2 Mayıs 2017 Salı

Gürcü Usulü Mısır Ekmeği Çadi Georgian Cafe’de

 
 
Gürcü mutfağının Gebze’deki adresi Georgian Cafe, Gürcistan’ın köylerinden getirilen mısır unu ile Çadi adı verilen mısır ekmeği üretimine de başladı

 
Gebze’de Uğur Zuboğlu adlı girişimci tarafından geçtiğimiz yıl kurulan ve Gürcü mutfağının lezzetlerini Gebzeliler ile buluşturan Georgian Cafe / Gürcü Kafe’de hemen her hafta sonu bir lezzete özel gün düzenleniyor. Bu doğrultuda Gürcü Kafe’de geçtiğimiz hafta sonu da Ç’adi Günü düzenlendi.
Çadi: Bir Mısır Ekmeği Çeşidi
“Ç'adi yani mısır ekmeği kültürümüzün önemli bir parçası ve biz ‘simindi’ yani mısır ile yapılan çeşitli yemeklere alışıktık. Bir zamanlar onsuz yapamazdık.. Artık soframızdan her gün daha çok uzaklaşan çadi'mize Gürcü Kafe'de her gün olmasa da köylerimizden getirdiğimiz mısır unu sayesinde belirli günler ulaşabilecek damak tadımızı tazeleyebileceğiz.”
 
Bu sözlerin sahibi Uğur Zaboğlu’na Çadi’nin neyle yenebileceğini sorduk. İster ‘matzoni’ yani yoğurt, ister ‘kveli’ yani peynir ile tüketilebileceğini kaydetti.
Khiliani Marka Armut Gazozu
 
Öte yandan lezzet yeniliğinde sınır tanımayan Gürcü Kafe’de bir süredir armut suyu da servis ediliyor. Gürcistan dağlarının sağlıklı kaynak suyu ve muhteşem bir tada sahip meyvelerinden üretilen Khiliani marka armut aromalı gazoz ülkemize Bolu merkezli Şentürk İthalat firması tarafından getiriliyor. Gürcü Kafe bu Gürcü lezzet kültürünü yansıtan lezzeti de müdavimleri ile buluşturuyor. Armut suyunun yararlarına ilişkin bilgiler de Gürcü Kafe’nin masaları üzerindeki dokümanlarda yazılı.
Gebzeliler Tanımaya Başladı
Girişimci Uğur Zuboğlu birinci yılını geride bırakmak üzere olan Gürcü Kafe’nin hedeflediği şekilde Gürcü mutfağı ve lezzetine Gebzeliler’e tanıtmada önemli mesafe kat ettiğini belirtip, “Bazı hafta sonları kimi lezzetlere özel günler düzenlemek de faydalı oluyor. İşletmeyi açtığımızda ve Gürcü mutfağını tercih ettiğimizde yerleşik bir alışkanlık olmamasından ötürü zorlanacağımızı biliyorduk. Ama gelinen aşamada ilginin her geçen gün daha da arttığını görmek doğru bir yatırımda bulunduğumuzun göstergesi” dedi.
 
İletişim:
Hacı Halil Mahallesi   1212 Sokak  .No:4/A  Gebze - KOCAELİ 
(Hükümet Konağı yakınında , Ferah Otel Karşısında)
Tel & WhatsApp : 0545 660 6 333
 
 
 
 
Müzisyen Cemal Temur hafta sonları akordeon’u ile sahne alıyor.

 


 

 
Fırında patates hafta sonunun vazgeçilmez lezzetlerinden

 

  

 


 

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder