11 Ocak 2018 Perşembe

Gebze’de Afet Kapının Eşiğinde


Gebze Cumhuriyet Mahallesi’nde hafriyat sonrası duran inşaat sokağın yarısını çökertti. “Halka açık” inşaat alanında çocuk boyunu aşan su çukuru da varGebze’nin Cumhuriyet Mahallesi’nde Şah Kabataşlar İnşaat firması tarafından bina dikilmesi için iki ay önce alınan hafriyat, inşaat iki aydır başlamayınca bir sokağın yarısını çökertti. Gerek hafriyat alanı gerekse aynı firma tarafından kabası yapılarak bırakılan bina için, halkın girmesinin önüne geçmek için alınan hiçbir önlem yok. Hafriyat alanı içinde yer alan, içi su dolu, çocuk boyunu aşan çukur ise her an bir başka faciaya sebep olabilir.

Biri Kocaman İki Belediye Sokaktaki
İlk Çöküntüye Rağmen Oralı Değil

Kocaeli Büyükşehir ve/veya Gebze Belediyeleri görevini ihmali sürdürürse dolgu toprak üzerine kurulan sokak ikinci çöküntüde en az bir binayı daha, içindekilerle birlikte götürecek. Üstelik Emine Karaca’nın anlattığına göre CİMER’e yapılan başvuru sonrası konuyla ilgilenmesi emredilen Gebze Belediyesi’nin mevcut anlayıştan sebep ilgisizliği, daha önceki vakalarda olduğu gibi ölümcül risk taşıyor.  

Mahallenin 40 Yıllık Sakini

58 yaşındaki Emine Karaca ailesi ile birlikte, 1977 yılından bu yana 40 yılı aşkın süredir Cumhuriyet Mahallesi, Kubilay Caddesi, 2229 Sokak, 39 numaradaki evlerinde oturuyor. Dördüncü katında oturdukları bina; 31 Aralık 2017 günü defnettikleri eşi merhum Yakup Karaca tarafından kendisi üzerine yapılmış:

Müteahhide Söyledim: “Sana Ne” Dedi

“Eşimin yedisini bile, hastamın acısını bile bana yaşatmadılar. Müteahhit buranın hafriyatını iki ay önce aldırdı ve öylece bekletiyor. Hemen yapsaydı sorun olmazdı ve de yapmadı. Ben ona, ‘Hemen yapmayacaksın, neden aldırdın bu hafriyatı’ diye sordum. O da, ‘Sana ne’ dedi. Ben de ona, ‘Sana ne var mı?’ dedim: ‘Benim evime iki üç adım mesafede çatlak var. Havalar iyiyken, bunların altına destek betonlar dikiliyor. Hemen bunlar yapılsın.’ Bana verdiği yanıtta, ‘Bu benim sorunum değil. Bu belediyenin sorunu. Sen nereye gidersen git. Nereye şikayet edersen et’ deyip beni başından def etti.”

Dolma Toprak Burası. Yolu Öyle Yaptılar


CİMER, BİMER, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kaymakamlık ve Gebze Belediyesi dahil başvurmadık yer bırakmadığını, hiçbir yerden ses çıkmadığını anlatan Emine Karaca, “İnşaat alanında, yanında gördüğünüz bina da aynı müteahhidin. O binayı da o şekilde bıraktı. Zaten ortada yok. Telefonu açmıyor. Yolun yarısı boşaldı. Benim evime iki adım var. O çatlak gittikçe büyüyor. Yağmur yağdığında dökülecek hep. Çünkü dolma toprak burası. Yolu öyle yaptılar” dedi.

Belediye ve Firma Eşimin Ne
Hastalığını Ne Yedisini Yaşattı


Rahmetli eşinin kanser hastası olduğunu, evindeki tedavi sürecinde sokaklarına ne ambulans ne de taksi girebildiğini anlatan Emine Karaca, “Ta şuralarda durup eziyet çektim. Eve geliyorum, eşimin sancıları başlıyor. Tekrar ambulans çağırıyorum. Haydi Kocaeli Umuttepe’ye, haydi Çapa’ya, Ümraniye’ye. Çağırdığımda ambulans getiremedim. Millet battaniye ile ambulansın yanaşabildiği yere kadar taşıdı eşimi. Eşimin ne hastalığını yaşattılar bana doğru dürüst, koşup ilgilenebileyim. Ne de ölümünden sonra yedisini yaşattılar” diye konuştu.

Cumhuriyet Mahallesi Muhtarlığına
İki Defa Gittim. Muhtar Yerinde Yoktu

İnşaatta hafriyatın iki ay önce alındığını, son iki aydır söz konusu sorunu yaşadıklarını dile getiren Emine Karaca, “Son 25 gündür sorunun çözümü için koşuşturuyorum. İki defa Cumhuriyet Mahallesi Muhtarlığı’na gidip de sorunumu anlatmak istedim. Mesai saatleri içinde gitmeme karşın iki defa yerinde bulamadım” dedi.

Fen İşleri İmara Dilekçe Yazdı Ama…

Gebze Belediyesi’nde de Fen İşleri Müdürlüğü’nde Cezmi Bey ile diyalog kurduğunu anlatan Emine Karaca şöyle devam etti: “Ben kendisini geceli gündüzlü aradım. Yardımcı olmaya uğraştı. En son, ‘Kızım. İmara dilekçe yazım’ dedi. Ben de imarı aradım, cevap vermedi. Cezmi Bey’in verdiği o dilekçe, imarda. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni arıyorum, gelip bakmıyorlar.


Varım Yoğum Bu Evim
Yıkılırsa Ne Yapacağım

Gebze Belediyesi’nin ilgilendiğini söyleyip, onlar da başlarından savdılar. ‘Siz Büyükşehir Belediyesi olarak neden Gebze Belediyesi’ne müdahale edemiyorsunuz’ diye sordum.  Benim ev tehlikede. Varım yoğum ve iki çocuğumun varı yoğu, bu evim. Eşim de vefat etti. Bu ev de yıkılırsa ben ne yapacağım.

Başkan Köşker’e Dilekçe Yazıp İletti


Cumhuriyet Mahallesi sakini Emine Karaca ile komşusu Feride Örnek'in aracılığının ardından 10 Ocak Çarşamba günü (dün) görüştük. Gebze Belediye Başkanlığı’na, bizzat Belediye Başkanı’na yazan Karaca dün büyük ihtimalle, Gebze Belediyesi’nin beyaz masa diye adlandırdığı birimine yönlendirilecek. Dilekçesine yanıt verilir mi, verilmez mi bilinmez ancak olasılık zayıf. Karaca’nın dilekçesinde özetle şu ifadeler yer aldı:

Hayatımız ve Evimiz Tehlike Altında

“Şah Kabataşlar İnşaat firması iki ay önce evimin önündeki arsaya yapacağı inşaat için hiçbir önlem almadan hafriyatını aldırdı ancak iki aydır inşaata başlamadı. Benim dört katlı ruhsatlı binam yolun hemen üstünde. Yağmurla birlikte yolun yarısı çöktü ve asfaltın altı boşaldı. Günümüz itibariyle çöken bölümle evimin olduğu binanın arasında 10 adım mesafe var. Bu durumda hayatımız ve evimiz tehlike altında. Her yağmurda biraz daha kayma oluyor.Yolu İnşaat İşçileri Gelişigüzel Kapattı


Gebze Belediyesi’ni aradık. Zabıta gelip baktı ama çözüm bulamadı…
…Doğalgaz ve su boruları yolun altında görünmekte. Yolu inşaat işçileri gelişi güzel kapattılar. Yakın zamanda başlayacak yağmurlarla daha da tehlike altına gireceğiz.”

Firma Çukura Önlemi Hemen Alacak
İnşaata Toprak Kuruyunca Başlayacak!


YA TOPRAK KURUMAZ İSE: Firma toprağın kurumasını bekliyor, biri kocaman iki belediye seyrediyor ama zaten yarısı çöken sokakta fay hattı gibi çatlak, bir santimi geçmek üzere. 

Gebze Gündemi haber öncesi Şah Kabataşlar İnşaat’tan Nedim Kabataş’a telefonla ulaştı. İnşaat alanındaki çukurdan Gebze Gündemi’nin uyarısı üzerine bilgisi olan Kabataş gereken önlemin hemen yarın (bugün) sabah alınacağını kaydetti. Kabataş hafriyat sonrası inşaatın durmasına gerekçe olarak da yağışları gösterip, “Hafriyata başladıktan sonra da inşaatı hemen sürdüremedik. Çünkü yağmur yağınca ıslandı. Kurumasını bekliyoruz” dedi.

İlk Haberi 07 Ocak’ta Günaydın Kocaeli Yaptı

Cumhuriyet Mahallesi’ndeki sorun ilimiz basınında ilk 07 Ocak 2018 Pazar günü Günaydın Kocaeli’de, “Her an bir facia olabilir” başlığıyla haber konusu edildi.


O Haber Üzerine Galiba Gebze
Belediyesi Gelip Fotoğraf Çekti


Emine Karaca, Günaydın Kocaeli’ye kendi çektikleri fotoğraflar ile durumu anlatan yazılı bir izahat gönderdiklerini söyledi. O haberden sebep olsa gerek dün sokaktan ayrılmadan önce üçüncü kattaki evlerinde kahvaltı sofrasına da konuk olduğumuz Emine Karaca, kızı Çiğdem Karaca ve komşusu Feride Hanım ile terasta son çayları içerken bir otomobilden üç dört kişi indi ve inşaat alanına baktı. Biri fotoğraf çekti. Gelenler önce basın sanıldı ama Emine Karaca birini tanıdığını, Gebze Belediyesi’nden geldiklerini söyledi. Birkaç dakika orada kalan ekip binadan sokağa indiğimizde çekip gitmişti.

Sadık Albayrak: Su Dolu
Çukurla Hemen İlgileneceğiz
ÖLÜMCÜL DERİNLİK: Şah Kabataşlar İnşaat'ın gerek kaba halinde bıraktığı ilk binasına gerek hafriyat alanına halkın girebilmesi için hiçbir önlem, inşaatın bekçisi dahi yok. Çocuk parkına bir dakika mesafedeki hafriyat alanının ortasındaki su dolu çukurun derinliğini hemen kenarından bir kalasla ve basit yöntemle test ettik. Kalasın ıslak tarafı, kıyıdan derinliğin ölçüsü. Ortalarında daha da artabilir. En az bir metre olan derinlik, içine bir çocuğun düşmesi halinde, ölümcül bir derinlik. 

Meseleyle Gebze Belediyesi ne kadar ilgilenecek bilinmez ama inşaat alanı içindeki o su dolu çukura gerek belediye gerek firma tarafından bugün sabah saatlerinde bir müdahale olasılığı var. Gebze Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Albayrak, Gebze Gündemi tarafından haber öncesi bilgilendirildi. Riski izah eden üç fotoğraf iletildi. Albayrak meselenin konu itibariyle mevkiidaşı Nilay Ayran’ın yetki alanına girdiğini ve kendisine Ayran’a aktaracağını, önlemin hemen alınacağını söyledi.

 

REKLAMLAR VE GERÇEKLER: Reklamlara göre Şah Kabataşlar İnşaat halkımıza lüks, yaşanabilir konutlar yapıyor. Yine reklamlara göre hizmet "kalitesi" çok sayıda kurumdan belgeli Gebze Belediyesi, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü marifetiyle meseleyi kontrol altında tutuyor. Hatta Yakındoğu Yapı Denetim dahi bir diğer denetçi. Ve yine reklamlara göre önce işçi sağlığı ve güvenliği...
Gerçekler ise şöyle: Firma, "Bu işte para var" mantığıyla kurulmuş. Değil lüks yaşamı, bildiğiniz yaşamı bile sağlamaktan yetersiz, halka ve topluma karşı alabildiğine duyarsız. Her iki türlü afette yüksek ihtimalle meseleyi, "Takdiri ilahi"ye bağlayacak. İş sağlığı ve güvenliğine gelince, çalışanları haricindekilerin bile risk altında olduğu aleni ortada. Firmanın acaba inşaatlarda mesleki yeterlilik belgesi olmayanların çalıştırılamayacağına dair, denetimsizlikten ötürü uygulamada yeri olmayan kağıt üzerindeki yasadan haberi var mı? 
FOTOĞRAFLAR ANLATIYOR: Riski aslında sadece fotoğraflar da anlatıyor...

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder