9 Ocak 2018 Salı

İYİ Parti’de Kongreler Mart Sonu


İlimiz ve ilçelerinde kurucu yönetimlerini atayan İYİ Parti ilk kongre için altı ayın dolmasını beklemeyebilir. Adayların dikkatine. Ruhittin Sönmez mart sonunu işaret etti
Kocaeli İl Başkanlığı için ikinci hamlesinde Doktor Serdar Kaman’ı atayan ve bu sefer tutturan İYİ Parti, birinci olağan genel kurul öncesi ilk altı aylık sürenin dolmasını beklemeyebilir.

YSK Sürprizlerinden Endişeliler

İYİ Parti’nin ilimizde siyaset yapan Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Ruhittin Sönmez, Gebze İlçe yönetim kurulu üyelerinin tanıtıldığı bir süre önce gerçekleşen toplantıda kongrelerde birden fazla adayla gidilmesi durumunda engelin söz konusu olmadığını kaydetti ancak Yüksek Seçim Kurulu’nun kimi hamlelerinden endişeyle, altı aylık süre dolmadan, mart sonuna kadar ilk kongreleri yapmayı hedeflediklerini anlattı.

Seçimlerde Yönetici İstifasına Sıcak
Başkan İstifasına Hayli Soğuklar

Genel ve yerel seçimlerde aynı zamanda milletvekilliği ile belediye başkanlığı ve meclis üyeliği düşünen kişilerin teşkilatlarda yönetime aday olmalarına sıcak bakılacak ancak teşkilatlarda başkanlığa aday olmak isteyenlere yüksek ihtimalle, “Seçimlerde istifa etmeyin” önerisi, uyarısı veya yaptırımı… getirilecek.

2017’de Referandum “Zehir”
İYİ Parti “Panzehir” Oldu

İYİ Parti Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Ruhittin Sönmez geride kalan 2017’nin iki önemli olayından birinin referandum, diğerinin İYİ Parti’nin kuruluşu olduğunu öne sürerek başladığı konuşmasında referandum için zehir, İYİ Parti için panzehir benzetmesi yaptı. Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’ye sistem olarak şahsını yönetici olarak başkanlığa sürükleyen hamlesinin özetle kuvvetler ayrılığının ve demokrasinin yok edilmesi anlamı taşıdığını kaydetti.

15 Yıl Süreli Tek Parti Dönemi
Türkiye İçin Şans Olmadı

Türkiye’nin AKP kurumsalında 15 senedir tek parti tarafından yönetildiğini, böylesi bir zeminin birçok ülke içi aslında bir şans olduğunu ancak Türkiye’de tersi bir durum yaşandığını ima eden Sönmez şunları kaydetti:

Birinci ile İkinci Arasında Uçurum Var

“Olması gereken muhalefetin nefesini iktidarın ensesinde hissettirmesidir. Bizdeki sistemde Meclis’in dört partiden oluştuğu görülüyor ama bir ile ikinci parti arasında uçurum var.

CHP’de Yüzde 25 Sosyolojik Bir Vaka

İktidar, iktidara geldiği yıldan bu yana yüzde 41 ile 51 bandı arasında seyrederken ana muhalefetteki CHP sosyolojik bir vaka olarak hep yüzde 25’lerde. MHP ve HDP ise barajın hemen üstünde veya hemen altında yer almak kaygısında. Bu zeminde iktidarın değişmeyeceğine dair bir şartlanma da oluştu.  

İYİ Parti İhtiyaçtan Kuruldu

Hâlbuki iktidara alternatif bir güç olmak lazım. Daha iyinin yapılacağına inanmak ve inandırmak lazım. Türkiye’de İYİ Parti işte bu zeminde, bu ihtiyaç üzerinden kuruldu. Meral Akşener sonrası AKP’yi iktidardan düşme korkusu sardı.

Merkezi Parti Olmamızı Halk İstedi

Biz iktidara gelmek için merkez bir parti konumunda olacağız. İdeolojik bir partinin Türkiye’de iktidara gelme şansı yok. İYİ Parti’nin merkezi bir konumda olmasını halkımız istemiştir. Başta AK Parti olmak üzere tüm partilerden oy alacak potansiyele sahibiz. Güneydoğu’da HDP seçmeninin oyunu da alacağız. Bir kamuoyu araştırmasına göre Batman’da yüzde 25, Mardin’de yüzde 30 oranında oy potansiyeline sahibiz.

İktidara Geldiğimizde Parlamenter
Sisteme Dönüş Yapacağız

İYİ Parti olarak iktidara geldiğimizde önce mevcut Cumhurbaşkanlığı/Başkanlık sistemine son verecek ve parlamenter sisteme geri dönüşü sağlayacağız. İnşallah Meral Akşener, Cumhurbaşkanlığı’na seçilecek ve seçildiği günden itibaren parlamenter sisteme dönüşü sağlayacak.”

Süre 12 Haziran’da Doluyor Ama…

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ruhittin Sönmez siyasi partiler yasası gereği kurucu yönetimlerin atanmasının ardından ilk altı aylık süreçte birinci olağan kongrenin gerçekleşmesi zorunluluğu olduğunu hatırlatıp o sürenin 12 Haziran’da dolacağını ancak kendilerinin iktidarın YSK marifetiyle kimi hamlelerinden endişeyle mart ayı sonuna kadar kongreleri tamamlamayı düşündüklerini söyledi.

Teşkilat Başkanlarının İstifalarına Sıcak Bakılmayacak

Birinci kongrede başkanlık ve yönetime aday olanların yerel ve genel seçimlerde milletvekilliği ile belediye başkanlığı ve meclis üyelikleri için olası istifasına dair bir karar olup olmadığı sorulan Sönmez, “Bu konuda alınmış bir kararımız yok ancak böyle bir temayül var” dedi. Sönmez yönetim kurulu üyelikleri için değil ancak il veya ilçe başkanlığına aday olacaklar için böylesi bir tutumlarının olabileceğini ima etti.

Elbette Birden Fazla Aday Çıkabilir

Sönmez, “Diyelim ki kongrede birden fazla aday çıktı. Ne yapacaksınız?” sorusunu ise, “Elbette birden fazla aday ve listeler çıkabilir, çıkacaktır. Ama biz bir yandan da Yüksek Seçim Kurulu’ndan çıkacak yeni kararlarla önümüzün kesilmemesi için mart ayı sonuna kadar kongrelerimizi yapmak amacındayız” diyerek örtülü olarak, İYİ Parti İl ve ilçe teşkilatlarında başkanlık düşünenlere ellerini çabuk tutması gerektiğine dair sinyal vermiş oldu.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder