10 Ocak 2018 Çarşamba

Doktor Halkı Halk Doktoru İçin VarGüzeltepe ASM’de ülke gündeminde yer edinen doktora şiddet vakasına camia, siyaset ve sivil toplum ile halktan Makbule Gök, Nurhayat Yazıcı ve Resul Çiftçi tepki gösterdiÇayırova’nın Özgürlük Mahallesi’ndeki Güzeltepe Aile Sağlık Merkezi’nde görevli Doktor Bilal Kemik’e yapılan saldırı bugün Güzeltepe ASM’nin bahçesinde gerçekleşen basın açıklamasıyla protesto edildi. Basın açıklamasına siyasetçiler, farklı iş kollarından sendikacılar ve sivil toplum örgütlerinin yanı sıra özel sektörden bir hastane ile ferdi olarak ikisi kadın üç vatandaş da sert tepki göstererek şiddete tepkisini, doktoruna sahip çıkarak gösterdi.

Öldürmeye Teşebbüstü. Basın Yazınca Tutuklandı

Basın açıklamalarındaki ortak talep ise konunun Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gündeme gelerek bu tür saldırılara karşı önleyici, caydırıcı cezalandırma istenildi. Bilal Kemik’e üstelik bilinçli veya bilinçsiz şekilde öldürmek kastıyla yapılan saldırıda saldırgan Akın Irmak’a 30 gün süreli ev hapsi cezasının ancak basında yer alması ve toplumsal tepkiden esasla tutuklamaya dönüştürüldüğüne dikkat çekildi.

Kemik: Kemik Çatladı Sızlıyor Ama Asıl İçim Sızlıyor

Hatırlanacağı üzere Doktor Bilal Kemik’e görev yaptığı esnada Akın Irmak adlı kişi tarafından muşta diye tabir edilen bıçak türüyle saldırılmış, halkın sırasını çiğneyerek muayene olmak isteyen Irmak, Doktor Bilal Kemik tarafından sıra kural ve ahlakına uyması için uyarıldıktan sonra muşta ile Kemik’in kafasını darp etmişti. Doktor Kemik bugünkü basın açıklamasında basında fotoğrafının yer almasını istemezken geçmiş olsun dileklerini ASM içinde kabul etti. Gözünün alt bölümünde, elmacık kemiğinin civarında çatlama tespit edildiğini kaydeden Kemik şimdilik ameliyata gerek duyulmadığını, sızılarının sürdüğünü ancak asıl sızının saldırıdan sebep yüreğinde olduğunu kaydetti.

Sağlıkta İl Geneli Tüm Camia Ayaklandı


Basın açıklamasına sağlık çevrelerinden Kocaeli Tabip Odası Başkanı Prof.Dr.Aynur Karadenizli, saldırıya uğrayan Doktor Bilal Kemik’in de üyesi olduğu Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Ömer Çeker, Kocaeli Aile Hekimleri Derneği Başkanı Doktor Funda Atmaca, Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası’nın genel merkez yöneticisi ve aynı zamanda Kocaeli Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Doktor Mustafa Kara ile Marmara Şube Yönetim Kurulu Üyeleri; İzmit Saraybahçe ASM’den Doktor Sibel Gören ve Güzeltepe ASM’den Doktor Tuba Gülmez, Kocaeli Aile Sağlığı Elemanları Derneği Başkan Yardımcısı Hemşire Hacer Gündüz ile ilimiz geneli aile sağlık merkezleri ve hastanelerden doktorlar ve sağlık emekçileri katıldı.

Bürokrasiyi Polis Memurları Konuşanları Yazarak “Temsil” Etti


-Soldan sağa- Hemşire Hacer Gündüz, Güzeltepe ASM Yönetici Hekimi Doktor Kadir Murat Güneş, Prof.Dr. eAynur Karadenizli, Doktor Funda Atmaca, Ömer Çeker, Doktor Sibel Gören, Doktor Mustafa Kara

Gerek Kocaeli gerekse Gebze Bölgesi’nden ilçe sağlık müdürleri ve hastane başhekimleri dâhil hiçbir bürokrat açıklamaya katılmadı. Bürokrasi Çayırova İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün açıklama yapanların isimlerini kayıt altına alan memurları ile “temsil” edildi! Bürokrasinin ve siyasi iradenin toplumsal şiddeti önlemedeki yetersizliğine önce basın müdahil olarak ev hapsinin tutuklamaya çevrilmesine etken oldu. Sivil toplumun tek yürek halindeki tepkisinin ise olası saldırıların önüne geçeceğine ihtimal veriliyor.


Özel Sektörün Şanını
Merkez Hastanesi KurtardıAçıklamada özel sektörden sadece Gebze Özel Merkez Hastanesi yer aldı. Özel Merkez Hastanesi Mesul Müdürü Koray Topçu ile hastanenin halkla ilişkiler bölümünden Ebru Topaloğlu ve Ozan Sağlamlı; Güzeltepe ASM Yönetici Hekimi Doktor Kadir Murat Güneş’e bir demet çiçek takdim edip Doktor Bilal Kemik ve Güzeltepe ASM çalışanlarına geçmiş olsun dileklerini iletti.CHP Kocaeli, Gebze ve Çayırova


Saldırıya siyaset de kayıtsız kalmadı ama tepki ana muhalefet CHP ve muhalefet Saadet Partisi ile sınırlı kaldı. CHP Gebze İlçe Başkanı Musa Yılmaz ve ilçe saymanı Arzu Çakmak Pehlevan, CHP Çayırova İlçe Başkanı Selahattin Kaya ve Kadın Kolları Başkanı Suna Çınar, CHP İl Örgütü Çevre ve Sağlık Komisyonu Üyesi Fatih Çağlar, CHP Gebze’nin eski ilçe başkanları Avukat Saide Arslan ve Avukat Recep Dursun ile partili yöneticiler, mevcut ve eski yöneticilerinden oluşan geniş bir heyet basın açıklamasında yer aldı.

Saadet Partisi ÇayırovaSaadet Partisi Çayırova İlçe Başkanı Yusuf Aksu ve yönetim kurulu üyeleri de basın açıklamasında yer alıp saldırıya tepkisini ifade etti. Aksu ve beraberindekiler bir süre Kocaeli Tabip Odası Başkanı Prof.Dr. Aynur Karadenizli ve oda yöneticisi Doktor Mustafa Kara ile  Kocaeli Aile Sağlığı Elemanları Derneği Başkan Yardımcısı Hemşire Hacer Gündüz, ile sohbet de etti. Aksu saldırıya tepkisini ifade ederken açıklamaya ilginin daha yoğun olmasını beklediklerini, halkın şiddete tepkisizliği ve kayıtsızlığının üzücü olduğunu dile getirdi. 

Çayırova Belediye Meclisi
Muhalifleriyle Tepki Koydu

Basın açıklamasına CHP ve Saadet Partili Belediye Meclis Üyeleri de destek vererek şiddete tepkisini ifade etti. Çayırova Belediyesi’nden CHP’li Halis Koç, Ata Savaş Durak, Kemal Karagül ve Dursun Yıldız ile aynı zamanda SP Çayırova İlçe Teşkilatı yöneticisi Ali Uçar şiddeti kınadı.

Tüm Emekliler Sendikası ve
Cumhuriyet Kadınları Derneği


Sivil toplumdan Tüm Emekliler Sendikası Gebze Şube Başkanı Cemil Yüksek ile aynı zamanda CHP’nin Çayırova Belediye Başkan aday adayı olan Cumhuriyet Kadınları Derneği Başkanı Emine Özcan ve yönetim kurulu üyeleri de açıklamaya katıldı.

Doktorları İçin Gerekirse
Mahkemede Tanık Olacaklar
Örgütsüz, kendiliğinden vatandaş tepkisi ise az ama öz ve ileriye dönük olarak umut vericiydi. Güzeltepe ASM’den başta saldırıya uğrayan Doktor Bilal Kemik olmak üzere  tüm personelden sağlık muayene hizmeti alan Makbule Gök, Nurhayat Yazıcı ve Resul Çiftçi hem doktorlarına sahip çıktı hem şiddeti kınadı. Gök, Yazıcı ve Çiftçi başta Bilal Kemik olmak üzere tüm ASM çalışanlarının vatandaşa karşı son derece özverili ve anlayışlı olduğunu belirtti. Saldırıyı gerçekleştiren Akın Irmak’ın tutuklandığı davada gerekirse tanık olarak ifade vermeye dahi hazır olduklarını söyledi. Az sayıda da olsa halk desteği saldırıyla moralleri bozulan sağlıkçıların yüzünü güldürdü.

Güzeltepe ASM Çalışanları
Yazılı Açıklamayla Kınadı
Güzeltepe ASM çalışanları


Sırasıyla Kocaeli Aile Hekimleri Derneği Başkanı Doktor Funda Atmaca (ortadaki), Kocaeli Tabip Odası Başkanı Prof.Dr. Aynur Karadenizli (soldaki), Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker (sağdaki)


kendisi de beş yıl önce bir vatandaşın saldırısına uğrayan ve davası süren Kocaeli Aile Sağlığı Elemanları Derneği Başkan Yardımcısı Hemşire Hacer Gündüz (soldaki), Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası Marmara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Sibel Gören (sağdaki) yazılı ve sözlü açıklamalarda bulundu.  Ayrıca Güzeltepe ASM çalışanları tarafından da yazılı açıklamada bulunup basın mensuplarına verildi.

Açıklamaların detayları yarın Gebze Gündemi’nde…
-Soldan sağa - Kemal Karagül, Emine Özcan, Ali Uçar, Yusuf Aksu, Doktor Funda Atmaca, Doktor Mustafa Kara, Prof.Dr.Aysun Karadenizli
Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube asistanı Leyla Özmen (soldaki) ve Kocaeli Aile Sağlığı Elemanları Derneği Başkan Yardımcısı Hemşire Hacer Gündüz -Soldan sağa- CHP Gebze İlçe eski Başkanı Avukat Saide Arslan, CHP İl Yönetim Kurulu eski Üyesi Hikmet Koçoğlu, CHP Gebze İlçe eski Sekreteri İsmail Sungur, CHP Gebze üyeleri Ahmet Atayşen ve Cüneyt Akın ile CHP Gebze Emek Bürosu Başkanı İsmet Güven Açıklamaya CHP Gebze İlçe Saymanı Arzu Çakmak Pehlevan (sol baştaki), CHP Gebze İlçe Yönetim Kurulu'nun en genç üyesi Canan Türk (soldan üçüncü) ve CHP Gebze Gençlik Kolları kongresinde başkanlığı aday olan Ertaç Şahin (soldan dördüncü) de katıldı.

 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder