16 Ocak 2018 Salı

Eli Olanın Elini Gözü Olanın Gözünü


 Hürriyet ve Yavuz Selim’deki halkın tapu mücadelesine destek veren CHP’li vekiller Hürriyet ve Tarhan dillerini sertleştirdi: Eli olanın elini..Gözü olanın gözünü… 

Hürriyet ve Yavuz Selim Mahalleleri’nde her iki mahallenin kurucu sakinlerinin en temel haklarından biri olan barınma doğrultusunda tapularını edinme mücadelesi, Gebze Belediyesi’nin tutumuna karşı sürüyor. Pazar günkü toplantıya CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ve Tahsin Tarhan da katıldı. Her iki vekil halkın haklı mücadelesine verdikleri destekte söylemlerini de sertleştirdi. İlk konuşan Hürriyet, “Kim ki milletin ekmeğine, hakkına, hukukuna el uzatıyorsa o elleri kırmasını da biliriz”; ardından Tarhan, “Sizin evlerinize, sizin mülklerinize göz dikenin gözünü parmağınızla çıkartın” dedi. CHP’li vekiller halka uyarı yürüyüşünde de eşlik etti.

Programsız!” Yürüyüşle Ülke Gündemine Girdiler

Mahalleli önceki pazar günü Beylikbağı Ahmet Penbegüllü Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıda yine bir araya gelmiş, o toplantı sonrası düzenledikleri “programsız” yürüyüşe ulusal basının da yer vermesiyle yerel gündemin dışında ülke gündeminde de yer edinmeyi bilmişti.


Erdal Aydın’dan Sosyal Medya Testi

Pazar günkü toplantıda sunuculuğu yine Erdal Aydın üstlendi. Aydın programın sonunda küçük bir sosyal test yaparak vatandaşın cep telefonlarından “Hürriyet Yavuz Selim” adlı Facebook sayfasına girmesini, beş arkadaşını sayfaya davet etmesini isteyip tüm duyuru ve yazışmalarının bu platformdan yapıldığını hatırlattı. Selamlama ve Hoşgeldiniz Başkan Adnan Civil’den


Hürriyet Mahallesi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Adnan Civil’in çok kısa bir selamlama ve hoş geldiniz konuşmasının ardından Gebze Rantsal Dönüşümle Mücadele Platformu adına CHP Gebze İlçe eski Başkanı Avukat Recep Dursun söz alıp yarım saati aşkın süreli bir sunumda bulundu.Milletvekili Hürriyet’i Kızdırdılar


Platform sözcüsü ve Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Sebahattin Günel’in kısa konuşmasının ardından CHP Kocaeli Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet ve Tahsin Tarhan katılımcılara konuştu. Bu esnada Erdal Aydın zamanın dolduğunu belirtip milletvekillerine mikrofon veremeyeceklerini kaydedip anlayış gösterilmesini istedi. Ancak bu duruma oturduğu yerden Milletvekili Hürriyet tatlı sert bir tepki gösterince vekiller mikrofon aldı.

Dört Partinin Yöneticileri ve Dört Muhtar Katıldı


1000’i aşkın kişinin katıldığı toplantıya dört siyasi partinin başkan ve yöneticileri ilgi gösterdi. 


CHP Gebze İlçe Başkanı Musa Yılmaz ile ilçe yöneticileri Avukat Sevinç Duygu Öner, Recep Şamdanlı, Dilek Tat, Hikmet Orhan ve Ali Kara


-Soldan sağa- Recep Şamdanlı, Abdullah Türel ve Eyüp Özmen

Saadet Partisi Gebze İlçe yönetiminden Teşkilatlanma Başkanı Eyüp Özmen ve Halkla İlişkiler Başkanı Abdullah Türel


                     Recai Özel                                                Muhammet Uludağ

ÖDP Gebze İlçe Sekreteri Recai Özel, Emek Partisi Gebze İlçe yönetiminden Muhammet Uludağ toplantıda partilerini temsil ettiler. 


                                                       Ekrem Çakır                  Hüseyin Akın        Şükriye Kavran

Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Sebahattin Günel’in yanı sıra muhtarlar Şükriye Kavran (Yavuz Selim), Ekrem Çakır (Hürriyet) ve Hüseyin Akın (Ulus) da mahalle sakinleri ile birlikte toplantıda yer aldı.

Güzey ve Işık Şöyle Bir Gözüktü

Gebze Belediyesi'nin CHP'li Meclis üyeleri Salih Işık ve Eşref Emin Güzey de toplantıya başlarında katıldı. Ancak silme dolu salonda yer gösteren de olmayınca giriş bölümüne doğru yöneldi. Işık ve Güzey'in toplantıyı bir müddet izledikten sonra ayrıldığı sanılıyor. 

Dursun’dan Rantsal Dönüşüm Değil Adalet İstiyoruz Sunumu


Gebze Rantsal Dönüşümle Mücadele Platformu adına Avukat Recep Dursun slayt gösterisi eşliğinde “Rantsal dönüşüm değil adalet istiyoruz” başlıklı bir sunumda bulundu. Dursun sunumuna Gebze’nin yerleşim yapısı ve yıllar içindeki evrimine dair bilgilendirme ile başladı. Ardından Gebze ilçesi içinde bir bölge haline gelen Beylikbağı ve civar mahallelerini anlattı.
Sosyal Medyadaki Beylikbağı


Sosyal medyadaki hicvi Beylikbağı paylaşımlarına da yer verdi. Mahallelerdeki mülkiyet ve yapı stokunun ardından vatandaşın barınma ve konut hakkı ile bu hakka Gebze Belediyesi’nin yaklaşımını aktardı. Riskli alan, rezerv yapı alanı, kentsel dönüşüm ve olması gereken uygulama şekilleri, ilgili kanun maddelerini anlatıp sunumunu vatandaşın talepleri ile tamamladı.

O Fotoğraftakiler Planı Yapanlar


Dursun sunumunun “satır arası” açıklamalarında ise Köşker’in AKP’li vekilller ve TOKİ idarecileri ile yaptığı ve sosyal medyadan fotoğrafını paylaştığı toplantıda yer alanların bölgeye ilişkin planı yapan kişiler olduğunu söyledi. Dünyanın en iyi yasası dahi olsa uygulayanın adil değilse adalet çıkamayacağını belirtip tersine örnekle de, en kötü bir yasanın adil bir uygulayıcı ile adaletli olabileceğini dile getirdi. Gebze’deki yöneticilerin halkı değil rantı ön planda tuttuklarını hatırlatıp bölge halkının birlik beraberlik içinde mücadele etmesinin gerekliliğine bir kere daha vurgu yaptı.

Halktan Aldıkları Gücü Kötü Kullanınca Böyle Oluyor

  

                                                               Sebahattin Günel
     
Gebze Rantsal Dönüşümle Mücadele Platformu Sözcüsü Sebahattin Günel, Dursun’un sunumunun ardından söz aldı. Günel çok kısa tuttuğu konuşmasında, “Rantsal dönüşümle mücadele etmek lazım. Ben idareci olsam aynı bugünkü gibi yapar, halk ile bir araya gelir ve çözümü birlikte ararım. Seçilmiş yerel idarecilerin halktan aldığı gücü kötü kullanmaları halinde bu gibi durumlar oluyor” dedi.  

Hürriyet: Ranttan Yana İdareciler Yüzünden Olmadı


CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet bir önceki görüşmelerine atıfta bulunarak başladığı konuşmasında, “Bir sonraki görüşmemiz inşallah tapularınız ile olur demiştim ama ne yazık ki olmadı. Halktan değil ranttan

yana idareciler yüzünden olmadı. Koltuğa gelene kadar tapuları vereceğine dair söz verenlerin, koltuğa oturduktan sonra halkı unutmalarından ötürü bu sıkıntıları yaşıyorsunuz” dedi. Hürriyet ayrıca şunları kaydetti:

Sorunu Yaşayan Sermayedar Olsaydı…

 Eğer burada bu sıkıntıyı yaşayanlar sermayedarlar olsaydı, zenginler olsaydı tankerlerle değirmenlerine su taşırlardı. Ama mağdur olan, söz konusu olan halksa bin dereceden su getiriyorlar. Halbuki zorunlular, yapmak zorundalar.
Kartal Örneğini Hatırlattı

Geçtiğimiz haftalarda bir heyetle birlikte, sizleri temsilen Kartal Belediyesi’ne gittik. Kartal Belediye Başkanımız yaklaşık üç saat bize süre ayırdı. Aynı sizin gibi sorunlar yaşayan vatandaşların o sorunlarını nasıl çözdüğünü, tapu tahsis belgesi olmayanlara nasıl tapu verdiğini uzun uzun temsilcilere anlattı.  Aslında çözüm zor değil. O kadar kolay ki. Yeter ki irade göstersinler.

Soruyorum: Kimden Yanasınız

Diyorlardı ki, ‘Tapular çekmecede. Oy verin, çıkacak.’ Mübarek Ramazan Ayı’nda Başbakan söz verdi. (Alkış, yuhalama) İnce hesaplardan vazgeçmeleri gerektiğini söyledik ama artık söylemeyeceğiz. İnce hesaplar ortada çünkü. Buradan soruyorum: Halktan yana mısınız, rantiyeden rantçıdan mı yana? Bu soruya biliyorum ki cevap vermeyecekler çünkü uygulamaları ortada.

Sizin Sorununuz, Benim Sorunum

Geçen sefer geldiğimde de söyledim. Hiç siyaset yapmaya gelmedim. Tüm bunları konuşacağız ama emin olun siyaset yapma adına değil. Ben de sizler gibi bu kentte yaşayan sıradan bir yurttaşım. Ben de bu kentte evlat yetiştiriyorum ve sizlerle birlikte aynı sorunları yaşıyorum. Dolayısıyla sizin sorununuz, benim sorunum. Vekillik de, siyaset de gelir geçer. Ama sizin mağduriyetiniz giderilecekse, hak hukuk adalet yerini bulacaksa, sizin sorununuz benim de sorunum arkadaşlar.

Ahtım Olsun. Hiçbirinizi Ezdirmeyeceğim

Kim ki milletin ekmeğine, hakkına, hukukuna el uzatıyorsa o elleri kırmasını da biliriz.  Ahtım olsun hiç birinizi bu rantiyecilere hiç birinizi bu hukuksuz yönetime ezdirmeyeceğim. Hiç birinizi onlara feda ettirmeyeceğim. Elimden ne geliyorsa, elim değil gövdem taşın altındadır.  Büyük bir inanç ve cesaretle söylüyorum. Kararlılıkla söylüyorum. Hakkınızı, hukukunuzu alana kadar, adalet yerini bulana kadar yanınızda olacağım.  Tüm partili yöneticilerim, geçmiş dönem yöneticilerim sonuna kadar yanınızda.

Bulunduğumuz Koltuklar Sizin Koltuklarınız

Geçen sefer söyledim. Yine söylüyorum. Oy devşirme gibi bir derdim yok. Kimin nerede derdi ve yarası varsa o yaraya merhem olmak amacındayız. Çünkü bizim bulunduğumuz bu koltuklar, sizin koltuklarınız. Hiç birimizin babasının malı değil. Bu koltuklar halkımızın. Biz sadece ve sadece Kocaeli Halkı’na hizmet etmek için kullanmak durumundayız. Ben de dahil olmak üzere bütün yöneticiler, belediye başkanları, milletvekilleri, Başbakan, Cumhurbaşkanı.. bütün siyasiler bulundukları makamı halka hizmet etmek için kullanmalıdır.

Nerede Hukuksuzluk Varsa Direnmek Haktır

Çünkü siyaset mevki makam aracı değildir. Rantiyecilere halkın hak ve hukukunu teslim etme aracı değildir. Vatandaşı mağdur etme aracı değildir. İşte bu şiar, inanç ve kararlılıkla yanınızdayım. Mücadelenizi kutluyorum. Lütfen bu birlikteliğinizi ve dayanışmanızı bozmayın. Birlik beraberliğiniz daim olsun. Lütfen bölünmeyin. Mücadele ederseniz kazanırsınız. Mücadele eden her zaman kazanmıştır. Nerede bir hukuksuzluk varsa orada direnmek haktır.

Vatandaş Olarak Nerede Olmam Gerekiyorsa Oradayım

Mücadelenizi kutluyorum. Başarıya ulaşmasını diliyorum. Bana düşen her ne varsa, milletvekili olarak değil vatandaş Fatma Kaplan Hürriyet olarak yanınızdayım, arkanızdayım, önünüzdeyim. Nerede olmam gerekiyorsa, nasıl olmam gerekiyorsa oradayım. Sizinle bu yola baş koyduk. Birlikte yürümeye de kararlıyım. Hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum.”

Tarhan: Geldiğim Yeri Sorduklarında Beylikbağı Diyorum


CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, “Sevgili hemşerilerim. Ben sizin hemşerinizim. Hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum. Beylikbağı’ndan hiç kimse korkmasın. Ben bu mahallede yaşadım. Ankara’da da, her yerde de sordukları zaman, nereden geldiklerimi sordukları zaman, ‘Beylikbağı’ diyorum. Çünkü bu büyük mahalle ve bölge adeta bir ilçe gibi” diyerek başladığı konuşmasında şunları söyledi:


Buralara Doğdunuz Yeri Bırakarak Geldiniz

“Siz buralara doğduğunuz yerleri bırakarak aşınız, işiniz, aileniz, çocuklarınızın geleceği için geldiniz. Malum. Buralara fabrikalar kuruldu ve sizler fabrikalarda işe girmek için geldiniz buralara. Devlet size sahip çıkmadı. Kendi imkânlarınızla, bu evleri çok zor şartlarda, yazın kışın o sıcakta o soğukta altına girdik. O emeklerle bu evleri kazandık.

Milyon Dolarlık Projeler Yapmak İstiyorlar

Gün geldi, ‘Tapu tahsis belgesi’ diye bizden para topladılar. Akabinde devlet bu görevini yerine getirmedi, sizlere tapularını vermedi. Yıllar içerisinde buralar çok değerlendi. Buraları değerlendirip milyon dolarlık projeler yapmak istiyorlar. Hedefleri bu.

Başıbüyük, Gülsuyu, Emek, İnönü Kazandı Siz de Kazanacaksınız

Sevgili hemşerilerim. Ben sizlere inanıyorum. Sizler Anadolu’nun farklı yörelerinden, büyük mücadeleler ile geldiniz. İstanbul Maltepe’de Başıbüyük ve Gülsuyu, en son Çayırova Güzeltepe’de Emek ve İnönü Mahalleleri kazandı. Siz kazanacaksınız. Sizin evlerinize, sizin mülklerinize göz dikenin gözünü parmağınızla çıkartın.

Biz Vekiliz, Asil Sizsiniz

Burada sizler tarafından seçilen milletvekilleri olarak biz vekiliz asıl sizsiniz. Biz sizi temsil ediyoruz. Siz sesinizi yükselttiğiniz sürece biz sizin arkanızda olacağız. Siz var olduğunuz sürece biz varız.

Bir Madenin Üzerinde Oturuyorsunuz

Burada emek, yürek ve mücadele var. Burada çocuklarımızın geleceği var. Onun için hep beraber bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Partili milletvekili arkadaşımız Fatma Hanım ile birlikte MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı da sorunlarınızı Meclis’te gündeme getirdi, getiriyor. Tapuları da, imar iznini de alacağız. Sizler bir madenin üzerinde oturuyorsunuz. Onun için tapuları vermiyorlar. Ben hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum. Yüreğimiz, umudumuz sizinle.”


HERKESİN BİR "DERDİ" VAR: Pazar günü gerçekleşen toplantıya daha öncekilerde olduğu gibi olağanüstü ilgi vardı. Kimi hak sahipleri toplantıya çocuk ve torunları ile birlikte katıldı. Onlar her türlü olan bitenden farklı, kendi dünyalarında oyunlar üretmeye çalışırken Milletvekili Hürriyet de gönüllerini almasını bildi.SALONA SIĞMADILAR: Yine olağanüstü ilgi gören toplantıya katılanlar salona sığmadı. Kültür merkezinin giriş bölümünden konuşulanları duymayınca sahnenin bir kenarından programı takip ettiler.GÜNDEM DIŞI TEPKİ: Salondaki toplantı sona erdikten sonra bir kadın vatandaş farklı bir konuda tepki gösterdi. Anlaşıldığı kadarıyla Gebze Belediyesi'ne bir sosyal destek için başvurdu ancak, "Türbanını giy de gel" yanıtı aldı. Vatandaş ile Milletvekili Hürriyet de o hengamede ayak üstü ilgi gösterebilip vatandaşa kendisinin telefondan ulaşmasını istedi. 


ETKİLİ SUNUM: Avukat Recep Dursun'un bölgenin sorunuyla ilgisi CHP Gebze İlçe Başkanlığı öncesi yıllara kadar uzuyor. Dursun pazar günkü toplantıda da halkı bölgenin tarihi ve hukuki konular ile kentsel dönüşüm üzerine slayt gösterimi eşliğinde bilgilendirdi.

YÜZE VURAN İFADE: En temel insani hakları olan barınmada yerel ve genel idarenin tapularını vermemek için hukuka ve adalete rağmen direndiği halk mücadelesini sürdürüyor. Pazar günkü toplantıda durumun belirsizliği ve idarecilerin inadı, yüz hallerine zaman zaman bu şekilde yansıdı.


Programda sunumu üstlenen Erdal Aydın'ın sosyal medya testi uyarısı üzerine vatandaşlar cep telefonlarından mahallelerinin Facebook sayfasına girdi.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder