7 Ağustos 2017 Pazartesi

Gebze'de Son İş Cinayeti Tam Burada İşlendi


Gebze'de önlenebilir olmasından esasla iş kazası diye örtbas edilmeye çalışılan son iş cinayetinin yeri Gebze Belediyesi Adem Yavuz Mahallesi sabit pazar inşaatı
Gebze, Beşköylü Hüseyin Asan'a ağlıyor.
Gebze 1'nci Amatör Küme ekiplerinden Beşköy Gençler Birliği'nde forma giyen, bir dönem takım kaptanlığı da yapan Salih Asan'ın ağabeyi Hüseyin Asan,
Gebze Belediyesi'nin Adem Yavuz Mahallesi'ndeki sabit pazarında çalışırken bir iddiaya göre elektrik çarpması, bir iddiaya göre yüksekten düşme sonucu hayatını kaybetti.
Hüseyin Asan'ın naaşı; bugün akşam saatlerinde İstanbul'da adli tıpta otopsi işlemlerinin tamamlanmasının ardından şu sıralarda Samsun'a doğru yola çıkartıldı. Talihsiz işçi yarın Samsun'da toprağa verilecek.
Merhum Hüseyin Asan'ın kardeşi Salih Asan, Gebze Gündemi'ne yaptığı açıklamada iş kazası diye adlandırılan iş cinayetinin nasıl gerçekleştiğine dair herkesin farklı söylemleri olduğunu, gerçeklerin otopsi raporu ile açığa çıkacağını ve meselenin peşini bırakmayacaklarını söyledi.
Adnan Köşker Taziye Yayınlamadı
Öte yandan Gebze Belediyesi'nin sanayici başkanı Adnan Köşker, Gebze Belediyesi'nin sabit pazarının kurulması için çalışırken hayatını kaybeden Hüseyin Asan'a dair herhangi bir taziye veya başsağlığı mesajı yayınlamadı.
Şayet yasalar işlerse; Hüseyin Asan o işyerinde taşeronun taşeronuna bağlı olarak çalışsa dahi yasalar bu gibi durumlarda ana işvereni sorumlu tutuyor.
Gücün "adaleti" değil de adaletin gücü işleyecek olursa bu iş cinayetinin bir numaralı sanığı Adnan Köşker.
Mesleki Yeterlilik Belgesi Yoksa
İşçi Kusurlu Olsa da Sorumlu İşveren
Öte yandan şayet merhum Hüseyin Asan söz konusu inşaatta mesleki yeterlilik belgesi olmadan çalıştırıldı ise; kazadan tamamen kendisinin kusurlu olmasının tespiti halinde dahi hiçbir hükmü olmayacak. Bu belge yoksa başka hiçbir ayrıntı araştırılmadan direk sorumlu tutulacak. Bilindiği üzere inşaat iş kolunda Mesleki Yeterlilik Belgesi bir zorunluluk. Denetim yetersizliğinden ötürü uyulmayan bu kuralda fatura, işverene kesiliyor. Hatırlanacağı üzere Gebze'de kısa bir süre önce yine bir inşaatta meydana gelen yaralamalı iş kazasında işçinin kusuruna rağmen, MYB yetersizliğinden ötürü işveren sorumlu tutulmuştu. Şayet Hüseyin Asan'ın MYB'si yoksa ve adaletin gücünün uygulanması halinde tek sorumlu Gebze Belediyesi...
 

2 yorum:

  1. Suclular cezalarini cekmeli ortada kalan 1 i daha dogmamis 4 cocuk kaldi insan hayati bukadar ucuz olmmali

    YanıtlaSil
  2. Suclular cezalarini cekmeli birisi dogmamis ortada kalan 4 cocuk. Bir insanin hayati bu kadar ucuz olmamali ...

    YanıtlaSil