes gayet iyi biliyor, alınması gereken önlemleri biliyorlar ama uygulanmıyor. Ve biz çok severek yaptığımız işimizden nefret eder hale geliyoruz, gittikçe tükeniyoruz. Gittikçe artan intiharların en önemli sebeplerinden biri de bu, tüketiliyor ve yalnız bırakılıyoruz.

Fikrimiz Alınmalı, Birlikte Hareket Etmeliyiz

Çözüm için hep beraber olmalıyız. Çözüm için idarenin, kanun koyucuların çalışanın da fikrini alması gerekmektedir. Birlikte hareket etmemiz gerekliliğine karşın bize karşı sağırlar. Sesimizi duyan yok. Bizi yok sayıyorlar. Gördüğünüz gibi ve maalesef, işte bu kadar sahipliyiz. Sizlere katılımınız ve duyarlılığınız için tekrar teşekkür ediyorum.”

Dört Yaşındaki Sendika Gebze’de İlk Kez Kendini Gösterdi

Öte yandan Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası, Gebze Bölgesi’nde ismini –muhtemelen- ilk kez Güzeltepe ASM önündeki basın açıklamasında duyurdu. Genel merkezi İstanbul’un Kartal ilçesinde olan sendika, herhangi bir konfederasyon üyesi değil.

İlimizde En Az Üç Yöneticisi Var


Güzeltepe ASM önündeki basın açıklamasında konuşan Doktor Sibel Gören, (sol baştaki) merkez ilçe İzmit’teki Saraybahçe Aile Sağlığı Merkezi’nde görev yapıyor. Sendikanın Marmara Şubesi’nin bölgemizdeki yönetim kurulu üyesi veya yönetim kurulu üyelerinden biri ise saldırıya uğrayan Doktor Bilal Kemik ile birlikte Güzeltepe ASM’de görev yapan Doktor Tuba Gülmez (soldan ikinci). Gören ve Gülmez basın açıklamasında Kocaeli Tabip Odası Başkanı Prof.Dr.Aynur Karadenizli ve vatandaş Nurhayat Yazıcı ile. (sağ baştaki)Genel merkez yöneticilerinden Doktor Mustafa Kara (sağdan ikinci) aynı zamanda Kocaeli Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi. Kara, Gölcük ilçesinde görevli.  Kara basın açıklamasında -soldan sağa- Çayırova Belediye Meclisi SP üyesi Ali Uçar, Saadet Partisi Çayırova İlçe Başkanı Yusuf Aksu, Kocaeli Aile Hekimleri Derneği Başkanı Doktor Funda Atmaca ve Kocaeli Tabip Odası Başkanı Prof.Dr. Aynur Karadenizli ile. Farklılık Değil Birlik
Bölünme Değil Dayanışma

Marmara,  Ege ve Anadolu olmak üzere üç şubesi olan, 2014 yılının mart ayında kurulan sendikanın temel felsefesi özetle şöyle: “Bizler halkımızın sağlığını öne koyuyoruz ve bunu yaparken de bizzat o halkın içinde yaşıyoruz. Ne halkımız, ne de biz onun sağlıkçıları hiç ama hiç kimsenin iktidar ve sömürüsünün dayanağı değiliz. Farklı sendikalardan, farklı siyasal hassasiyetlerden geldik, yalnız bu farklılıklarımızı değil; hekim, ebe, sağlık memuru, ATT, hemşire ayrımını da yıkıp attık. Farklılık değil BİRLİK, bölünme değil DAYANIŞMA temel ilkemizdir. Kaliteli sağlık hizmeti, insanca yaşam için örgütleniyoruz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder