24 Ocak 2018 Çarşamba

Başkan Kaman da İyi Bilmeli Gebzeliler’i Leylekler GetirmediAna muhalefet veya muhalefete, sokak ağzı ile olsun, dayılanmak atarlanmak kolay. İktidara hele ki günümüz iktidarına sıkıysa atarlan dayılan!

İYİ Parti Gebze İlçe Teşkilatı’nda Nusret Acur başkanlığında oluşturulan kurucu yönetimin Gebze yerel basınına tanıtıldığı toplantıda Yeni Haber Gazetesi’nin Müdürü Mustafa Arslan soru hakkını kullandı. 

İYİ Parti İl Başkanı Doktor Serdar Kaman’a il yönetiminde Gebze Bölgesi’nden yönetici sayısını az bulduğunu ifade ettiğinde Kaman, Kurucu il yönetimimizde Gebze’yi çok iyi şekilde temsil edecek arkadaşlarımız var. Kastınız kişi sayısı ise, sizce kaç kişi olmalıydı” diye soruya soru ile yanıt verip, “Kaldı ki istenirse ve çalışırsa bir kişi bile temsilde de, ilçenin konularını gündeme getirmekte de yeterli olabilir. Ekibimizde Gebze’nin tüm sorunlarını gündeme getirecek arkadaşlar var” diye ekledi.

İçimden, “Bu toplantıda soruları biz sorarız?” diye kendi çapında espri yapıp farklı bir açıdan konuya yaklaşacaktım ancak öncesinde hayli soru sorduğumdan ve sonuca etkisi olmayacağından pas geçtim.

Atanmış bir il yönetimi üzerine ahkâmda bulunmak veya yön göstermenin esprisi yok ancak madem bir de seçime girme hamlesiyle kongreler öne çekildi. İYİ Parti İl yönetiminin Gebze ayağında kadın eksiğine dikkat çekmek zamanlı bir uyarı veya tespit olacaktır diye düşünüyorum.

**

Malum veya il geneli siyaseti ne kadar takip ediyorsunuz kestiremiyorum ama şunu belirtmek isterim.

İYİ Parti’nin Gebze Bölgesi haricindeki diğer sekiz ilçe başkanından üçü kadın. Yüzde 37.5 oranına denk geliyor. Gebze’nin de Kocaeli’nin bir parçası olmasından esasla bu konuda dört ilçede sıfır çekilince, 12 ilçedeki kadın başkan sayısı üçte kalıyor ve oran yüzde 25’e geriliyor. Halbuki Gebze Bölgesi ayağında gerçekçi bir yaklaşımla Darıca veya Çayırova için kadın aday olasılığı üzerinde durulabilirdi.

Bu arada Darıca İlçe Başkanı Avukat Ekrem Korkmaz veya Çayırova İlçe Başkanı Beyler Sevindik ile herhangi bir alıp veremediğim olmadığını belirtmek isterim. Gebze’yi gerek genel gerek yerel seçimin alabildiğine sert bir dil ve üslupla gerçekleşeceği öngörüsü, Dilovası’nı bilinen sosyolojik yapısından ötürü önermedim. Nusret Acur veya Emin Yılmaz’a ayrımcılıktan değil. Kaldı ki siyasi konular dâhil kişiler üzerinden değil meseleler üzerinden konu tartışılması gerektiğini savunuyorum.

**

Yine İYİ Parti’nin il yönetimine döndüğümüzde ise Gebze Bölgesi özelinde en önemli eksiği, bir kadın yöneticinin kurucu yönetimde yer almaması olmuştur. İYİ Parti İl yönetiminin dün akşam Gebze’de gerçekleşen yönetim toplantısında ev sahibi konumunda gözüken Nusret Acur bile beraberinde getire getire erkek bir ilçe yöneticisini, Özhan Öztürk’ü getirdi. Beraberinde bir de kadın yönetici getirebilirdi.

Biraz kendi çapında espri katacak olursam dün akşamki toplantı ölçeğinden Gebze’nin cinsiyet bazlı haritasını çıkartacak olan nüfusun tümünü, “Leylekler getirdi” sanır.

Halbuki toplantıya katılan siyasetçilerden 3 ay 10 kadar sonra doğuma hazırlanan İYİ Parti’nin İzmitli yöneticisi Hilal Cantimur Kara örneğinden esasla bir delil dahadır ki dünyada cinsiyet ayırımı gözetmeksizin tüm insanları, kadınlar dünyaya getirmektedir.

**

İYİ Parti İl Başkanı Serdar Kaman toplantıda naçizane sorum üzerine il başkanlığına aday olduğunu bir de Gebze’de tekrarlamış akabinde atanmış ilçe başkanlarının seçilmiş başkanlar olmasını istediğini söylemiştir. Hâlbuki Gebze için başka bir ismin kulağıma kar suyu olarak kaçmasından esasla değişikliğe gidilebileceği duyusuna sahiptim ama doğruluk oranı hayli düşük olduğu için kulis konusu dahi edip işleyemedim.

Şayet o kulisim doğru olsa dahi Gebze’deki dört ilçe kongresinin seçiminde sandığa tek adayla gidilirse yine değişen bi’şi olmayacak. Gebze Bölgesi’nde dört ilçenin üçü aynı zamanda kurucu, biri kurucu olmayan ama dördü de erkek cinsinden dört başkanı olacak. Ya da duyumum yanlış veya doğru ama zamanla cayılan bir hamleyse dördü de ilçe kurucusu erkek cinsinden dört başkan.

Dört ilçede de mevcut zemin üzerinden ikinci hatta daha fazla adayın çıkıp seçilmesi de mümkün ama dört ilçede aday çıkacak olsa dahi, olası kadın adayın sandıktan çıkması, mucize!

**

Yine il yönetimine döndüğümüzde ise il başkanı ve başkan adayı Serdar Kaman’ın önünde kurucu yönetimi oluştururken yaptığı hatayı kısa sürede telafi etme fırsatı var.

Bu konuda çok katı ve ketumum. İYİ Parti’nin kurucu il yönetiminde Gebze Bölgesi’nden bir kadının yer almaması, üzerinde hiç tartışma bile gerektirmeyen bir eksik ve hatadır. İYİ Parti İl Teşkilatı’nın ilk kongresinde seçime tek dahil olmak üzere kaç adayla gidilirse gidilsin, Kaman’ın varsa diğer adayların listesinde Gebze Bölgesi’nden kaç kişinin yer alıp almayacağından öte kadın yer alıp almayacağı önemlidir. Bu eksik gidermeli, aleni hata tekrarlanmamalıdır.

**

Meselenin kişi bazlı ayrıntısında ise Selda Mican vakası vardır. İYİ Parti kurucu il yönetimi henüz resmen açıklanmadan basına sızan kimi listelerde ismi geçmesine rağmen, son dakikada bir gerekçeyle üstü silinmiştir.

Selda Mican şahsında İYİ Parti il yönetiminde Gebze Bölgesi’nin kadın temsili silinmiştir. Hâlbuki kadın toplumun yarısı, anası, eşi, nesillerin sürdürücüsüdür. Semboldür.

Mesele Selda Mican şahsında kişisellikten arındırılmış halde ele alınmalıdır.

Serdar Kaman’ın kongrede üye oyuna sunacağı listesinde Selda Mican veya bir başkası, ama en az bir kadın mutlaka yer almalıdır.

Mican’ın isminin silinmesi gerekçesi nedir pek duyumum yok ama şayet parti içi mücadelede kirli siyaset örneği ise, yazık ve üzücü bir vakadır.

Özellikle merkez sağda AKP’yi çıldırtacak derecede önemli bir alternatif haline gelen İYİ Parti, parti içi mücadelede kirli siyaset tuzağına camia olarak düşmemelidir.

Serdar Kaman’ın bir söylemine katılıyorum. Kaldı ki aylar önceki bir yorumum da naçizane ben de ifade ettim. İYİ Parti kuruluş sürecine kadar MHP’den haylice, kuruluş sonrası CHP’den bir miktar götürmüş gibi gözükse de asıl golü seçim günü AKP’ye atacak.

http://gebzegundemi.blogspot.com.tr/2017/11/iyi-parti-akpye-golunu-secim-gunu-atacak.html

Ana muhalefet veya muhalefete, sokak ağzı ile olsun, dayılanmak atarlanmak kolay. İktidara hele ki günümüz iktidarına sıkıysa atarlan dayılan! Özellikle reel Türkiye zemini göz önüne alındığında iktidara dayılanmak atarlanmak, çok ama çok sayıda kişinin harcı değil.

Sözün özü

Operatör Doktor Serdar Kaman ola ki Gebze’de çocuk doktoru olsaydı, çocuk bir hasta, “Beni dünyaya kim getirdi” diye sorduğunda, “Leylekler” yanıtı verse değil Gebzelisi, hiçbir çocuk yemezdi.

Artık internet ve arama motorları var. Soruyorsun, yazıyor.

Serdar Kaman ve İYİ Partililer de iyi bilmelidir ki biz Gebzeliler’i dünyaya leylekler getirmedi diyorum.

Başka da bi’şi demiyorum.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder