15 Kasım 2016 Salı

Gebze’de Sokak Müzisyenlerine Zabıta Yasağı: Burası Gebze… Kavga Ederseniz Daha Çok İnsan Toplarsınız

 
Gebze Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Sokakta Müzik Yapan Gençleri Perişan Etti. Liseli Gençlerin Kurduğu Grup Perişan Üyeleri Enstrümanları, ‘Bir Daha Bu Suçu İşlemeyeceğiz” İçerikli Tebligatla Geri Aldı. İddiaya göre zabıta gençlere, “Burası Gebze… Kavga ederseniz daha çok insan toplarsınız” önerilerinde de bulundu.  

 


Türkiye’nin hemen her yerinde bir gelenek haline gelen; İzmit, Kadıköy, Pendik, Kartal gibi çağdaşlıkta önemli bir seviyeyi yakalamış, çağdaş belediye başkanlarınca yönetilen ilçelerde belediyeler tarafından da önü açılan sokak müzisyenliğine Gebze’de yasak geldi. Başkanlığını kemanla verdiği pozlarla da tanınan, Gebze halkını mutlu etmeyi ilke edindiğini iddia eden Adnan Köşker 'in yaptığı Gebze Belediyesi’nde Zabıta Müdürlüğü liseli gençlerin kurduğu Grup Perişan’ı kent meydanında şarkı söylediğine söyleyeceğine pişman hatta “perişan” etti. Grubu oluşturan öğrenciler harçlıkları ile edindikleri enstrümanları, “Bir daha sokakta şarkı söylemeleri durumunda her tür cezaya razı oldukları”na dair tebligatı okuyup imzaladıktan sonra edindi.
Sağlık Meslek Lisesi Öğrencileri Kurdu


Grup Perişan, Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nde Özel Kale Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri Yaren Ceylan, Ercan Kurtoğlu ve Yusuf Çalışkan ile Özel Afşinbey Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri İbrahim Botan ve Mehmet Salih Şimşek tarafından kuruldu. Kendilerine meslek olarak hemşir ve hemşireliği seçen ancak üniversite eğitimini konservatuarda sürdürmeyi hedefleyen beş idealist genç iki senelik bir sürenin ardından profesyonelliğe doğru ilk adımı çeşitli etkinliklerde boy göstererek almaya başladı. Sokakta müzik yapmayı da seven gençler Kadıköy, İzmit gibi Gebze’ye yakın mesafeli ilçelerin sokaklarında, meydanlarında da boy gösterdi.
Sen misin Meydanda Şarkı Söyleyen

Topluluk üyelerinden Ercan Kurtoğlu, Yusuf Çalışkan, İbrahim Botan ve Mehmet Salih Şimşek kendilerine eşlik eden bir arkadaşları ile Gebze Kent Meydanı’nın bir köşesinde, Çoban Mustafapaşa Camii’nin duvarları önünde ve yaya trafiğini aksatmayacak bir şekilde şarkı söylemeye başladı. Kısa sürede Gebzeliler’in ilgi ve beğenisini toplayan topluluk diğer sokak müzisyenlerinin veya gruplarının yaptığı gibi keman kılıfını da açtı ve dileyen o kılıfın içine para attı.
İddiası Odur ki Gebze Çağdaş Bir Kent Olacak

Ancak Gebze’yi çağdaş bir kent yapma iddiasındaki Adnan Köşker başkanlığındaki Gebze Belediyesi’nin zabıta personelinin müdahalesi gecikmedi! İddialara göre zabıta hiçbir uyarıda dahi bulunmaya gerek görmeksizin grubun müzik ekipmanlarına, müzisyen gençlerin kendilerine direnmesine karşın apar topar kaldırdı. Grup üyeleri o esnada zabıta şeflerinin ekipteki kişilerin kendilerine, “Bu yaptığınız modern dilencilik”; “Kadıköy’de, bu ilin merkez ilçesi İzmit’te serbest” şeklindeki itirazlarına karşın, “Burası Gebze”; yerleşim yerlerine hayli mesafeli olmalarına ve megafon vs. kullanmamalarına karşın, “Hakkınızda şikayet var” gibi söylemlerde bulunduğunu ifade etti. Yaşadıkları duruma tepki gösteren gençler Gebze Gündemi’ne şunları söyledi:

“Kadıköy’de de sokak müzisyenliği yaptık. Kadıköy Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ‘Meydanda değil ara sokaklarda, çarşı içinde söyleyin. Moda sahiline gitmeyin, orada sonuç alamazsınız’ gibi önerilerde bulunarak yardımcı oldu.

İzmit’te sokak müzisyenleri için oluşturulan köşeler var. Orası bizim merkez ilçemiz. Gebze’de bu uygulama ile karşılaştık. Kimseden zorla para toplamıyoruz, çağdaş dilenci olduğumuzu iddia ettiler. Müzisyenlik ne zamandan beri dilencilik.

Bir zabıta memuru bize, ‘Burası Gebze… Burada kavga ederseniz daha fazla insan toplarsınız’ dedi.

Gebze’de kent meydanına çıktıktan sonra kısa süre içinde 100-150 kişi etrafımızda toplanıp dinlemeye başladı. Ara verdiğimiz zamanlarda niye ara verdiğimizi sordular. Bizimle birlikte fotoğraf çektirip sosyal medyadan paylaştılar. Kim şikayetçi oldu, anlamadık!

Biz bu ekipmanları harçlıklarımızla, birikimimizle aldık. Götürdükleri gitar 2 bin, klarnet bin 500, darbuka 400 TL. Bir gün boyunca uğraştık. Tekrarı halinde ağır cezalara maruz kalacağımıza dair tebligata imza atıp ancak geri alabildik.

Kent meydanında şarkı söylerken biri geldi. Akşam 19.00’da Eskihisar’da sevgilisi olan kız arkadaşına evlenme teklif edecekmiş. Sürpriz yapmak istiyormuş. Bizi çağırdı, kabul ettik. Gebze Belediyesi Zabıta memurlarına o durumu da aktardık. Sayelerinde o işten de olduk.

Zabıta memurları bize ‘Büyükşehir böyle şeylere karşı’ diyor. Kocaeli, İstanbul, Ankara, İzmir küçük şehir mi?

 

 

2 yorum:

  1. Sokak Müzisyenliği her yerde var.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Size ayıp olmuş gençler.gidin şikayet edin zabıtalari ve yada yetkili biriyle görüşün..deyinki onlara.burda kavga ve yara kötü şeyler yapanların sonu ne oldu.sonumuz oylemi olsun de.eğer gebzeyi iyi bilen biri warsa size hak verecekdir.geçmiş olsun.. Ama üzülmeyin bu muhabbet morelinizi bozar anca hedefinizi sasirtmaz.bol sanlar..!

      Sil