18 Kasım 2017 Cumartesi

Kent Kültürü İçin Önce Gençler ve Kadınlar

 
 
CHP Gebze İlçe Başkan adaylığını resmiyete döken Musa Haydaroğlu, “Önceliğimiz gençlerimiz ve kadınlarımızı siyasette aktifleştirmek ve bu zeminden Gebze’nin ihtiyacı olan kent kültürüne ulaşmaktır” dedi

 
CHP Gebze İlçe Örgütü’nde 10 Aralık’ta gerçekleşecek kongre öncesi Musa Haydaroğlu ilçe başkan adaylığını CHP Gebze İlçe Örgütü’nde düzenlediği görkemli bir açıklamayla resmileştirdi. Haydaroğlu önceliklerinin gençleri ve kadınları parti içi siyasette aktif hale getirerek bu zemin üzerinden Gebze’nin kent kültürüne ulaşmak olduğunu kaydetti.
Diğer Adaylar ve Onların Destekçileri de Katıldı
 
Uzun süredir adaylığa için çalışmalar yürüttüğü bilinen CHP İl Yönetim Kurulu eski Üyesi ve Gebze Belediye eski Meclis Üyesi Musa Haydaroğlu’nu açıklamasında destekçilerinin yanı sıra diğer adaylar ve destekçileri de yalnız bırakmayınca renkli görüntüler oluştu. Haydaroğlu açıklamaya katılanlara çikolata ikramında bulundu.
Destekçileri Divanda da Eşlik Etti
 
CHP Gebze İlçe Örgütü’ndeki toplantının divanında CHP Gebze İlçe Başkanı ve başkan adayı Recep Dursun ile Haydaroğlu’nun destekçilerinden; CHP Gebze Kadın Kolları’nın en genç yönetim kurulu üyesi Elif Alhan, Gebze Belediye Meclisi eski üyesi Cihangir Orhan ve bir dönem Gebze Sivaslılar Derneği Başkanlığı da yapan Erol Ateş’ten oluştu.
“2019’daki Üç Seçimi de Almaya Mecburuz”
 
Başkan Dursun toplantının açılışında ülkenin içinde bulunduğu durum üzerine kısa bir değerlendirmede bulunup, “2019 yılındaki üç seçimi de CHP olarak almaya mecburuz” dedi.
“Bu Tabloyu Kongre Sonrası da Görmek İstiyoruz”
 
Ardından mikrofonu Haydaroğlu’na veren Dursun, Haydaroğlu’nun konuşmasının ardından önce kendisini kutladı. Ardından salondaki diğer adaylar;  CHP Gebze İlçe Örgütlenmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Serdar Tüze ve CHP İl Yönetim Kurulu eski Üyesi Musa Haydaroğlu’nu divana çağırdı. Dörtlü hazirunu birlikte selamlarken salondan, “Bu tabloyu kongre sonrası da görmek istiyoruz” şeklindeki beklenti dile getirildi.
“CHP’li Olmak Değişime Cesaret Edip Değiştirebilmektir”
 
Musa Haydaroğlu hazirunu selamlayarak başladığı konuşmasını özgeçmişine dair bilgilendirme ile sürdürdü. Yerel örgütlerde yöneticilik yapmanın sorumluluk gerektirdiğine işaret edip CHP’nin Türk Halkı’nın var olma iradesi ve bağımsızlık aşkı olduğunu kaydeden Haydaroğlu, “CHP’li olmak demek; değişime cesaret edebilmek ve değiştirebilmek, Cumhuriyet’in kurucusu ve demokrasinin öncüsü olmak, çağ değiştirecek kudret ve iradeye sahip olmaktır” dedi.
“Mevcut İktidara Karşı İktidar Alternatifi Yaratacağız”
Parti içi birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirerek, Gebze’de mevcut iktidara karşı bir iktidar alternatifi yaratacaklarını kaydeden Haydaroğlu ayrıca özetle şunları söyledi: “Bunu yaparken önceliğimiz, gençlerimiz ve kadınlarımızın siyasal faaliyetler içinde aktif hale gelmesi için onlara gerekli alanları açmak olacaktır. Gençlerimiz ve kadınlarımıza yönetim kadrolarında özgüven kazandıracağız. Gençlerimiz için atacağımız adımlarla kendi düşüncelerini rahatlıkla ifade edebilecekleri siyasal ve sosyal bir yapıya zemin hazırlayacağız.
“Kadınlarımız İçin Güven Ortamını Sağlayacağız”
Kadınlarımızın parti içi görev ve yetkilerinin toplumsal ve siyasal duruşlarını rahatça ifade edebilecekleri bir güven ortamı sağlayacağız. Bu bağlamda Gebze’nin ihtiyacı olan bir kent kültürü oluşturulması noktasında kadınlarımız ve gençlerimizi uzun vadeli yatırımlar yapacağız.
“Parti İçi Kırgınlıklara Mahal Vermeyeceğiz”
Bizler parti içi rekabeti demokrasinin bir aracı olarak görüyoruz. Partiye zarar verecek, her türlü eylem ve söylemlerden kaçınacak, parti içi kırgınlıklara mahal vermeyeceğiz. Gebze’de uzun yıllardır yerel siyasetin içinde bulunuyorum. Gebze’ye değer katarak Gebze siyasetine yön vermek, genel siyasetin paralelinde ve Gebze’nin ihtiyaçları özelinde formüllerle bu kenti ve bu kentin siyaset kalitesini arttırmayı hedefliyoruz.
“İktidara Alternatif Olduğumuzu Ortaya Koyacağız”
Gebze bir işçi kentidir. Gebze’nin dinamiklerinin farkında olan bir ekiple birlikte Türkiye’nin en büyük ilçelerinden biri olan, uzun zamandır muhalefette kaldığımız bu kentte işçinin ve emekçinin yeniden yönetimde söz sahibi olması için çalışacağız. Sendika ve sivil toplum kuruluşlarıyla kuracağımız doğru diyaloglarla kent yönetimindeki mevcut iktidara alternatif olduğumuzu ortaya koyacağız.”
“İktidar Yürüyüşümüz Uzak Değildir”
Konuşmasının sonlarına doğru partililere CHP iktidarı için umut ve moral aşılayan Haydaroğlu, “İktidar yürüyüşümüz uzak değildir. Sayın genel başkanımızın adalet yürüyüşündeki performansı ve kararlılığı, Hükümet’i geri adım attırmak zorunda bırakmıştır. Genel başkanımıza ve genel kurulumuza tam destek verebilmek için elimizden gelen tüm desteği, kem fikirlerden kurtularak, çıkar ilişkilerini bir kenara bırakarak, Atatürk’ün fikir ve düşünceleriyle sesimizi dünyaya duyurmak için tüm partililerle birlikte halka gerçek CHP’yi anlatmak ve desteklerini almak için var gücümüzle çalışacağımızdan kimsenin şüphesi ve kuşkusu olmasın” dedi.
Diğer Adaylara Başarılar Diledi
Tüm bu idealler doğrultusunda partililerinin desteğiyle CHP Gebze İlçe Başkanlığı’na aday olduğunu belirten Haydaroğlu, “Bizim gibi diğer tüm aday arkadaşların da bu ülke ve bu kent için doğru olanı yapmaya niyetli olduklarından şüphemiz yoktur. Onlara da yürüyecekleri bu yolda başarılar diliyorum” diye konuştu.
Nazım Hikmet’ten Alıntıyla Tamamladı
Partililerine ve gazetecilere hafta sonu gününü şahsının adaylık açıklamasına ayırdıkları için teşekkür eden Haydaroğlu konuşmasını Nazım Hikmet’ten alıntıyla, “Bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibi kardeşçesine sözleriyle çıktığımız bu yolda CHP çatısı altında bizimle bu heyecanı yaşayan tüm arkadaşlarımızı saygıyla selamlıyorum” diyerek tamamladı.
Belediye Başkanlığına Aday Olmayacağını Broşürden Açıkladı
 
Musa Haydaroğlu konuşmasının ardından basına soru hakkı tanımadan toplantıyı noktaladı ve tebrikleri kabul etmeye başladı. İlçe başkanı seçilmesi halinde; yerel seçimde belediye başkan aday adayı olup olmayacağına dair detaya yazılı yaptığı konuşmada yer vermeyen Haydaroğlu adaylık için bastırdığı el broşüründe ise belediye başkanlığına aday olmayacağının mesajını verdi. Haydaroğlu’nun broşürünün son sayfasında konuya dair, “MYK, PM üyeleri, il ve ilçe başkanları aday olamayacak” başlıklı CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuya dair sözlerinin yer aldığı haber özetine yer verdi.
“Tüm Siyasi Partilerin İlçe Başkanları İle Mutabakat” Vaat Etti
Haydaroğlu aynı broşürün üçüncü sayfasında 14 madde halinde vaatlerini sıraladı. Bunların arasında sekizinci sırada, “Gebze’deki tüm siyasi partilerin ilçe başkanları ve yöneticileri ile hiçbir ayırım yapmadan bu ülkenin bekası ve geleceği için her alanda mutabakat yapılması konusunda öncülük ederek Gebze’nin gelişmesine katkı sağlamak” yazılı madde dikkat çekti. Bilindiği üzere de il merkezinde Saadet Partisi’nin çağrısıyla başlayan gelenek sonrası HDP hariç il başkanları her ay toplanıyor ve CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay zaman zaman bu tutumundan ötürü kimi partili çevrelerce eleştiriliyor. Haydaroğlu’nun ilçe başkanı seçilirse ne tür bir modeli uygulayacağı merak konusu.
“Adayların Ön Seçimle Belirlenmesi İçin Çalışacağız”
Yine aynı sayfada dokuzuncu sırada ise, “Seçimlerde aday belirleme yönteminin ön seçim yoluyla olması için çalışacağız” ifadesi yer aldı. CHP’nin bu dönem belediye başkan adaylığı belirlemede halk yoklamasına gideceği kesin bir şekilde ifade edilirken Haydaroğlu tercihinin her şeye ve gerekçeye rağmen ön seçim olduğunu ilan etti. Öte yandan temkinli bir dil kullanılan bu ayrıntıda, vaat metninin “çalışacağız” diye bitirilerek sonuca yönelik bağlayıcı bir ifadede bulunulmaması metnin üzerinde hayli düşünülerek hazırlandığına dair emare oldu.  
BMÜ Üyeleri Dedikodudan Arınacak
Partiye üye kazandırmak için en az iki stant kurulması”, “Her cumartesi akşamı üyelere açık istişare toplantısı ve bu toplantıdan çıkacak beklentilerin yönetimin gündemine alınması”, “Her belediye meclisinden iki gün önce belediye meclis üyeleri ile halk toplantısı”, “Eğitim öğretim sorunlarına atfen öğrenci veli konseyi”, “Emekçilerin sendikal örgütlenmelerine tam destek”, “Belediye meclis üyelerinin dedikodulardan arındırılarak somut delillerle halkın gerçek sorunlarının ortaya çıkmasının sağlanması”, gibi vaatler de broşürde yer aldı.

Musa Haydaroğlu Kimdir
 
 
KOLTUĞUNDA GÖZÜ VAR
Musa Haydaroğlu adaylık açıklaması için CHP Gebze İlçe Örgütü'ne geldikten sonra önce İlçe Başkanı Recep Dursun'a bir süre makamında konuk olup sohbet etti.
 
1959’da Sivas Divriği’de dünyaya geldi. Evli ve iki çocuk babası. 1983’te SODEP; Halkçı Parti ile SODEP birleşmesinin ardından SHP; 1994’teki SHP-CHP birleşmesinin ardından CHP üyesi oldu. 2001-2004 arası CHP il yöneticiliği ve başkan yardımcılığı, 2009-2014 arası Gebze Belediye Meclis Üyeliği yaptı.
Adaylık Açıklamasında Yalnız Bırakmadılar
 
ARKA SIRALARDAN, "KIRGIN DEĞİLİM" MESAJI
 
 
Osman Yılmaz Mahallesi'nden delege seçilmediği gerekçesiyle bir süre gündeme gelen Gebze Belediye eski Başkanı Mehmet Emin Akın toplantıya katılarak adeta, "Kırgın değilim" mesajı verdi ama toplantıyı en arka sıralardan takip etti.
 
 
Musa Haydaroğlu’nun adaylığını açıkladığı toplantıya partilerin ilgisi yoğun oldu. CHP İl Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya ve İl Yönetim Kurulu Üyesi Hikmet Koçoğlu, Gebze Gençlik Kolları Başkanı Esener Eşsiz, Gebze Belediyesi eski Başkanı Mehmet Emin Akın; Güner Anlar Baş, Saide Arslan, Özkan Koçak, İsmet Kara, Gülabi Kaya ve Yakup Yılmaz 'ın da aralarında bulunduğu eski ilçe başkanları; ADD Gebze Şube Başkanı Nilgün Aydın, Gebze Kent Politikaları Üretim ve Geliştirme Derneği Başkanı Ali Fuat Bilir; İl Genel Meclisi eski üyesi Telat Osmanoğulları; Mimar Sinan Mahallesi eski Muhtarı Erhan Bölük; aralarında Abdullah Yılmazel, Cemal Dursun ve Basri Efendi’nin de bulunduğu Gebze Belediye Meclisi eski üyeleri; Necati Çetin, Bülent Akbulut, Orhan Ceylan’ın da aralarında bulunduğu partililer Haydaroğlu’nun açıklamasına ilgi gösterdi.
 
 
NECATİ ÇETİN'DEN ÜYE MORALİ
 
Yenikent Mahallesi'nin delege seçimlerinin çoğunluk sağlanamayan ilk oturumunda ön seçim delegesi olarak yer alan, bir hafta sonra çoğunluk aranmaksızın gerçekleşen tekrarında ise listeden adını sildiren Eczacı Necati Çetin uzun bir aradan sonra yine CHP'de gözüktü. Adaylığını açıklayan Musa Haydaroğlu'na üye olarak moral verdi.
 
 
AYRILMAZ İKİLİ YİNE BİRLİKTE GELDİ
 
Birbirlerine ilçe başkanıyken ilçe sekreterliği yapan eski ilçe başkanları Avukat Saide Arslan ve Özkan Koçak açıklamaya Arslan'ın kızı ile birlikte geldi.
 
 
Musa Haydaroğlu ile birlikte hareket eden CHP İl Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, CHP Gebze İlçe eski başkanlarından Avukat Güner Anlar Baş'ı kapıda karşılayıp birlikte poz verdi.
 
Gebze Belediyesi eski Başkanı ve geçen yerel seçim Gebze Belediye Başkan Adayı Yakup Yılmaz da açıklamaya katılan partililer arasında yer edindi.
 
 
İl Genel Meclisi eski üyesi Telat Osmanoğulları bir süre Recep Dursun ve Musa Haydaroğlu ile sohbet etti.

 

 
Eski il yöneticilerinden, uzun süredir partide görülmeyen Bülent Akbulut, Recep Dursun ile bir süre sohbet etti.
 
 
 
Kısa bir süre önce kalp rahatsızlığı geçirip stent takılan Orhan Ceylan açıklamaya sevimli kızı ile katıldı. Haydaroğlu'nun adaylık açıklaması renkli görüntülere sahne oldu...
 


  

 

 

 


 

 


 

 

 


 


 

 

 

 

 

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder