16 Aralık 2016 Cuma

Sen misin, “Bu Okulda Simit, Taksim’den Pahalı!” Diyen: Reyiz’e Hakaretten Savunmasız Sürgün

 
Serdar Dikkatli’nin, “Cumhurbaşkanı’na hakaret etti” soyut suçlaması ile “soruşturma selahiyeti” gerekçesiyle Kandıra’ya sürgününün ayrıntıları açığa çıkıyor. 2013’te okul kantininde simit 1.25’ten satılınca Dikkatli, “Taksim’den pahalı” deyince “ipi çekilmiş.”

 
Eğitim-Sen Gebze Şube Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Dikkatli’nin görev yaptığı Gebze Adem Yavuz İlkokulu’ndan Kandıra İlçe Merkezi’ne altı kilometre mesafedeki  Kırkarmutlu Köyü’nün ilkokuluna, “Soruşturma selahiyeti” gerekçesi ile tayinine Eğitim-Sen Gebze Şube yönetimi ile emek ve demokrasi yanlısı partiler ve sivil toplum örgütleri tepki gösterdi. Son zamanlarda ciddi yolsuzluk iddiaları ile sarsılan ancak henüz hiçbir soruşturma başladığı bilgisi sızmayan okulda Serdar Dikkatli’nin, “İpini çeken” hadiseler zinciri 2013’te başlamış. O tarihte okul kantininde 1.25 TL’den satılan simit fiyatına, “Taksim’de bile daha ucuza satılıyor” diye halk yanlısı bir tavır sergileyen Dikkatli bugüne kadar pek çok suçlamaya uğradı ancak her birinden aklandı. Geride kalan tüm iddiaların ahlaksız iftiralar olduğu bu şekilde onandı.
 
Gammazcı Kadro Bekleyen Sözleşmeli
Öğretmeni Ekmeğinden Etti
 
 Türkiye’de, “üye kaydedilmediği” terör örgütü neredeyse kalmayan Dikkatli’ye yönelik suçlama, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret etti bir toplantıda” şeklinde olurken bu sefer üstelik disiplin kuruluna sevk edildikten sonra savunması dahi alınmadan harekete geçildi. Evine 120 kilometre mesafede gönderilen Dikkatli’nin gammazcısı Kırkarmutlu Köyü’ndeki ilk okulda sözleşmeli olarak görev yapan, atama hayalleri kuran bir eğitim emekçisinin ekmeğiyle oynadı. Dikkatli bugün görev yapmak için okula giderken Devlet o öğretmenin görevine, bir imzayla son verdi. Ortaçağ’da kaldığı sanılan kölelik anlayışı ve düzeni, 2023 hedefleri olduğunu iddia eden AKP iktidarında üstelik bir öğretmen şahsında yine açığa çıktı.
Serdar Öğretmen Bu Sefer Halka
Açık İnsanlık Dersi Verdi
Eğitim-Sen Gebze Şubesi, Serdar Dikkatli’ye yapılan uygulamayı protesto eden basın açıklamasını Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yapacaktı. Ancak açıklama resmen telekulak’a takıldı. Bir Türkiye ayıbı ve gerçeği olan Savcılık izni dahi olmadan telefon dinlemelerine eylemin yapılacağı bilgisi takıldı. Gebze Kaymakamlığı’ndan Eğitim-Sen’e, yarım saat süre gibi rekor bir sürede İlçe Milli Eğitim önünde basın açıklamasının yapılamayacağına dair tebligat ulaştı. Bu yasağa karşın yine aynı yerde yapılacak olan basın açıklaması Serdar Dikkatli’nin dik, asil, insani duruşu ile kapalı mekana alındı.
 
Savunmaya, Yargı’ya Ne Hacet!
Eğitim-Sen Gebze Şube Başkanı Güngör İrdem ile telefon görüşmesi yapan Dikkatli, “Benim yüzümden hiçbir arkadaşımın kılına zarar gelmesini istemem” deyince açıklama Eğitim-Sen Gebze Şubesi’ne alındı. Öte yandan Bölge İdare Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma kararı için başvuruda da bulunan Dikkatli’nin zaten savunma hakkı dahi alınmadan aleni çiğnenen hakkı bir de Yargı ve Adalet çiğnenerek uygulandı. Okulla tüm ilişkisi başkalarının imzaladığı evraklar ile jet hızıyla kesilen ve bugün işbaşı yapması istenen Dikkatli işbaşı yaptı. Dikkatli’nin işbaşı yaptığı gün okuldaki sözleşmeli öğretmenin görevine ihtiyaç fazlalığından ötürü bir imzayla son verildi.
Kendisini Bizden Koruyan Vali
ve Kaymakam’a Teşekkür Ederiz
 
Basın toplantısında ilk konuşma Eğitim-Sen Gebze Şube Başkanı Güngör İrdem tarafından yapıldı. İrdem gün içinde olan bitene dair yukarıdaki paragraflarda yer alan bilgilendirmeyi yaptıktan sonra OHAL sürecine ve iktidar tarafından bilinçli olarak yaygınlaştırılan korku “gaz”ına atıfta bulundu. İrdem, “Amerika’da 11 Eylül saldırısının ardından New York Belediye Başkanı tüm tiyatro topluluklarını ziyaret edip perde açmalarını, korkuya teslim olmamalarını istedi. Biz de ne yazık ki korku yayılıyor. Taciz, tecavüz vakası oldu mu kimse OHAL demiyor. Köprü açılışı yapılacaksa yine kimse OHAL demiyor. Bizim vergilerimiz ile bizleri yöneten Vali ve Kaymakam’a kendilerini bizlerden koruduğu için teşekkür ediyoruz” dedi.  İrdem, Kocaeli Valisi’nin kendilerine istedikleri randevuyu bir türlü vermemesini ise, “Sorulardan korkmak” diye izah etti.
Kandıra’yı Sürgün İlçesi Haline Getirdiler
KESK bileşeni sendika memurlarının her daim ihraç, sürgün, açığa alma gibi sistematik saldırılara maruz kaldığını; 15 Temmuz sonrası yaşanan açığa almaların da hiçbir hukuki dayanağı olmadığını kaydeden Güngör İrdem, “Duyumlarımıza göre Serdar Hocamız  da bir iki öğretmenin, ‘Bir toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret etti’ şikayetiyle görevden alındı. Bu gibi durumlarda soruşturmanın selahiyeti açısından görev yeri değişikliği makul uygulamadır ancak çok çok komşu ilçede bir okulda görevlendirirsiniz. Serdar Hocamız Kandıra’ya alınmıştır, daha doğrusu sürülmüştür. Kandıra ilçemiz bir sürgün ilçesi haline getirilmiştir. Bu bir yıldırma politikasıdır” dedi. Güngör İrdem gammazcılar hakkında maddi manevi tazminat davası açacaklarını söyledi.
Hem Gözaltına Alınacak, O
Durumda Dahi Suçlanacaktık
Güngör İrdem’in ardından söz alan Serdar Dikkatli ise gün içinde en büyük üzüntüyü yeni görev yerindeki ücretli öğretmenin kendisinden esasla, bir imzayla işine son verilmesinde yaşadığını kaydetti. Eğitim-Sen Üyesi bir öğretmen olarak kendisini hiçbir zaman, hiçbir şekilde yalnız hissetmediğini kaydeden Dikkatli tüm meslektaşlarına, sendika üyesi dava arkadaşlarına ve diğer katılımcılara teşekkür etti. Sistem tarafından yapılan baskılara karşı yeni bir politik hat, manevra oluşturulması gerektiğini kaydeden Dikkatli, “Bugün bu açıklamayı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yapsaydık gözaltına alınacak, sorgulanacaktık. Bunun bize en küçük bir getirisi olmayacaktı” dedi. Bu koşulda dahi suçlanan kesimin kendilerinin olacağını, kamuoyunda böylesi bir algının yaratılacağına işaret etti.
Hiçbir Öğrencimden 1
TL Dahi Toplamadım
 Gebze’de Birleşik Metal-İş Sendikası’nın kapalı salon toplantılarına dahi OHAL bahanesiyle gerek Kaymakamlık gerek Valilik marifetiyle engel olunduğunu hatırlatan Serdar Dikkatli, “Ben bugüne kadar görev yaptığım okullarda öğrencilerden, öğrenci velilerinden bir TL dahi toplamadım çünkü hep kamusal eğitimin ücretsiz verilmesi gerektiğini savundum, uyguladım. Bugüne kadar binlerce devrimci öğretmen mücadele içindeyken öldürüldü. İhraçlar, her türlü açığa almalar, baskılara karşın demokratik bir gelenekten gelen öğretmenler olarak mücadelemiz sürüyor, sürecek” dedi.
Anadolu’da Gammazcının
Selamını Dahi Almazlar
 
Hakkında söz konusu suçlamada bulunan öğretmenleri de ağır bir dille eleştiren Dikkatli, “Okullarda öğretmenler çeşitli konulara dair tartışma yapmalıdır, tartışmalıdır. Bu gibi durumlarda konuşulanları sağa sola şikayet olarak taşımak, gammazlamak, ispiyonlamak ayıptır. Anadolu’da bu tür gammazcıları adam yerine koymazlar, selamını dahi almazlar. Gammazcılık ve ihanet bu topraklarda hiçbir zaman karşılık bulmadı, yine bulmayacak” diye konuştu.
Cumhuriyet Tarihimizin
En Despot Yönetimi
 
Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Necmettin Aydın, Cumhuriyet tarihimizin en kötü, ayrımcı, despot anlayışı ile yönetildiğimize dikkat çekip, “15 Temmuz’daki gerici çete kalkışması sonrası baskılar OHAL bahanesiyle daha da arttı. O girişimin bir darbe girişimi mi, bir senaryo mu olduğu ileride açığa çıkacaktır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın deyimiyle ‘Allah’ın lütfu’ mudur, göreceğiz. Sendika olarak beş etkinliğimize müdahale edildi. Kandıra’da sendikal örgütlenme sonrası işten çıkartılan 65 kişinin eylemi sonrası hepsi gözaltına alındı. O emri veren Kaymakam Bey, 15 gün sonra FETÖ’den tutuklandı.
Gebze İlçe Emniyet,
Alstom’da İçtima Yapmış!
Gebze’de Alstom önünde yapacağımız basın açıklamasının ihbarını alan İlçe Emniyet Müdür açıklama yapamayacağımızı söyledi. Yapacağımızı söyledik. O günün sabahı tüm güçlerini fabrika önüne yığarak açıklamanın önüne geçtiler” dedi. Türkiye genelinde uygulanan OHAL’in Kocaeli’de çok daha katı, sert uygulandığına dikkat çeken Aydın bu süreçte Eğitim-Sen’in yanında olduklarını belirtip her tür baskıya karşın birlikte mücadele edilmesi gerektiğini savundu.
OHAL Sermaye İçin İşliyor!
Nakliyat-İş Sendikası Örgütlenme Daire Başkanı ve Gebze Şube Başkanı Erdal Kopal da içinde bulunduğumuz sürece bir anda gelinmediğini, emeğe yönelik saldırıların giderek arttığını, OHAL döneminde işten çıkartmaları etkileme yetkisi bulunan Valiler’in bu yetkilerini hiç kullanmazken işsiz bırakılanlara baskı uyguladığını aktaran Kopal, sermayenin de bu zeminden bulduğu fırsatla emekçiler üzerinde her tür haksızlığı ve adaletsizliği, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi marifetiyle hayata geçirdiğini ima etti. Ortak irade ile ortak bir mücadele yürütülmesi gerektiğini savunan Kopal bu süreçte Eğitim-Sen Gebze Şubesi kurumsalında eğitim emekçilerinin yanında olduklarını sözlerine ekledi.
Basın açıklamasına hatiplerin yanı sıra CHP Gebze İlçe Başkanı Recep Dursun, İl Başkan Yardımcısı Hikmet Koçoğlu ve Gençlik Kolları Başkanı Esener Eşsiz ile partili yöneticiler ve üyeler; ÖDP, EMEP, Birleşik Haziran Hareketi yönetici ve üyeleri de katılarak destek verdi.
 
 
  

 


 

 

 

 

 


 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder