16 Ocak 2018 Salı

Gönül Gözüyle Kullanıyor “Okuyor” Pasta Yiyorlar


Gebze Samsunlular Derneği KK öncülüğündeki görme engelliler bilgisayar kursunun kursiyerleri gönül gözüyle kitap “okuyup” pasta bile yiyorHemşeri Dernekçiliğinde Çıtayı YükselttilerGebze Samsunlular Kültür Yardımlaşma Derneği, hemşeri dernekçiliğinde çıtayı yükseltti. Gebze Samsunlular Derneği Kadın Kolları’nın Gebze Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde ve KBB Gebze Sivil Toplum Merkezi lojistik desteğindeki görme engellilere yönelik bilgisayar kursunun kursiyerleri gönül gözüyle bilgisayar kullanıp kitap okuyor ve pasta yiyorlar!

Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası Etkinliği


Hayata ve insana dokunan projelere yönelen Şakir Töngel başkanlığındaki derneğin Zeliha Abukan başkanlığındaki kadın kolları görme engellilere Gebze Halk Eğitim Merkezi işbirliği ve KBB Gebze Sivil Toplum Merkezi lojistik desteğinde bilgisayar kursu vermeye başladı. 07-14 Ocak günleri arasında kutlanan Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası’nın son gününe denk gelen önceki pazar günü ise kursiyerler önce onurlarına kesilen pasta, ardından İzmit merkezli Okuma Sanat’ın kurucusu Tülay Yanıkoğlu Yazıcı’nın getirdiği, dünya klasiklerinden oluşan sesli kitaplar ile sevindirildi.

Meral Şencan ve Annesinin Talebi Üzerine


Söz konusu proje bir ihtiyaç ve talep üzerinden Gebze Samsunlular Derneği Kadın Kolları Başkanı Zeliha Abukan ve yönetimi tarafından hayata geçirildi. Başkan Abukan, “Yönetim olarak halen kadınlara yönelik hafta içi günleri spor, öğrenci çocuklarımıza yönelik olarak hafta sonu günleri İngilizce, Türkçe ve matematik kursları düzenliyoruz. Görme engelli Meral Şencan, annesi Buket Şencan ile birlikte başvurdu. Sosyal medya üzerinden kurulan diyaloglar ile kısa sürede dokuz kursiyer adayına ulaştık ve projeyi başlattık” dedi. Başkan Abukan ve Gülay Salman, genç kursiyer Meral Şencan ile. (sağdaki foto)

Projeyi Sıfır Maliyetle Hayata Geçirdiler


Gebze Samsunlular Derneği Başkanı Şakir Töngel dernek yönetimi olarak kadın kolları tarafından başlatılan projeyi samimiyetle desteklediklerini belirtti. Töngel kurs için öğretmenin Gebze Halk Eğitim Merkezi tarafından görevlendirildiğini, dernek binalarında eğitim vermelerine karşın bu çalışmaları için KBB Gebze Sivil Toplum Merkezi tarafından yer tahsis edildiğini belirtip her iki kuruma desteklerinden ötürü teşekkür etti. Kursun derneğe herhangi bir maliyetinin olmadığını kaydeden Töngel buna karşın ileride yaşanacak olasılıklarda o anlamda da gereken desteğe hazır olduklarını dile getirdi.

9 Ayda 368 Ders Saati Eğitim Görecekler


Gebze Samsunlular Derneği Kadın Kolları öncülüğünde, hafta sonu günleri verilen kursun üç ve dördüncü dersleri geçen hafta sonu gerçekleşti. Abdussemet Ateşçi, Buket Şencan, Dilek Uysal, Gizem Azar, Hamide Aydın, Rahim Kayar, Sevda Kalafat, Turgut Erdem, Muhammed Taşdemir ve Yaşar Bahçe’nin devam ettiği kurs 9 ay sürecek ve kursiyerler toplamda 368 ders saati kurs görecek. Kursiyerlere, “Bilgisayar”, “Klavye tanımı”, “Office programları kullanımı”, “Bilgisayarın temel fonksiyonları” ve “Bilgisayarda program öğrenimi” gibi konularda ders Serkan Sanlı tarafından veriliyor.

Dersler Gemi İnşaat Mühendisi Usta Öğreticiden


Serkan Sanlı, Gebze Samsunlular Derneği Başkanı Şakir Töngel ile. 

Gemi İnşaatı Mühendisi olan Halk Eğitim Merkezi Usta Öğreticisi Serkan Sanlı, Yıldız Teknik Üniversitesi (2014) mezunu. Halen Konya Selçuk Üniversitesi’nde bilgisayar eğitim teknolojileri üzerine yüksek lisans yapıyor. İstanbul’un Tuzla ilçesinde uluslararası ithalat ve ihracat üzerine bir işyeri sahibi. Aynı eğitimi 5 yıl boyunca İstanbul’da Kadıköy Görme Engelliler Derneği ’nde verdiğini belirten tecrübeli ve idealist eğitimci, “Gebze’de ilk kez sertifikalı eğitim veriyorum” dedi.

Klavyede Tuşların Yerini Ezbere Biliyorlar


Bu kursu bitirip sertifika edinen görme engellilerin iş sahalarının geniş olduğunu, santral bulunan her yerde çalışmalarının mümkün olduğunu kaydeden Sanlı eğitimin tekniği üzerine kısa bilgilendirmede bulundu: “Kursiyerler klavyede harflerin yerini, ezber tekniğiyle bulabiliyor. Bilgisayarda bir yazı yazmaya başladıklarında hangi harfe bastıklarını anons eden bir sistem var. Gerek kendi aralarında gerekse herkesle bu şekilde yazışıp diyalog kurabiliyorlar.”

Onurlarına Pasta Kesildi


Pastadan ilk dilimi Usta Öğretici Serkan Sanlı ile kursiyer Gizem Azar birlikte, alkışlar eşliğinde kesti. 


14 Ocak Pazar günü ise Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası nedeniyle pasta kesildi. Mütevazı kutlamaya başkanlar Şakir Töngel ve Zeliha Abukan ile birlikte Gebze Samsunlular Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Necmi Baştaş, Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Ümmühan Yolaydın, yine kadın kolları yönetiminden Neslihan Gökçe ve eşi Resul Gökçe ile oğulları Çağrı Melih, engellileri üretime ve ayakları üzerinde durmaya yönlendiren çalışmaları ile bilinen dernek üyesi Gülay Salman, KBB Gebze Sivil Toplum Merkezi Müdürü Ziya Gökalp Gök, Usta Öğretici Serkan Sanlı, kursiyerler ve aileleri katıldı.

Okuma Sanat’ından Tülay Yanıkoğlu Yazıcı Çok SevindirdiKursiyerler günün ikinci sürpriz ve mutluluğunu ise sesli kitaplar edinerek yaşadı. İzmit merkezli Okuma Sanat’ın kurucusu Tülay Yanıkoğlu Yazıcı beraberinde çok sayıda sesli kitap ile geldi. Dünya klasiklerinin, görme engellilerin dinleyerek “okuyabilmeleri” için yapılan çalışma kapsamında hediye edilen kayıtlar, kursiyerleri çok sevindirdi. 
HİÇBİR ENGEL YOK
29 yaşındaki Sevda Kalafat, Gebze Anadolu Lisesi’nde memur olarak görev yapıyor. Görme yeteneğini yüzde 95 oranında yitiren Kalafat bu engeline karşın çalışma ve öğrenme azmiyle parmak ısırtıyor. Genç kursiyer onurlarına kesilen pastayı da afiyetle yerken pastanın cazibesinin her şekilde görülür olduğunu şahsında kanıtladı. Kalafat, “Hiçbir engel yok. Bilgisayar da kullanırım. Kitap da ‘okurum.’ Pastamı da yerim” dedi!


Gebze Samsunlular Derneği Kadın Kolları Yönetim Kurulu Üyesi Neslihan Gökçe, “Dayım” dediği akrabası Turgut Erdem’i kursa yönlendirdi. “Dayı” yeğen objektiflerimize neşeyle poz verdi. Şencan etkinliğe eşi Resul Gökçe ve oğulları Melih Gökçe ile birlikte geldi. 


Gebze’de engellileri üretime yönlendiren çalışmaları ile bilinen Gülay Salman kursiyer Muammer Taşdemir ve Tülay Yanıkoğlu Yazıcı ile.


Gebze Samsunlular Derneği Kadın Kolları Başkanı Zeliha Abukan ve Başkan Yardımcısı Ümmühan Yolaydın kursa gösterilen ilgiden çok memnun olduklarını söyledi. 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder